środa, 19 września 2018 14:03

Ostatnie pożegnanie ks. kan. Ryszarda Balika

 
Ostatnie pożegnanie ks. kan. Ryszarda Balika fot. Rafał Wichniewicz

W środowe południe odbyły się uroczystości pogrzebowe wieloletniego proboszcza parafii bł. Jolenty. Kapłana na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziły tłumy wiernych.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziło wtorkowe wprowadzenie trumny zmarłego kapłana do kościoła parafialnego, czemu towarzyszyli liczni wierni zgromadzeni w świątyni. W niedzielę o godzinie 11:00 rozpoczęła się msza święta pogrzebowa, w trakcie której modlono się w intencji nieżyjącego proboszcza, a także dziękowano za jego niemal 37 lat niestrudzonej pracy na rzecz parafii i jej społeczności. Nabożeństwu przewodniczył abp Wojciech Polak Prymas Polski, a homilię do zgromadzonych w świątyni oraz na placu przed kościołem wygłosił bp Bogdan Wojtuś.

- Bóg powołał do siebie ks. kan. Ryszarda Balika, pasterza waszej wspólnoty parafialnej. W psalmie 90 w Jutrzni modlimy się słowami "Miarą człowieka jest lat 70, a kto mocny 80". Ksiądz Ryszard przeżył 75 lat, tę podstawową miarę 70 przeżył i parafianie, rodzina, przyjaciele nie spodziewali się jednak, że odejdzie do Pana. Z pozoru nie było znaków zapowiadających śmierci, spełniło się powiedzenie, że niespodziewana śmierć jest miarą kapłana - mówił biskup, a następnie przypomniał całą życiową wędrówkę zmarłego kapłana, od jego młodych lat spędzonych w Bydgoszczy, poprzez parafie, w jakich przyszło mu służyć, aż do tej, którą tworzył od podstaw i prowadził jako proboszcz przez cztery dekady: - Przybył na tę ziemię, na której dziś stoimy. Znajduje tu pole żyta, gdzie zaczyna tworzyć parafię - kościół, pomieszczenia kościelne, duszpasterstwo zmierzające do tworzenia tu wspólnoty pielgrzymującej do wiecznego przeznaczenia - wspominał bp Bogdan Wojtuś. Po mszy świętej ostatnie słowa pożegnania nad trumną zmarłego kapłana wyrazili przedstawiciele Służby Liturgicznej Ołtarza, wierni z parafii oraz abp Wojciech Polak. 

Następnie na cmentarzu św. Piotra odbył się pogrzeb, w którym na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzili śp. ks. kan. Ryszarda Balika duchowni z gnieźnieńskich parafii i nie tylko. Przy asyście pocztów sztandarowych oraz obecności licznych bliskich, znajomych, samorządowców i działaczy, złożono trumnę do grobu tuż przy bramie cmentarnej.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Ksiądz czwartek, 20 września 2018 19:41 napisane przez Ksiądz

  ad wierny: Mniej więcej to powiem na Pańskim pogrzebie, tylko dostosuję do Pańskiego stanu i powołania. Ciekaw jestem reakcji Pana rodziny.

 • Link do komentarza z Balikowa :( środa, 19 września 2018 21:49 napisane przez z Balikowa :(

  Super kapłan, przecudowny człowiek. Balikowo, bez księdza Balika nigdy nie będzie takie samo :(

 • Link do komentarza wierny środa, 19 września 2018 21:31 napisane przez wierny

  Żal, bo jego czas minął .... ale przecież nie robił nic innego co powinien! To że zbudował kościół nic takiego - miał zmysł organizacyjny jak wielu przedsiębiorców chodzących po ziemii .....to , że był był kapłanem z powołania? nic takiego - wielu takich jest i jeszcze lepszych!

 • Link do komentarza uczestnik środa, 19 września 2018 14:54 napisane przez uczestnik

  Żal kapłana, prawdziwy budowniczy, organizator na trudne czasy, Szkoda, że w tej ostatniej drodze tak nierówno go niesiono.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane