czwartek, 16 sierpnia 2018 08:34

Nowy chodnik czy raczej... parking?

 
Nowy chodnik czy raczej... parking? zdjęcie nadesłane

Tytułowe pytanie ciśnie się na usta, kiedy widzi się sytuację na ul. Lecha, która w ostatnim czasie doczekała się remontu chodników. 

Na problem zwrócił nam uwagę jeden z mieszkańców, często korzystający z ww. chodnika, a który nadesłał nam zdjęcia obrazujące sytuację, wykonane w ostatnich dniach. Remont oczekiwany był od dawna, gdyż ułożone w latach 90. płytki z lastriko nie wytrzymały pod naporem parkujących w tym miejscu samochodów, a i czas zweryfikował ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Jeszcze dawniej przy drzewach znajdowały się dodatkowe krawężniki, o które potknąć się było dość łatwo. Kiedy zniknęły, piesi zyskali dodatkową przestrzeń, której szczególnie po zachodniej stronie ulicy brakuje - na chodniku parkują samochody, bo pozwala na to oznakowanie. Tym samym przechodniom pozostaje niekiedy tylko metr szerokości na swobodne minięcie się z wózkiem czy walizkami w drodze na pociąg. 

Ciągi piesze, na których odbywa się intensywny ruch osób zmierzających na gnieźnieński dworzec, a także do Urzędu Miejskiego, zostały wyremontowane po obu stronach jezdni przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich i przy wsparciu z budżetu Miasta Gniezna. Mylić by się jednak mógł ten, który myślał iż po remoncie chodniki zyskają na funkcjonalności dla pieszych - miejsca dla nich pozostało wciąż tyle samo. Szczególnie na odcinku od szkoły nauki jazdy aż do widocznego zdjęcia.

Bardzo mocno kontrastuje też odcinek w rejonie skrzyżowania ul. Chrobrego i Lecha, przy starym kinie, gdzie po remoncie wciąż pozostał niezagospodarowany spory kawałek, łatanego wielokrotnie asfaltu. Tymczasem na nowo wyremontowanym chodniku - samochody stoją jak długo i szeroko ułożono nową kostkę.

Czy tak już pozostanie? Zapytany o to zarządca drogi odpowiedział: - Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu nie zamierza zmieniać organizacji ruchu na ul. Lecha w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260 w Gnieźnie. Nadal obowiązuje tam zakaz zatrzymywania się, który nie dotyczy chodnika. Weryfikacja przestrzegania przepisów (w tym i prawidłowego parkowania) przez kierowców nie należy jednak do kompetencji zarządcy drogi - przekazała Kinga Hedrych, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu. Z treści wynika więc, że nie widzi się problemu w tym iż piesi mają mało miejsca na swobodne przejście po chodnikuW kwestii "nieukończonego" odcinka przy starym kinie, poinformowano nas: W związku z tym, że dwie znajdujące się w pobliżu skrzyżowania ul. Lecha i ul. Chrobrego działki są wpisane do rejestru zabytków, musieliśmy wystąpić do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gnieźnie o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych. Po uzyskaniu pozwolenia, chodnik na tym odcinku zostanie dokończony.


Komentarz. Podobno około 300 metrów od ul. Lecha dwa lata temu powstał parking na 150 samochodów. Podobno poruszanie się po chodniku, na którym nie ma samochodów, jest komfortowe. Podobno wkrótce jego nowa nawierzchnia zostanie ubrudzona olejem kapiącym z samochodów. Podobno inwestycje drogowe są w tym mieście traktowane poważnie. Podobno też jest komisja, do której należą przedstawiciele urzędów i służb, a która to zajmuje się kwestią bezpieczeństwa na drogach, w tym również oznakowaniem. Pozostawiamy więc  ten temat do rozpatrzenia.

38 komentarzy

 • Link do komentarza Krzychu środa, 29 sierpnia 2018 13:15 napisane przez Krzychu

  Mimo wszystko uważam że problem leży po stronie policjantów a nie komendanta. Wątpię by szef nie obsługiwał kadry do zadawniowania by w te miejsca jeździli i robili porządek. Mam znajomego Policjanta który mówi wprost że niektórzy odbierają tylko wypłatę. Masz rację z tą skarga. Jesli ma to coś zmienić to trzeba pomóc zwłaszcza tym co nic nie robią zmienić pracę. Armii Krajowej menele co chwila sobie kanapy wystawiają na ADMowskim terenie a nasze dzieci patrzą jak piją to świństwo i przekonają. Regulamin ADM jest za spożywanie jak by jeden z drugim wyrwał 500 a nie 100 za niestosowanie się do regulaminu to by szybko zrobiono porządek. Pytanie komu zależy na naszym bezpieczeństwie a komu nie. Czy lokalna prasa nie dostrzega również tego problemu? Warto przyjechać zrobić zdjęcia artykol zrobi dużo więcej a już na pewno komendant się tym zainteresuje i pogoni...

 • Link do komentarza janciovodnik środa, 29 sierpnia 2018 09:00 napisane przez janciovodnik

  Droga należy pod powiat i tam należy zgłaszać np. żądanie postawienia znaku. Jak dla mnie to jest makabra co dzieje się na ul. Lecha. No ale chodniki przecież nie sa dla ludzi.

 • Link do komentarza Prawda poniedziałek, 27 sierpnia 2018 13:34 napisane przez Prawda

  wuja Rysiu prawda jest taka, że jak zadzwonisz do naszej policji to i tak nikt nie przyjedzie. Znam ten problem empirycznie. Ministerstwo wprowadziło nawet interaktywną krajową mapę zagrożenia bezpieczeństwa. Ona również naszej policji jest chyba obca, ale zawsze warto tam zaznaczyć problem gdyż jak coś się wydarzy to jest znak, że mieszkańcy informowali.

 • Link do komentarza czy tu też jest potrzebna zmiana? niedziela, 26 sierpnia 2018 20:46 napisane przez czy tu też jest potrzebna zmiana?

  Wuja rysiu jak chcesz pisać jakiekolwiek skargi, to tak po cichu tobie podpowiadam. Pisz te skargi od razu do komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu. >Do Komendanta powiatowego nie ma co pisać, bo on jest tu właśnie winny, gdyż niedostatecznie kontroluje pracę swoich podwładnych w Gnieźnie. Jeżeli On nie radzi sobie z tym, to powinien być zmieniony na innego. Może ten co przyjdzie po nim może sobie w końcu z tym menelstwem na Grunwaldzie poradzi.

 • Link do komentarza Wuja rysiu sobota, 25 sierpnia 2018 10:29 napisane przez Wuja rysiu

  Młodzi policjanci odjeżdżają chyba na bajerke do mebelki. Posmieja się z menelami i odjazd. Chyba nie o to chodzi by ten stan dalej tak się utrzymywał? Jako mieszkańcy mamy 2 problemy. 1 bezkarni menele. 2 chyba niezbyt rozgarnieci policjanci pozwalający na ten stan. Czas na pisanie skarg z nr radiowozu i o której godzinie przyjechali i co zrobili z tymi pijakami okupujacymi Tajwan.

 • Link do komentarza Zniesmaczony sobota, 25 sierpnia 2018 00:04 napisane przez Zniesmaczony

  Chciało by się powiedzieć halo Policja... ale w tej instytucji już jest tak źle że robić nie ma komu. Proszę zaobserwować sytuację na Tajwanie pod sklepem społemowskim. Rozumiem że strajkujecie ale w takich przypadkach gdzie patole dzień w dzień siedzą, chleją, blokują przystanek i zaczepiają ludzi trzeba reagować a nie pouczać... Ostatnio widziałem jak patrol pouczył grupę około 10 osób, jak odjechali to patusy między sobą śmiali się że w tym dniu już 5 raz ich pouczają. Jako mieszkańcy rozumiemy fakt że strajkujecie ale w tak zagrożonych miejscach swoimi pouczeniami wyrządzacie największą krzywdę nam mieszkańcom. Nie dziwcie się potem, że zaufanie do was spada.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 23 sierpnia 2018 09:01 napisane przez wyborca

  Starszy człowieku, panu prezydentowi wcale nie zależy na ułatwianiu życia mieszkancom. On pracuje wyłącznie na swój wizerunek dla niekumatych wyborcow.

 • Link do komentarza zniesmaczony poniedziałek, 20 sierpnia 2018 21:11 napisane przez zniesmaczony

  do Marek ZYGMUNT

  Akurat logikę Pan Prezydent ma dobrą, bo wie że Rada Miejska dużo krzyczy, a jak przychodzi co do czego to przyklepują plany tak jak chce (np kamienica ul. Grzybowo, którą już kupił deweloper).

  Także kolejny deweloper się obłowi na koszarach, a zwykli mieszkańcy będą musieli bulić za "łaskę" parkowania.

 • Link do komentarza brak słów niedziela, 19 sierpnia 2018 21:32 napisane przez brak słów

  tandeta

 • Link do komentarza starszy człowiek niedziela, 19 sierpnia 2018 19:20 napisane przez starszy człowiek

  Ta tabliczka wyjaśnia wszystko. Jest zakaz, ale na chodniku można. Więc to nie był remont żadnego chodnika tylko miejsc parkingowych. I tylko dla wybrańców. Bo gdyby prezydent był mądry, to by dawno wnioskował o czasowe parkowanie w tym miejscu dla swoich mieszkańców, którzy z obrzeży przyjeżdżają do centrum załatwiać różne sprawy. No, ale prezia wożą i on nie wie, co to brak miejsca na jedną lub dwie godziny.

 • Link do komentarza szofer niedziela, 19 sierpnia 2018 14:07 napisane przez szofer

  Ad.jarek - piątek 15:42. Na chodniku wolno parkować tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nie ma znaku zakazu na ulicy przylegajacej do tego chodnika. Natomiast o ile jest znak zakazu postoju na ulicy, to i na chodniku NIE WOLNO parkować chocby ten chodnik miał i 5 metrow szerokosci! Wyjątek stanowi dodatkowya tabliczka przy znaku: Nie dotyczy chodnika. I niech wszyscy kierowcy sobie ten orzpis zapamietają.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT niedziela, 19 sierpnia 2018 13:54 napisane przez Marek ZYGMUNT

  zniesmaczony rzeczywiście masz rację . To kolejny krok do tyłu naszego prezydenta Tomasza Budasza. I jego brak konsekwencji w działaniach jakie rozpoczął. Najpierw na terenie placu koszarowego organizuje duży parking buforowy. Parking , do którego już wielu gnieźnian się przyzwyczaiło. I rzeczywiście zostawia tam swój samochód . A dwa lata później, ten sam parking Pan Prezydent "likwiduje", sprzedając ten sam teren, deweloperom pod budownictwo mieszkaniowe. Gdzie tu logika ? Kto mnie w tym temacie "oświetli"?

 • Link do komentarza Niktważny:) sobota, 18 sierpnia 2018 23:31 napisane przez Niktważny:)

  Tą ulicą nie da się inaczej przejść niż gęsiego a jeśli jeszcze z naprzeciwka rowerzystę się spotka to trzeba stanąć z boku pomiędzy drzewami i poczekać aż przejedzie bo również inaczej nie przejdziesz - koszmar

 • Link do komentarza zniesmaczony sobota, 18 sierpnia 2018 22:27 napisane przez zniesmaczony

  do Marek ZYGMUNT

  Przecież za chwilę na tym parkingu w dawnej Jednostce wojskowej przy ulicy Sobieskiego powstaną bloki mieszkalne. Deweloperzy już zacierają rączki bo sprzedadzą mieszkania a parking będzie na szlaban tylko dla właścicieli (tak jak w hotelu obok koszar).
  Zwykli mieszkańcy, którzy zostawiają swoje samochody by pojechać do Poznania zostaną z niczym.
  Poniżej link do artykułu bo najwidoczniej nie wie Pan co się dzieje w mieście.

  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/14905-tereny-mieszkaniowe-w-miejsce-powojskowych-czy-koszary-beda-mialy-szanse-ozyc

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT piątek, 17 sierpnia 2018 18:57 napisane przez Marek ZYGMUNT

  jam_jest pytasz ?. "a gdzie ci wszyscy ludzie mają właściwie parkować ?". Odpowiedz jest prosta. Na parkingu w dawnej Jednostce wojskowej przy ulicy Sobieskiego. Przecież to bardzo blisko. I parking jest tam bardzo duży. Ale właścicielom samochodów z lenistwa, nie chce się przejść nawet tych 100 metrów. To nie jest normalne. Jak widzisz ... jam_jest ten chodnik przy ulicy Lecha mógłby być, tylko dla pieszych. I nikt by na tym nie ucierpiał, jakby tam obowiązywał zakaz zatrzymywania i postoju również na chodniku. Bo według Ciebie, dla kogo przede wszystkim jest nasze miasto ? Dla samochodów czy dla LUDZI ????

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 17 sierpnia 2018 17:31 napisane przez gnieźnianin

  Co na to piewcy turystyki, co tak chwalebnie się wypowiadali jak to turysta idąc od dworca PKP ma okazję zachwycać się królem , królikami i innymi wspaniałościami miasta kierując się do centrum . Może i to jakaś atrakcja , takie poruszanie się slalomem pomiędzy autami.

 • Link do komentarza Jarek piątek, 17 sierpnia 2018 15:42 napisane przez Jarek

  Prawo o ruchu drogowym stanowi, że możemy parkować całym samochodem, ale tylko przy krawędzi jezdni (!) i jeśli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i nie jest mniejsza niż 1,5 m.
  Większość pojazdów ze zdjęć kwalifikuje się do ukarania mandatem 100 zł. Niby nie duźo, ale skutek byłby gwarantowany. Straży Miejska - do roboty.
  W krajach cywilizowanych, a do takich jeszcze niedawno aspirowaliśmy część z tych aut byłaby po prostu wywieziona. Polsce niestety zarówno z przestrzeganiem jak i egzekwowaniem prawa jest wciąż fatalnie. A pieniądze jak widać leżą (stoją) na chodnikach.

 • Link do komentarza misiakisia piątek, 17 sierpnia 2018 14:41 napisane przez misiakisia

  @do Misiakisia widze ze nawet postów nie potrafisz pisać bo podpisujesz sie nickiem osoby do której kierujesz odpowiedz.Jeśli natomiast jesteś pewny tej wygranej to moźe podaj juz wynik wyborów z dnia 21 października br. w Gnieźnie na urząd Prezydenta Miasta Gniezna. Coź jedno mnie cieszy źe ktoś moje wpisy czyta no i zarzuca mi się ze kogoś tytułuję "szanownym panem" przytaczając to w odpowiedzi tak jakby grzeczność była czymś złym. Zobaczymy czy mieszkańcy nabiorą sie na bajkopisarstwo działu PR za publiczne pieniadze

 • Link do komentarza Dariusz piątek, 17 sierpnia 2018 13:14 napisane przez Dariusz

  Na tej ulicy to chyba mieszkają sami niepełnosprawni bo 200 metrów dalej na ulicy Sobieskiego jest darmowy parking ale gdzie Polak musi wjechać samochodem najlepiej do domu. Taka sama sytuacja jest na ulicy Konikowo parking dla rodziców przywozacych dzieci do przedszkola mimo wakacji pełny bardzo dziwne

 • Link do komentarza hahahahahahahahah piątek, 17 sierpnia 2018 13:09 napisane przez hahahahahahahahah

  też się czepiacie, przecież w programie wyborczym było że będzie nowoczesne centrum i zwiększenie ilości miejsc parkingowych . Ten hydrant przerobić na królika i będzie dobrze

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane