wtorek, 27 listopada 2018 13:22

Bolesław Chrobry „zasiadł” przed Ratuszem

 
Bolesław Chrobry „zasiadł” przed Ratuszem fot. Rafał Wichniewicz

Ostatnia rzeźba w ramach powstającego Traktu Królewskiego pojawiła się dzisiaj przed gnieźnieńskim Ratuszem. Jest to postać pierwszego, polskiego króla.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy, w centrum Gniezna pojawiło się już piętnaście rzeźb królików, pełniących funkcję przewodników po Trakcie Królewskim, a także cztery makiety, dwie legendy oraz tablice informacyjne opowiadające o konkretnych miejscach na terenie miasta. Najważniejszym elementem były jednak postacie pięciu królów, którzy byli koronowani w Pierwszej Stolicy Polski. Pierwszą z nich była rzeźba Bolesława Śmiałego na skwerze przy ul. Dąbrówki, kolejny był Przemysł II w Parku im. R. Kaczorowskiego, trzeci był Mieszko II przy Rondzie Chrztu Polski (ul. Grzybowo/Kilińskiego), a w ubiegłym tygodniu na Targowisku zagościła postać Wacława II Czeskiego. 

Dziś, tj. 27 listopada, jako ostatnia rzeźba, przywieziona została postać Bolesława Chrobrego. Została ona osadzona przed Starym Ratuszem na ul. Chrobrego, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Rzeźnicką. Jest to już trzecia rzeźba, wspominająca postać pierwszego polskiego króla, jaka stoi w Gnieźnie.

Pierwszy król Polski, koronowany w 1025 roku, był księciem Polski, a w latach 1003-1004 także Czech. Syn Mieszka I i Dobrawy, objął rządy w 992 roku po śmierci ojca. Popierał misję Wojciecha, biskupa praskiego, po którego męczeńskiej śmierci sprowadził jego szczątki do Gniezna. W 1000 r. doprowadził do Zjazdu Gnieźnieńskiego, w trakcie którego Gród Lecha odwiedził cesarz Otton III. Po jego śmierci znalazł się w konflikcie z jego następcą Henrykiem II Świętym, prowadząc długie wojny. W 1018 roku zdobył Kijów, a następnie przyłączył do Polski utracone jeszcze za Mieszka I Grody Czerwieńskie. Zmarł w kilka tygodni po swojej koronacji. Przydomek "Chrobry", który mu nadano za czasów panowania jego syna Mieszka II, oznaczać miało człowieka mężnego, dzielnego i odważnego. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Anonim wtorek, 09 lutego 2021 23:42 napisane przez Anonim

  Rzeźba fenomenalna.
  Bardzo mi się podoba. Szczególnie oryginalne przedstawienie odmienne od wcześniejszych wyobrażeń i zgodność historyczna.
  Epatuje przesłanie kim jest. To jest zdobywca.
  Co do pozy. Komuś zagrażają Polacy z jajami.
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza roch poniedziałek, 08 lutego 2021 21:08 napisane przez roch

  Bolek wyszedł po kilku głębszych od pietraka i zmorzony trudami biesiady rozwalił się gdzie mu było najbliżej, TEN POMNIK NIE PRZEDSTAWIA ŻADNEGO KRÓLEWSKIEGO DOSTOJEŃSTWA, rzeźbiarz najwidoczniej był pod wpływem popkulturowych materiałów o wikingach, być może sprawę uratowałoby postawienie rzeźby na odpowiedniej wysokości podniesieniu, a tak wygląda jak kolejny bywalec, który urwał się z baru na papierosa

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 09 grudnia 2018 20:56 napisane przez Piotr

  Wspaniałe.
  Tak go sobie nie wyobrażałem czytając Bunscha. Teraz będzie łatwiej.
  Niesamowita twarz , zmarszczki , myśli gdzieś koło pomorza - zakon ....a tyle jeszcze walki przed nim.
  Gratuluje panie Rafale

 • Link do komentarza MARCIN MAJEWSKI ojciec czwartek, 29 listopada 2018 11:55 napisane przez MARCIN MAJEWSKI ojciec

  pomnik godny króla
  przypominam że nie lada był z niego rębajło a z niemiaszkami się układał w ten sposób że ich trupy na sztaple rzucał w Łużycach i Miśni trzy razy to samo dotyczy Żmudzi i Uruk hai pod Kijowem oraz Rusinów nikt mu nie podskoczył więc się godnie rozsiadł braw dla mnie symbol władzy i siły !!!

 • Link do komentarza Hans środa, 28 listopada 2018 14:03 napisane przez Hans

  Gnieznianin siedzi tylko w domu i pisze komentarze chyba... bo wokół makiet zrobione było z tydzień temu już, a nad jeziorem wczoraj coś robili

 • Link do komentarza micio środa, 28 listopada 2018 11:58 napisane przez micio

  szkoda ze nie jest to w takiej formie aby można się przysiąść do niego i zrobić sobie fotkę.
  Dobrze że nie stoi on w parku bo jeszcze ktoś pomylił by go z bezdomnym.
  Ogólnie fajny.

 • Link do komentarza kacper środa, 28 listopada 2018 00:04 napisane przez kacper

  Siedzi taki rozwalony, jakby po jednym głębszym był

 • Link do komentarza Michał wtorek, 27 listopada 2018 22:54 napisane przez Michał

  Z twarzy niepodobny do nikogo ten Bolek.

 • Link do komentarza Paula wtorek, 27 listopada 2018 22:38 napisane przez Paula

  Jest taki jaki powinien być, mysle zgodnie z duchem jego panowania :)

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 27 listopada 2018 19:26 napisane przez urzędas

  @ teodor - de gustibus non est disputandu. Mnie się zdecydowanie nie podoba.

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 27 listopada 2018 18:51 napisane przez Gnieznianin

  Pierwszy król Polski powinien miec na glowie koronę. Co do wykonczenia calego traktu królewskiego to jest duzo do zrobienia np. nad jeziorem Jelonek stoi zalozyciel naszego grodu i kostki brukowe dookoła cokołu juz odpadają nie mówiąc już o wykonczeniu bruku koło makiet.

 • Link do komentarza Czesław wtorek, 27 listopada 2018 18:07 napisane przez Czesław

  Autor pomnika pomylił chyba króla Bolesława Chrobrego z "bolkiem" w przebraniu - po kilku głębszych. Drzwi Gnieźnieńskie nie są również wystarczającym usprawiedliwieniem. Być może, zdjęcia nie oddają prawdziwego wyglądu pomnika. Jeśli jednak zdjęcie nie jest karykaturą, ufam, że to paskudztwo wkrótce zniknie i zobaczymy pomnik Bolesława Chrobrego. Do pozostałych królów nie mam zastrzeżeń - jestem pod wrażeniem umiejętności wkomponowania większości pomników w otoczenie.
  Stanąłem kiedyś w obronie pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego przed obecną siedzibą Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, co można sprawdzić w ówczesnych "Przemianach".

 • Link do komentarza Teodor wtorek, 27 listopada 2018 18:03 napisane przez Teodor

  Oo jak się cieszę, że Chrobrego w oryginalnym ujęciu, jeszcze jako zmęczonego wojami i podbojami księcia przedstawili (poważnego króla w koronie już mamy, i to x2: przed katedrą i przed muzeum). Przecież on tuż przed śmiercią się koronował dopiero.
  Mimo, że pozostałe rzeźby królów na trakcie są z jajem i świeżością, się obawiałem że ten Chrobry będzie właśnie nudny jak flaki... a jest z zębem, głębią... rewelacja :)

 • Link do komentarza ciekawy świata wtorek, 27 listopada 2018 14:48 napisane przez ciekawy świata

  Czy to ten król otrzymał od Ottona III włócznie św. Maurycego jako znak władzy królewskiej ? Czy to na pewno nasz Bolesław Chrobry ? Co ma świadczyć w tym posągu o jego królewskiej randze ?

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 27 listopada 2018 13:34 napisane przez Stefan

  Pierwszy Król Polski bez korony, ech...

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 27 listopada 2018 13:30 napisane przez czytelnik

  Dlaczego ten król ma takie rozwalone nogi?
  https://fashionpost.pl/mezczyzni-rozkrok-publiczny-byc-zakazany-sonda/

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane