wtorek, 06 listopada 2018 13:07

Ponad 40% gnieźnieńskich policjantów na zwolnieniach lekarskich

 
Ponad 40% gnieźnieńskich policjantów na zwolnieniach lekarskich archiwum redakcji

Wciąż zwiększa się liczba funkcjonariuszy gnieźnieńskiej komendy, którzy przedstawili L4. To kolejna forma protestu, który trwa już od kilku miesięcy.

Funkcjonariusze mundurowi w całym kraju cały czas protestują i domagają się wyższych wynagrodzeń oraz zmian w przepisach emerytalnych. Najpierw był brak wystawiania mandatów, a zamiast tego dawanie pouczeń. Teraz sytuacja stała się coraz bardziej poważna, choć zapewnia się iż w razie konieczności nikt nie zostanie bez pomocy w sytuacji zagrożenia.

Obecnie, spośród 8 tysięcy policjantów w całej Wielkopolsce, na zwolnieniu jest 2861 osób, co stanowi 36% ogółu całej kadry. W jednych jednostkach funkcjonariuszy na L4 jest więcej, a winnych mniej.

W gnieźnieńskiej komendzie ta sytuacja cały czas się zmienia i na zwolnieniu jeszcze wczoraj było niespełna 100 funkcjonariuszy, dziś ta liczba zwiększyć się miała do 120 co oznaczałoby wzrost do ponad 40% całego stanu. W gnieźnieńskim garnizonie obecnie jest 265 pracowników mundurowych i cywilnych (plus 17 wciąż nieobsadzonych wakatów).

- Nie ukrywamy iż jest to trudna sytuacja, gdyż zwolnienia dotyczą głównie policjantów z pionu prewencyjnego, a więc tych, którzy pełnią służbę w ruchu drogowym, referatach patrolowych, dzielnicowych, a także po części z pionu kryminalnego. Na bieżąco jest ta sytuacja monitorowana przez Komendanta Wojewódzkiego i nie ma nigdzie takiej sytuacji, by drzwi komisariatu były zamknięte. Służby dyżurne przyjmują zgłoszenia w najpilniejszych sprawach, również każda jednostka wystawia patrole do obsługi tych najpilniejszych interwencji, związanych chociażby z przemocą, albo zdarzeń drogowych, gdzie są osoby ranne. Oczywistym jest w tej sytuacji, że kiedy jest mniej ludzi do pracy, to te mniejsze zdarzenia, jak stłuczki, będą obsługiwane w terminie późniejszym i trzeba będzie poczekać - tłumaczył nam w rozmowie mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

 

26 komentarzy

 • Link do komentarza Gosia czwartek, 08 listopada 2018 12:58 napisane przez Gosia

  Jakaś epidemia i sanepid nie sprawdza?! Ze nie wspomnę o kontroli czy chorzy aby napewno nadają się do pracy w policji? !

 • Link do komentarza moher czwartek, 08 listopada 2018 12:44 napisane przez moher

  Powinna być powołana speckomisja lekarska i pały, którzy symulują pozbawić roboty i emeryturek godnych po 15 latach udawania, że się pracuje.

 • Link do komentarza średniak czwartek, 08 listopada 2018 10:03 napisane przez średniak

  Rozumiem, ze to są lewe zwolnienia. i co na to firma ubezpieczeniowa policji? Nie wiem, czy oni podlegają ZUSowi, czy innemu ubezpieczycielowi, ale moim zdaniem to jest jawne oszustwo podlegające pod paragraf. Oszustami są zdrowi policjanci i lekarze, którzy wypisują lewe L4. Nie słyszałem, żeby ogłoszono jakąś epidemię, oprócz paru przypadków odry, o której zresztą trąbią w mediach od rana do wieczora. A ta choroba wcale nie jest tak groźna, jak szczepionka przeciw odrze.

 • Link do komentarza cccccccccccc czwartek, 08 listopada 2018 06:42 napisane przez cccccccccccc

  do Koryfeusz - nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić, no chyba że jesteś jednym z nich. U nas jest ZUS i komisje lekarskie a pracodawca może wnosić o kontrolę zaświadczenia lekarskiego. W Policji mają MSWiA i komisje lekarskie podległe MSWiA do których tak samo jak w cywilu pracodawca kieruje policjanta na badania . Poza tym że są dwa oddzielne systemy to zasady orzecznictwa lekarskiego się nie różnią, tu i tam komisje lekarskie orzekają o stanie zdrowia osób kierowanych z urzędu na takie badania. Na co chorują ci policjanci , jak te ich "choroby" są kwalifikowane na druku L-4 ? Jeżeli to grypa to dlaczego nie chorują cywile, dlaczego nie ma ostrzeżeń ze strony Instytutu Zdrowia Publicznego o zagrożeniu epidemią ? Jeżeli to inne choroby to co za ludzi do tej Policji przyjęto że tacy chorowici, tym bardziej komisje lekarskie powinny to zweryfikować.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 07 listopada 2018 19:18 napisane przez Koryfeusz

  ab, no ubezpieczające już nie. U nas L-4 trafia do ZUS-u, a w przypadku Policji do odpowiednich komórek MSWiA.

 • Link do komentarza ab środa, 07 listopada 2018 11:43 napisane przez ab

  Koryfeusz , ten sam lekarz rodzinny i ta sama służba zdrowia zajmują się nami obywatelami jak i policjantami i tak samo jednym i drugim wystawiają na tych samych drukach zwolnienia lekarskie z tytułu takich samych chorób

 • Link do komentarza senior środa, 07 listopada 2018 11:24 napisane przez senior

  Praca na policji jest służbą. Po latach zaniedban ze strony PO+PSL nie da sie wszystkiego zrobic w 3 lata. Najpierw rozpoczeto odbudowę gminnych komisariatow, zmieniaja sie warunki pracy w komendach, powoli dojdziemy do pozostalych dobrych zmian. No, ale skoro słuzba zdrowia nie rozwalila rzadu, to do dziela przystapili polcjanci. Te zwolnienia to jawny sabotaż. Wywalic to towarzystwo na zbity pysk. Oni zapomnieli, że praca w mundurze to słuzba, a nie kabaret. Do żądan należy przystepowac w inny cywilizowzny sposób.

 • Link do komentarza Luk środa, 07 listopada 2018 09:37 napisane przez Luk

  Podwyżki płac zrozumiem ale 100% chorobowego Z Jakiej racji Policjant inaczej choruje ? Ma droższe leki czy lekarzy??? Później 20 lat przepracowanych z tego 8 na chorobowym. Jak praca nie odpowiada to zapraszamy np.do Transportu czy Budowlanki bardzo dużo wolnych miejsc czeka i zarobki wyższe .

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 07 listopada 2018 09:17 napisane przez Koryfeusz

  ZUS nie będzie kontrolować Policji, bo ta instytucja pod niego nie podlega. Nie rozumiem więc dlaczego niektórzy tu coś piszą na temat ZUS-u. Tak ciężko się dowiedzieć, że służby mundurowe są ubezpieczone na zupełnie innych zasadach?
  Tak samo policyjnych samochodów nie znajdziecie na stronach ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego, bo też są ubezpieczone na innych zasadach niż samochody obywateli i dotyczy to zarówno oznakowanych pojazdów jak i nieoznakowanych. To, co dotyczy nas obywateli to w Policji i innych służbach jest na zupełnie innych zasadach.

 • Link do komentarza Marek środa, 07 listopada 2018 08:02 napisane przez Marek

  Anarchia kilka dni przed setną rocznicą Odzyskania Niepodległości. Wstyd!! Wywalić z pracy na zbity pysk! Śmierdzący lenie, które potrafią tylko łapać stare babcie na pasach i wlepiać mandaty.

 • Link do komentarza Dariusz środa, 07 listopada 2018 07:02 napisane przez Dariusz

  Ciekawe czy ZUS wykaże się taką nagorliwoscia w stosunku do policjantów jak do innych obywateli. A swoją drogą jak się nie chce pracować w policji to Lidl oferuje dobre zarobki i niech tam idą do pracy a nie tylko lament. Jeżeli się okaże że te zwolnienia są naciągane to zwolnić w trybie natychmiastowym

 • Link do komentarza Marcin B środa, 07 listopada 2018 06:51 napisane przez Marcin B

  W Gnieźnie na zwolnieniach jest 220 policjantów co stanowi 90% stanu.

 • Link do komentarza kierowca środa, 07 listopada 2018 06:33 napisane przez kierowca

  W sumie bez różnicy na mieście. Samochody na zakazach jak stały tak stoją. Tylko dlaczego za policję ma pracować straż miejska ?

 • Link do komentarza Pikuś środa, 07 listopada 2018 00:06 napisane przez Pikuś

  Nieroby niech zapieprzaja do 65 lub 60 lat jak my szaraki za niskie wynagrodzenie A nie protestować A jak nie podoba się to zmiana pracy. Mam nadzieję że ich L-4 jest płacone 80 procentach jak nasze. Jak się nie podoba trzeba zmienić pracę jest 1000 chętnych na ich miejsce!

 • Link do komentarza Mee wtorek, 06 listopada 2018 22:53 napisane przez Mee

  Tu chyba bardziej chodzi o 11 Listopada, nikt nie chce walczyć z "Prawdziwymi Patriotami" w Warszawie.

 • Link do komentarza Tom wtorek, 06 listopada 2018 21:38 napisane przez Tom

  Kabaret z tego i tyle, zwolnić wszystkich jak im nie pasuje. Nikt nie zmusza do pracy.

 • Link do komentarza mieszkaniec Tysiaclecia wtorek, 06 listopada 2018 21:25 napisane przez mieszkaniec Tysiaclecia

  Wychodzi na to, ze policja jest w Gnieźnie zbędna. Bo Gniezno to takie ciche zaspane miasteczko. I nawet mieszkańcy nie zauważyli że nie ma już jeżdżących po miejsce radiowozów. Bo w Gnieźnie naprawdę niewiele się dzieje. Tylko od czasu do czasu jakieś małe zabójstwo czy utonięcie. Ale do tych bardzo rzadkich przypadków naruszenia prawa, może przyjechać ekipa specjalistyczna z Poznania lub z Bydgoszczy. Prawda?

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 06 listopada 2018 20:18 napisane przez Gnieźnianin

  Walczcie chłopaki walczcie!!!

 • Link do komentarza Marian wtorek, 06 listopada 2018 20:10 napisane przez Marian

  Czyli 40% policyjnych etatów za dużo

 • Link do komentarza ula wtorek, 06 listopada 2018 19:51 napisane przez ula

  To dlatego od wczoraj w ogóle nie minęłam żadnego radiowozu w mieście, chociaż cały czas w ruchu jestem. Ciekawe, ciekawe:)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane