poniedziałek, 05 listopada 2018 13:11

Święto Niepodległości w uroczystym wydaniu

 
Święto Niepodległości w uroczystym wydaniu archiwum redakcji

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Gniezna są zaproszeni do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ma być radośnie, rodzinnie, uroczyście, sportowo i kulturalnie.

Choć 11 listopada 1918 roku jest datą umowną, symboliczną, a dla Wielkopolan historycznie nieco odległą, gdyż niepodległość wywalczyli oni półtora miesiąca później w powstaniu, to jednak święto obejmuje wszystkich Polaków, bez względu na rejon zamieszkania w kraju czy też za granicą. Setna rocznica jest okazją do wspólnego świętowania i z tej oto okazji w najbliższą niedzielę 11 listopada odbędzie się kilka wydarzeń, skierowanych do mieszkańców Gniezna.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 od złożenia kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie w katedrze o godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, sprawowana pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Tuż po niej z bazyliki o 11:00 wyruszy "Kolorowy pochód dla Niepodległej", który po dotarciu na rynek zainauguruje jarmark z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na nim to nie zabraknie smacznych rogali marcińskich, ciepłych napojów oraz produktów w barwach narodowych.

O godzinie 11:11 z Rynku wystartuje IV Gnieźnieński Bieg Niepodległości, który w tym roku wyjątkowo uda się trasą Biegu Europejskiego, a więc ul. Chrobrego, Konikowo, Reymonta i z powrotem tą samą drogą oraz ul. Mieszka I i Dąbrówki (dwie pętle). Jest to związane z tym iż tegoroczna edycja włącza się w ogólnopolską inicjatywę Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr, odbywającego się w stu miejscowościach na terenie całego kraju. W Gnieźnie pobiegnie około 700 zawodników. Dekoracja zwycięzców odbędzie się o godzinie 13:00.

W międzyczasie na Rynku od 12:30 odbędzie się finał konkursu "Zostań Herosem Niepodległości", a ponadto zapewniono program artystyczny MOK oraz koncert muzyki patriotycznej i rozrywkowej w wykonaniu Chóru "Metrum" oraz Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane