wtorek, 23 października 2018 11:22

Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach

 
Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach archiwum redakcji

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kweście publicznej na rzecz renowacji nagrobków osób szczególnie zasłużonych dla miasta Gniezna.

Wszystkich, którzy w przededniu Wszystkich Świętych będą przybywać na gnieźnieńskie nekropolie, zachęcamy do wspierania zbiórki pieniężnej organizowanej 31 października na cmentarzach. Inicjatywa, która organizowana jest już od wielu lat, pozwoliła dotychczas na uratowanie od zniszczenia kilku miejsc pochówku osób zasłużonych dla Grodu Lecha. Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na nagrobek profesora Bogdana Szałkowskiego i jego żony Marii, pochowanych na cmentarzu św. Piotra.

W tym roku kwesta odbędzie się 31 października 2018 r. w godzinach od 10.00-16.00 na cmentarzach: św. Piotra, św. Krzyża oraz przy ul. Witkowskiej. Uczestnicy zbiórki będą posiadać zarówno puszki, jak i odpowiednie identyfikatory uprawniające do uczestnictwa w akcji. Redakcja Gniezno24.com również włącza się w akcję kwestowania - zachęcamy do wsparcia!

Ze środków zebranych podczas dotychczasowych zbiórek pieniężnych, odnowiono na cmentarzu św. Piotra grób Józefa Tyca – przewodniczącego Rady Miasta w okresie Wiosny Ludów  oraz  Fortunata Jagielskiego – profesora Gimnazjum im. B. Chrobrego. Współfinansowano również renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej – profesor obecnego II Liceum Ogólnokształcącego. W następnych latach zostały odnowione kolejne dwa nagrobki w kwaterze nauczycielskiej ma cmentarzu św. Piotra, a także nagrobki Edmunda Schultza i małżeństwa Pelczarów - profesorów I Liceum Ogólnokształcącego pochowanych na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Przekazano również środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra. W 2016 roku zakończono prace konserwatorskie grobu płk. Marjana Burzmińskiego – odtworzona została główka Dzieciątka Jezus oraz odbudowano postać Matki Boskiej. Ubiegłoroczne środki przeznaczono na ustawienie nagrobka dla zmarłego dwa lata temu poety Wincentego Rzepy, co ostatecznie nastąpiło kilka tygodni temu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane