sobota, 01 września 2018 10:45

Wspomnieli tragiczny wrzesień sprzed 79 lat

 
Wspomnieli tragiczny wrzesień sprzed 79 lat fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie przedpołudnie w Parku im. T. Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się przed Pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945, przed którym zgromadziły się władze samorządowe, kombatanci i przedstawiciele różnych środowisk. Wszystko w celu upamiętnienia 79. rocznicy napadu Niemiec na Polskę, które stało się zarzewiem największego, światowego konfliktu w historii ludzkości. W uroczystościach wzięły też udział liczne poczty sztandarowe oraz harcerze i kombatanci.

Po przemówieniu prezydenta Tomasza Budasza do zgromadzonych osób, dokonano wręczenia gnieźnieńskim szkołom flag powstańczych, które mają zawisnąć na budynkach od 3 września br. aż do 16 lutego - rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, kończącego wielkopolski zryw sprzed stu lat. Tuż po tym  uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Przy okazji uroczystości, na głównej alei parku otwarto wystawę plenerową, poświęconą setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na ekspozycję składają się liczne zdjęcia, prezentujące wydarzenia oraz osoby związane z wyzwoleńczym zrywem z lat 1918-1919. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane