czwartek, 01 listopada 2018 10:52

Gnieźnianie hojnie wsparli zbiórkę

 
Gnieźnianie hojnie wsparli zbiórkę fot. Rafał Wichniewicz

W przededniu Wszystkich Świętych na cmentarzach prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz odnowy nagrobków zasłużonych gnieźnian. Inicjatywę wsparło wielu z odwiedzających nekropolie.

Tłumy mieszkańców zmierzających na cmentarze św. Krzyża, św. Piotra oraz przy ul. Witkowskiej po raz kolejny mieli okazję do tego, by nawet niewielkim datkiem dać swój wyraz poparcia na rzecz inicjatywy, jaką jest odnawianie nagrobków zasłużonych gnieźnian. Do tej pory, przez szereg lat, udało się tego dokonać dla kilku miejsc spoczynku, które z uwagi na upływ czasu oraz bardzo często brak bliskiej rodziny, ulegają zapomnieniu i zaczynają się rozpadać. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się wybudować nagrobek dla poety Wincentego Rzepy, a w poprzednich latach m.in. odnowiono grób płk. Mariana Burzmińskiego, Józefa Tyca, Fortunata Jagielskiego, Urszuli Rajewskiej, Edmunda Schultza czy małżeństwa Pelczarów. 

W tym roku zbiórka, w którą włączyli się samorządowcy, parlamentarzyści, urzędnicy, uczniowie gnieźnieńskich szkół oraz zwykli mieszkańcy, przeznaczona była na nagrobek dla profesora Bogdana Szałkowskiego i jego żony Marii, którzy spoczywają na cmentarzu św. Piotra. Jak udało się nam dowiedzieć ze Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego, które prowadziło akcję, w tym roku udało się uzbierać kwotę 4099 złotych - nieco więcej, niż w ubiegłym roku. Po wykonaniu nagrobka o efektach prac poinformujemy w stosownym czasie.

W imieniu organizatorów akcji, dziękujemy osobom kwestującym na nekropoliach oraz przede wszystkim mieszkańcom za przekazane środki pieniężne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane