Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 listopada 2018 10:57

Koalicja w powiecie z porozumieniem

 
Koalicja w powiecie z porozumieniem fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej podpisali partnerską umowę o współpracy przy pracy na rzecz powiatu. Czekają na audyt i chcą usiąść do rozmowy z opozycją. 

Porozumienie koalicyjne zostało podpisane przez Tadeusza Tomaszewskiego, przewodniczącego powiatowych struktur SLD, starostę Piotra Gruszczyńskiego i przewodniczącego struktur PO oraz Piotra Szczepańskiego przewodniczącego koła Nowoczesnej. Jej założeniem jest, jak to zawarto w pierwszym punkcie, "harmonijny rozwój Powiatu Gnieźnieńskiego, szczególnie w zakresie spraw związanych ze szpitalem, oświatą, drogami, sprawami pomocy społecznej i rozwojem gospodarczym powiatu".

- Wierzyłem w to, że nie będę musiał tego zdania powtarzać, bo rok temu pojawiła się deklaracja, że ten szpital będzie do wyborów wybudowany. Jeśli cztery lata temu mówiliśmy o rozbudowie na poziomie 32 mln zł, a dwa lata temu wspomniałem o 81 mln zł, a miesiąc temu już o 91 mln zł, to mówimy już o zupełnie innych kwotach i są one wyższe. Takie są fakty. Powiat nie jest w stanie tego udźwignąć, nie ma takiej możliwości i tu zabawa się kończy - stwierdził Piotr Gruszczyński, odnosząc się do kwestii pierwszego założenia zawartego w porozumieniu, którym jest kontynuowanie rozbudowy szpitala i poprawa warunków pracy personelu oraz obsługi pacjentów: - Będziemy starali się iść w takim kierunku, żeby budować odpowiednie relacje, jakie są istotne w tak dużej jednostce. Myślę, że skupiając się na murach, zapomniano o funkcjonowaniu niektórych oddziałów. Mam tu na myśli SOR, gdzie wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego jest niezadowolonych z relacji, które tam zostały stworzone. Przed nami jest sporo pracy w tym zakresie - mówił starosta, zaznaczając iż w temacie szpitala liczy na "okrągły stół" rozmów także z opozycją.

- To porozumienie podkreśla te najważniejsze obszary, czyli zdrowie, bezpieczeństwo, edukację i sprawne funkcjonowanie urzędu. Po drugie mówi publicznie o podziale odpowiedzialności w tym zarządzie, czyli Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To mówi też iż każdy z członków zarządu, zgodnie z wolą starosty i członków zarządu, powinien mieć określony zakres odpowiedzialności własnej, ale też politycznej. Przyjęliśmy też zasadę, że jeśli jedna ze stron tego porozumienia nie dochodzi do konsensusu z drugą stroną, to nie forsuje tego dalej - stwierdził Tadeusz Tomaszewski zaznaczając iż przedstawiciele porozumienia będą otwarci na rozmowy z parlamentarzystami PiS, co ma być dowodem woli współpracy z każdym. Przewodniczący klubu KO w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego Radosław Sobkowiak podkreślił znaczenie tego porozumienia dla samorządu, a w ten głos włączył się trzeci sygnatariusz Piotr Szczepański: - Zdajemy sobie sprawę iż czeka nas dużo pracy, takie rozmowy odbyliśmy też z naszym członkiem zarządu panem Januszem Bukowskim, który również będzie miał odpowiedzialny fragment nadzoru nad działaniami podejmowanymi przez Starostwo Powiatowe.

Galeria

11 komentarzy