czwartek, 12 lipca 2018 14:44

Starostwo zachęca do bezpłatnego usuwania azbestu

 

Od niedawna trwa kolejna edycja akcji nieodpłatnej likwidacji azbestu na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Z dachów, budynków i gospodarstw domowych powinien on zniknąć do 2032 roku.

Po raz jedenasty Starostwo Powiatowe włącza się w ogólnopolski program usuwania azbestu, który to materiał jest wysoce szkodliwym w formie pylącej. Taka może zaistnieć w momencie demontażu np. starego eternitu z dachu, a ulatniające się w ten sposób substancje, mogą podziałać drażniąco na układ oddechowy człowieka. Dlatego właśnie, wiele lat temu produkty wykonane z azbestu zostały zakazane w produkcji, a obecnie trwa ich usuwanie - powinno to nastąpić do 2032 roku. 

- W tym roku kwota wynosi pół miliona złotych, na co składa się Fundusz Ochrony Środowiska, Powiat Gnieźnieński oraz gminy, które znajdują się na terenie powiatu. Cieszymy się iż wszyscy się do tej akcji przyłączają, bo zależy nam na niej, gdyż termin, do kiedy azbest powinien zniknąć, zbliża się nieuchronnie - przekazała starosta Beata Tarczyńska. Koszt utylizacji jednej tony wynosi 370 złotych, ale dzięki programowi, potencjalny zainteresowany nie musi się przejmować kwestią demontażu dachu oraz usunięciem całego materiału. Bezpłatnie dokona tego firma, która została wyłoniona w przetargu. Ważnym jest, by samemu nie podejmować się rozbiórce pokrycia i zostawić to osobom wykwalifikowanym, ubranym w odpowiednią odzież: - Będzie to robił wykonawca, który ma przeszkolonych w tym zakresie pracowników. On odpowiednio oznakuje teren i będzie bezpiecznie wykonywać demontaż - dodała Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.

- W przypadku rolników, którzy będą składać wnioski o utylizację azbestu, są pewne ograniczenia, wynikające z tego iż dofinansowanie traktowane jest jako pomoc de minimis w rolnictwie. To są przepisy, które wynikają z naszego członkostwa w Unii, dlatego w ciągu roku, kiedy złożony będzie wniosek rolnika oraz dwóch poprzednich latach kwota pomocy de minimis nie może przekroczyć 15 tys. euro. To jest ograniczenie, choć wiemy iż takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Pozostaje zachęcać rolników, ponieważ z danych statystycznych wiemy iż najwięcej pokryć dachowych z eternitu jest na budynkach gospodarczych - przekazał wicestarosta Jerzy Berlik.

W ubiegłym roku z 393 nieruchomości usunięto 900 ton azbestu. Od 2008 roku z powiatu gnieźnieńskiego zniknęło 5700 ton z 2356 budynków. W 2018 roku zakłada się iż 500 tys. złotych wystarczy na usunięcie 1200 ton azbestu. Aby tak się stało, należy złożyć wniosek do właściwej sobie gminy lub Starostwa Powiatowego. Wniosek dostępny jest na stronie www.naszesrodowisko.pl. Należy do niego dołączyć tytuł prawny nieruchomości lub jego części. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność składania wniosków, dlatego należy o tym pomyśleć jak najwcześniej. Akcja potrwa do 17 października br.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane