środa, 18 lipca 2018 12:17

Mieszkanie dla rodziny do remontu, tylko czyim kosztem?

 
Mieszkanie dla rodziny do remontu, tylko czyim kosztem? fot. Rafał Wichniewicz

Jedna z gnieźnieńskich rodzin otrzymała mieszkanie socjalne z przydziału, jednakże z przeznaczeniem do remontu. Twierdzi iż nie może temu podołać, a tymczasem urzędnicy twierdzą iż takowy zostanie wykonany. 

Dziewięcioosobowa rodzina, zamieszkująca do tej pory w kamienicy przy ul. Łąkowej, musi opuścić ów budynek z uwagi na planowane przeznaczenie go do rozbiórki. Miasto Gniezno przydzieliło im mieszkanie w budynku przy ul. Chrobrego, obok starej gazowni. Tam jednak zastano lokal, który wymaga wymiany stolarki okiennej oraz instalacji gazowniczej oraz wodociągowej. Temu już rodzina z chorym dzieckiem finansowo nie podoła.

- Urząd Miasta obciążył mnie wszelkimi kosztami remontu, łącznie z oknami, instalacjami itd. Nie możemy podłączyć gazu, bo jedni technicy jak przyszli, to stwierdzili iż instalacja jest do wymiany, a kolejny technik stwierdził iż nic nie jest wymiany, a z pieca nie możemy korzystać - mówi pani Małgorzata, która otrzymała lokal przy ul. Chrobrego na drugim piętrze. Jak przyznaje, kiedy zobaczyła wnętrza, nic nie zapowiadało tego iż będzie on wymagał takich nakładów: - Ja nie chodzę z technikami za plecami i nie pokazano mi pełnej ekspertyzy z tego mieszkania z maja tego roku. Powiedziano mi, że będę musiała wszystko robić na swój koszt. Gnieźnianka, jak twierdzi, zgłaszała tę sprawę u prezydenta, ale jak stwierdziła: - Cisza, na razie kazali czekać. Nie stać mnie na wynajem mieszkania na wolnym rynku. Nie wiem, dlaczego jako mama szóstki dzieci, jestem tak traktowana, jakbym im przeszkadzała. Walczę codziennie ze zdrowiem dziecka i ta mnie powoli przytłacza. Tam, na ul. Łąkowej pakowałam w to mieszkanie pieniądze, teraz tutaj będę musiała, a z dzieckiem do Poznania muszę jeździć do lekarza i nie wiem jak ja to pogodzę. Pani Małgorzata nie ukrywa iż lokalizacja mieszkania była najodpowiedniejsza dla niej, gdyż niepełnosprawny syn uczęszcza do przedszkola z oddziałami integracyjnymi przy ul. Sobieskiego. 

W sprawę zaangażował się radny Jerzy Lubbe, który nie ukrywa rozgoryczenia takim obrotem spraw: - Tematem budynku przy ul. Łąkowej 1 zajmowałem się od dawna i na początku kadencji zapytałem się prezydenta co z tym obiektem będzie. Usłyszałem iż jest on do rozbiórki, a mieszkańcy otrzymają mieszkania w zasobie miejskim. Prezydent miał 3,5 roku, aby przygotować lokale w dobrym stanie technicznym i co się stało dzisiaj? Przydzielono rodzinie mieszkanie, w którym jest odcięty gaz, zniszczona instalacja wodna, a okna są do wymiany. To jest efekt polityki mieszkaniowej prezydenta i koalicji PO-SLD. To nie jest rodzina patologiczna, tylko niezamożna i lokale socjalne otrzymują mieszkańcy o niskich dochodach, a ta rodzina wywiązuje się ze swoich zobowiązań - nie ma długów, płaci regularnie czynsz. Obecnie remontują oni mieszkanie na własny koszt, ale wymiana instalacji czy okien przerasta już ich możliwości finansowe. Jak dodał Jerzy Lubbe, czarę goryczy przelewa fakt iż na tę dziewięcioosobową rodzinę nałożona zostaje opłata śmieciowa w wysokości 16 złotych od osoby. Oznacza ona miesięczny wydatek w wysokości 144 złotych, a co jednocześnie przekłada się na znaczne uszczuplenie finansów.

Sprawę zupełnie inaczej widzi Urząd Miejski. Kierownik Referatu ds. Polityki Mieszkaniowej Paweł Seweryn stwierdził: - To rodzina, której gmina wskazała mieszkanie na podstawie wyroku eksmisyjnego od właściciela prywatnego. Rodzina przeprowadziła się z lokalu, które było w stanie krytycznym, do mieszkania na ul. Łąkowej. Ponieważ nasze budynki przechodzą przeglądy, ekspertyza dla budynku przy ul. Łąkowej stwierdziła iż powinniśmy wyłączyć go z eksploatacji. Dlatego rozpoczęliśmy wykwaterowywanie, a biorąc pod uwagę liczebność tej rodziny, postanowiliśmy im jako jednej z pierwszych zaproponować mieszkanie przy ul. Chrobrego - przekazał kierownik i jak dodał, było ono do niedawna zamieszkałe przez inną rodzinę: - Lokal jest w stanie dobrym oczywiście z pewnymi rzeczami do zrobienia. Tak się umawiamy z najemcami, że dopóki najemca nie zdecyduje się na przejęcie lokalu, to nic tam nie robimy, bo są różne oczekiwania różnych najemców. Teraz, kiedy wiemy iż pani Małgorzata zdecydowała się na przejęcie mieszkania, ustaliliśmy co jest do zrobienia po naszej lub po najemcy stronie - mówił Paweł Seweryn. Jak dodał, po stronie Miasta pozostaje wykonywanie tych rzeczy, które "mogą zagrażać zdrowiu lub życiu": - Są to instalacje, gazowe czy elektryczne i na to poszły zlecenia do naszego zarządcy. Okno to nie jest coś, co zagraża życiu - dodał Paweł Seweryn i dalej przyznał iż zainteresowana jest często w urzędzie i powinna dobrze wiedzieć, jakie są ustalenia. Stwierdził iż być może jest to kwestia "niezrozumienia" tego, co jest do wykonania i po czyjej stronie. Nie potrafił jednak stwierdzić, kiedy instalacje miałyby zostać wykonane.

50 komentarzy

 • Link do komentarza samotna czwartek, 26 lipca 2018 07:35 napisane przez samotna

  Anna to nie chodzi o zwykły remont typu malowanie , czy położenie kafelków w łazience. tu chodzi o dostosowanie pomieszczeń , które mają tylko dobre mury zewnętrzne , do funkcji normalnego mieszkania. To znaczy, by to " mieszkanie " miało sprawne instalacje , których żadna samotna kobieta sobie sama nie założy, bo nie jest ani hydraulikiem ani gazownikiem. A poza tym czy wy wiecie, ile jest pracy przy czwórce dzieci ? przecież ona nie żebrze. Ona sama pracuje na utrzymanie swojej rodziny w Poznaniu i dodatkowo w domu. Okażcie tej kobiecie trochę szacunku. Przecież ona nie przeprowadzała się, bo tak jej się zachciało. Czy wam się już kiedyś walił dom, w którym mieszkaliście ? Nie. To schylcie trochę swoje głowy przed tą kobietą i posypcie popiołem.

 • Link do komentarza ANNA wtorek, 24 lipca 2018 10:51 napisane przez ANNA

  Powiem tak... brzydkie te komentarze od kobiet!!!!! Kiedys kazdy robił remont za swoje pieniadze a dzis ma robić panstwo.... pozdrawiam

 • Link do komentarza Damian wtorek, 24 lipca 2018 10:27 napisane przez Damian

  Ad. "samotna" - ostrożnie z tymi epitetami. Kazdy jest kowalem własnego szczęścia. Dał nogę? No to go ścigać. Jest teraz dobra ustawa i facio chce czy nie chce musi łożyć na swoje dzieci. Poza tym państwo pomaga rodzino, z dziećmi, a do poznania mamusia nie jeździ na pewno co drugi dzień. Koszty podróży w razie biedy też są pokrywane ekstra. Ale ludzie nauczyli się żebraniny i wyłudzania każdej możliwej pomocy, Znam osoby niezwykle ciężko doświadczone przez los, które borykają się z wieloma trudnościami dnia codziennego. Otoczone są wianuszkiem ludzi dobrej woli, bo potrafią zaskarbić sobie ich sympatię. To dlaczego ta rodzina jest tak roszczeniowa? Dlaczego nie ma wśród bliskich i dalszych krewnych lub znajomych takich pomocników? To świadczy też o postawie tych ludzi.

 • Link do komentarza samotna wtorek, 24 lipca 2018 07:21 napisane przez samotna

  kumpela. A co z ciebie za kumpela? Zamiast pomóc koleżance, gdy jej wybranek dał "nogę" widząc ile kłopotów jest z chorym dzieckiem, to ty jeszcze się nad nią znęcasz. Co z ciebie za człowiek ? A raczej co z ciebie za bydle !!

 • Link do komentarza kumpela poniedziałek, 23 lipca 2018 15:45 napisane przez kumpela

  Samotna pani Anna -pytam, a dzieci tatusia nie mają? Alimentów nie płaci? Dlaczego?

 • Link do komentarza misiakisia poniedziałek, 23 lipca 2018 14:15 napisane przez misiakisia

  @ANNA powiem Ci tak mnie wkurza ze kaźdy widzi coś u kogoś i ile ktoś ma. Widzisz powinnaś miec pretensje do poprzednich rzadow bo sama widzisz uszcześliwił Cie " Karta Duzej Rodziny" i świadczeniem rodzinnym za 96 poźniej 118 a obecnie 124 bo na tyle bylo stać ich aź wtedy i ciagle nam wmawiano ze na nic nie ma pieniedzy bo podnosilismy sie po zmianie ustroju przez 25 lat.To byly rzady liberalnych demokratow ktorzy nas dojeźdzali i pilnowali aby sie nam za dobrze nie źylo . Sorry za wywud ale tak bylo i zeby juz to nie wrociło. Ciekawe czy tak wszyscy ta pania sie interesowali jak nie bylo świadczenia wychowawczego ??? Pewnie nie ale teraz kole to w oczy niektorych ze na tyle ile ma. Czy wy wiecie co to znaczy muec szostke dzieci bo ja sobie nie wyobraźam tego i podziwiam ta pania a rodzina z problemami nie sa bo juź by jej to wytknieto ze sa tacy czy owacy

 • Link do komentarza ANNA poniedziałek, 23 lipca 2018 10:51 napisane przez ANNA

  odp.do misiakisia mnie nic nie zalewa a tym bardziej temp. nie zaszkodziła..... Jestem samotną matka posiadam karte D.Rodziny ale na 500+ sie nie załapałam na 300 tez nie, Nikt mi nie dokłada ani nie wspomaga a nieraz jest ciężko!!! pracuje na nie pełnym etacie na mc mam ok 2 tys zl na 4 osoby. A Pani ma na 6 dzieci 3 tys do tego 300 na wyprawki szkolne, a w artykule podane jest 9 osób? To pozostałe osoby nie pracują lub nie mają renty czy emerytury? Jej tez może być ciezko ale przyjęła mieszkanie i hałas jest zbędny. Ja remontu nie robiłam juz tak dawno i musze z tym żyć.

 • Link do komentarza misiakisia poniedziałek, 23 lipca 2018 08:23 napisane przez misiakisia

  @ANNA wrociłaś i widze źe "temperatura" Ci zaszkodziła !!! Co Was tak boli te świadczenie wychowawcze i wyprawka dobry start ??? Widać ze co niektorym ŹOŁĆ ZALEWA rozum !!! Co Was tak bodzie w tych programach !!!

 • Link do komentarza lokator poniedziałek, 23 lipca 2018 07:13 napisane przez lokator

  Po co kierownik mieszkaniówki pojechał do Azerbejdżanu w delegacji UM na festiwal dżemów i kto za to płacił ?
  http://qebele-ih.gov.az/news/1168.html (fotka u dołu )

 • Link do komentarza ANNA niedziela, 22 lipca 2018 16:33 napisane przez ANNA

  Spózniłam się z komentarzem bo mnie nie było.... ale chcę dodać że też chcę dostać mieszkanie socjalne może być tej Pani bo metraż mi sie podoba, miejsce także. chcę 500 + i 300 na wyprawkę. remont zrobiłabym sama jeśli trzeba nooo ale miasto tez mogłoby to zrobić za mnie. O co jest taki lament??? Każdy potrafi obliczyć ile ta rodzina dostaje za free kasy!! Niech im zabiorą socjal i Pani do pracy, chore dziecko do placówki dziennej na 8 godz i zobaczy jak powinno to funkcjonować. Kiedys sobie radzili a dziś są bezradni.....

 • Link do komentarza nopisdu czwartek, 19 lipca 2018 23:08 napisane przez nopisdu

  Cóż widząc wspomnianą rodzinę na żywo nie jednemu z Was zmieniłby się sposób myślenia, szczegónie myślę o wspaniałych obrońcach z żałosnym radnym.
  Jedna dobra informacja przebija się w tym artykule, że zniknie lokalizacja.

 • Link do komentarza Szok czwartek, 19 lipca 2018 22:23 napisane przez Szok

  Tez bym chciala dostac mieszkanie socjalne. Wynajmuje mieszkanie odw paru lat i nie narzekam. Nie otrzymuje 500 + ani zadnych innych dodatkow. Jestem na macierzynskim a maz zarabia grosze. I nikogo nie obchodzi to czy mma.dach nad glowa. 3000 zl od panstwa i jeszcze w tylkach zle. Najlepiej wogole zwolnic ta pania zo oplat i niech zyje na koszt panstwa. Wstyd ze dala sie tak wmanewrowac w gierki pana Lubbe .

 • Link do komentarza lokator czwartek, 19 lipca 2018 22:05 napisane przez lokator

  Gdyby była Landowska, to takiego syfu by nie było. A Urbis najzwyczajniej nie daje sobie rady i to wiadomo nie od dziś. A remonty komunalnych budynków, to farsa. Pudrowanie z zewnątrz, byle pospólstwo podziwiało.

 • Link do komentarza Nie ładnie czwartek, 19 lipca 2018 21:00 napisane przez Nie ładnie

  Do Pawła Lubbe. Czyli urzędnicy magistratu potraktowali pana radnego podobnie, jak w przypadku złożonych przez pana pytań o zarobki prezesów miejskich spółek. Tak ? Czyli dalej w tym publicznym urzędzie w Gnieźnie, nic się nie zmieniło. Dalej wszystko jest wielką, prywatną tajemnicą pana Budasza. A dokument oceniający stan techniczny mieszkania tej pani, jest zapewne dopiero "preparowany". Przepraszam, pisany.

 • Link do komentarza bezsilna czwartek, 19 lipca 2018 20:34 napisane przez bezsilna

  Ta pani ma tyle z opieki społecznej ile od nowej kadencji będzie otrzymywał Prezydent Miasta Gniezna,. Czy to jest normalne. Ludzie otwórzcie wreszcie oczy na tą bezsensowną politykę naszego państwa. Trzeba pomagać potrzebującym ale nie cwaniakom.

 • Link do komentarza Sławny czwartek, 19 lipca 2018 18:43 napisane przez Sławny

  Nie ma populisty większego od Lubbego Jerzego

 • Link do komentarza Teodor czwartek, 19 lipca 2018 18:27 napisane przez Teodor

  Panie Lubbe, większego populizmu dawno nie widziałem.
  Żeby pomóc roztrzęsionej kobiecie musiał Pan stawać przed kamerami?!

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 19 lipca 2018 18:26 napisane przez misiakisia

  Powiem tak to co przeczytałam na profilu spolecznościowym jak panowie sobie po imieniu pisza pokazało i dalo mi do zrozumienia, ze wybór miedzy panami jako kandydatami na urząd prezydenta to jak wybór między "dzumą a cholerą".Nie dajcie sie tym panom omamić bo widać iź rączka rączke myje.

 • Link do komentarza zatroskany czwartek, 19 lipca 2018 14:00 napisane przez zatroskany

  jak to tak , tyle tu było ochów i achów jak to miasto wyremontowało kamienice miejskie za czasów miłościwie nam panującego a tu ktoś odważył się przeciwstawić i pokazać jakąś ruderę , czy to aby nie jakiś fotomontaż

 • Link do komentarza Hans czwartek, 19 lipca 2018 12:05 napisane przez Hans

  Prezydent u siebie na profilu pięknie napisał, na co może liczyć taka rodzina wielodzietna z jednym chorym dzieckiem,
  oprócz 6x500+ i 6x300+ na wyprawki szkolne.

  Cytuję:
  - mieszkanie socjalne z czynszem 1,76 zł za m.kw. (jeśli spełniają określone kryteria finansowe lub inne dodatkowe),
  - dodatek mieszkaniowy,
  - dofinansowane obiady dla dzieci w szkole,
  - Karta Dużej Rodziny (dające zniżki na wiele usług, m.in. na wywóz śmieci),
  - stypendia socjalne dla dzieci,
  - usługi opiekuńcze z MOPS (w przypadku dzieci niepełnosprawnych),
  - świadczenia pielęgnacyjne (dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi),
  - świadczenia dla dzieci uczących się (przy niskim kryterium dochodowym),
  - świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych do 16 r. życia,
  - zasiłki specjalne na konkretnie określone cele (np. na opał, etc.).

  A do tego jeszcze jak znam życie alimentacyjny fundusz.
  Tymczasem ludzie zapieprzają po 8-10 godzin dziennie żeby kredyt spłacać i rodzinę utrzymać bez socjalu.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane