wtorek, 03 lipca 2018 21:59

Łańcuch Światła po raz kolejny zapłonął przed sądem

 

We wtorkowy wieczór przed Sądem Rejonowym w Gnieźnie odbyło się kolejne, po rocznej przerwie, spotkanie w obronie sądów.

Mieszkańcy, którzy pojawili się 3 lipca o godzinie 21:00 na ul. Franciszkańskiej, przed wejściem do gmachu, zdecydowali się w ten sposób zaprotestować przeciwko zmianom w ustawie o Sądzie Najwyższym, które to sprawiają m.in. to, iż od jutra 11 sędziów tej instytucji ma przejść w stan spoczynku. Spór toczący się w tej sprawie jest obecnie opisywany w ogólnopolskich mediach.

Protesty, mające swoje początki w ubiegłorocznych Łańcuchach Światła, odbywały się tego wieczoru w różnych miastach Polski. W Gnieźnie, przed Sądem Rejonowym, we wtorkowy wieczór pojawiła się grupa ponad 30 gnieźnian, którzy przyszli w ten sposób zaprotestować przeciwko upolitycznianiu polskiego sądownictwa.

W trakcie ponad półgodzinnego spotkania, głos zabierali poszczególni uczestnicy, wyrażający swoje opinie na temat aktualnej sytuacji w kraju, nie ograniczając się wyłącznie do głównej kwestii, poruszanej tego wieczoru. Część z obecnych osób, podobnie jak przed rokiem, przybyła ze świeczkami, które następnie zapłonęły na schodach sądu. 

64 komentarzy

 • Link do komentarza poszkodowany wtorek, 17 lipca 2018 10:32 napisane przez poszkodowany

  Uliczna zniczowa inteligencjo! To wam dedykujemy ten artykuł i zamiast pieprzyć głupoty pod sądem pomóżcie poszkodowanym i ciągle oszukiwanym mieszkańcom naszego miasta przez takich złodziei i - co tu dużo mówić- przez przeciąganie przez instytucje stojące rzekomo na straży prawa aż do przedawnienia. Bo tak to wygląda. Osobiście znam z tego roku dwa przypadki, w których to poszkodowani musza domagać się przestrzegania przepisów i sami dążyć muszą do ukarania sprawców przestępstw. A ponadto jeszcze jeden przypadek, gdzie łamane prawo w sposób jaskrawy nie jest dla wymiaru sprawiedliwości przestępstwem. Radzi się skarżącemu, by sam zbierał dowody łamania prawa poprzez spisywanie zeznań świadków i dostarczenie ich do odpowiednich władz!!!

 • Link do komentarza moher niedziela, 15 lipca 2018 23:09 napisane przez moher

  Najbardziej podobają mi się dwie panie siedzące na murku przy sądzie. Zmogła je choroba Junkera z Brukseli?

 • Link do komentarza humanista niedziela, 15 lipca 2018 17:10 napisane przez humanista

  wyborca/ od czasu koalicji PiS'u z Leperem Parlament przez PiS jest ośmieszany.
  Namiot to idealna budowla dla nich.

 • Link do komentarza Zooro niedziela, 15 lipca 2018 14:40 napisane przez Zooro

  Tej czytelniczka @ niedziela, 15 lipca 2018 07:56 napisane przez do czytelnika , za to pomówienie wkrótce możesz odpowiedzieć przed sądem. Mam nadzieję, że Poseł Ostrowski nie pozwoli sobie na takie pomawianie własnej osoby. Internet nie jest anonimowy.

 • Link do komentarza Kupszcza niedziela, 15 lipca 2018 12:52 napisane przez Kupszcza

  Tak jak kibicuje i lubię dobra zmianę tak muszę przyznać rację komentatorom, że gnieźnieński PiS to jest cyrk z dwoma asami na czele. Mam nadzieję że jednak ten cyrk wygra w październiku. Lepszy ten cyrk od aktorów z drugiej strony

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 15 lipca 2018 10:41 napisane przez czytelnik

  @do czytelnika -jesteś posookitym łobuzem. Już ktoś napisał tobieże gdybyś chodził na spotkania z posłem Ostrowskim, to byś wiedział dlaczego i nie zadawał publicznie głupich pytań. Ciekawe, że nie przeszkadza tobie ustawiczne blokowanie etatu posła Arndta w Kolegium? No, ale jak widać piszesz komentarze na zamówienie, a z takimi to nie ma żadnej merytorycznej dyskusji.

 • Link do komentarza do czytelnika niedziela, 15 lipca 2018 07:56 napisane przez do czytelnika

  drogi czytelniku, a jakie Twoim zdaniem ma ponieść konsekwencje polityk, który jak poseł Ostrowski nie tyle się pomylił , ile notorycznie kilkadziesiąt razy w radiu gnieźnieńskim oszukał wyborców, że nie będzie brał uposażenia poselskiego, gdy go wybiorą??? I co? zobacz jego zeznanie - wstyd i hańba. Oszust w imieniu suwerena ci nie przeszkadza?

 • Link do komentarza wyborca sobota, 14 lipca 2018 23:01 napisane przez wyborca

  @ humanista - Parlament polski to nie cyrk. Choć może masz i rację, bo cyrk tworzą PO i Nowoczesna ze swoimi arlekinami i komikami. Niestety, nawiązują do niechlubnej tradycji Targowicy. Oni sa klasycznymi narzędziami do destrukcji Państwa Polskiego

 • Link do komentarza humanista piątek, 13 lipca 2018 20:09 napisane przez humanista

  wyborcy/
  Mam nadzieję, że poseł Arndt nie uczestniczył w namiotowym spotkaniu .
  Normalni nie chodzą do cyrku !!!

 • Link do komentarza wyborcy piątek, 13 lipca 2018 14:19 napisane przez wyborcy

  Przy okazji dzisiejszych wydarzeń zachodzi pytanie: czy poseł Hennig i poseł Arndt opuścili Zgromadzenie Ogólne? Jeżeli tak, to żądamy oddania mandatu!!!

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 12 lipca 2018 20:34 napisane przez czytelnik

  Przecież te ciołki spod sądu tego nie zrozumieją, a rzecz w tym, że w Polsce filar władzy sądowniczej został tak ukształtowany przez konstytucję, iż ma on władzę większą od pozostałych, a nie był ustanawiany w demokratycznym trybie. Sędziowie najważniejszych trybunałów sami się wybierali (powielali), ponadto ich dozgonność i nie odwoływalność, to najkrótsza droga do demoralizacji. Jeszcze jedno, wg. rzecznika sędziego Żurka - każdy ma prawo do pomyłki - sędzia też. Oczywiście - pełna zgoda: saper się myli - ponosi konsekwencje, budowlaniec się myli - dom się zawala - to już Hammurabi przewidział obcięcie rąk. Np. taki Bernini - zaprojektował i wybudował piękną wieżę flankującą fasadę bazyliki św.Piotra w Rzymie. Zrysowały się fundamenty - musiał ponieść wszelkie koszty budowy i przywrócenia stanu poprzedniego (a były to koszty olbrzymie). Przedsiębiorca się pomyli - plajtuje. Rzemieślnik się myli - traci klientów - też plajtuje. Lekarz - ma postępowania prokuratorskie i sądowe (w USA - wszystkie sprawy lekarze przegrywają - muszą być bardzo wysoko ubezpieczeni).Sędzia w Polsce się pomylił i po weryfikacji np. niesłusznie skazany ma otrzymać zadośćuczynienie w wysokości kilku milionów zł. Płaci państwo, czyli my - sędzia nie ponosi żadnych konsekwencji - nikt go nawet nie wyrzuci z zawodu - wszak ma prawo do pomyłki - prawo do pomyłki bez konsekwencji - na tym polega patologia.

 • Link do komentarza Danka piątek, 06 lipca 2018 16:41 napisane przez Danka

  Koryfeusz, skoro nie partie i organizacje, to kto? Chóry anielskie na ziemię nie zejdą, wiec ty też stąpaj po ziemi, a nie w przestworzach.

 • Link do komentarza pollityk piątek, 06 lipca 2018 09:35 napisane przez pollityk

  Melchior, trzeba być naiwnym analfabeta,, żeby pisać takie dyrdymały. W polityce i w życiu także jest tak, że skoro nie masz w grupie większosci, a chcesz osiągnąć cel, to musisz dobierać ludzi. Ale w swiecie nie ma nic za darmo. Oferujac wspólpracę musisz zgodzić sie na stawiane przez dobieranych warunki. To naprawdę jest taka prosta prawda, że potrafi trafić do przeciętnego człowieka. A ty się wymądrzasz, manipulujesz nieprawdą i wygłaszasz swoje bzdury na forum.

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 06 lipca 2018 01:04 napisane przez Koryfeusz

  melchior, ale to środowisko, o którym napisałeś, czyli PO, Nowoczesna i reszta też rządzili pod różnymi nazwami. Ty myślisz, że między aktualną władzą, a tamtymi jest jakaś specjalna różnica? Otóż różnice są w szczegółach, ale bądź realistą i spójrz na sprawę szczerze. Każda następna władza korzystała z narzędzi poprzedników. Sądzisz, że liberalna opozycja coś zmieni? Nic nie zmieni tylko jeszcze udoskonali narzędzia wprowadzone przez PiS, więc nie licz, że przy innej władzy coś się zmieni. Jeśli chcecie innego kraju to nie liczcie na partie polityczne, ale pokażcie jakieś Polski chcecie i udowodnijcie, że to ta właściwa Polska, wtedy jako obywatele coś możecie osiągnąć.

 • Link do komentarza melchior czwartek, 05 lipca 2018 17:57 napisane przez melchior

  w powiecie pis rządzi , mimo , że ma 9 mandatów na 27. PSL poszło do koalicji gdyż Berlikowi obiecali stanowisko wicestarosty (porównajcie, ile zarabiał jako urzędnik a ile teraz jako vice. Drugiemu z psl obiecali,że zostanie wójtem. Co do Ziemi Gn, to nie raz i nie dwa żałowała, że dała się omotać Dolacie i Ostrowskiemu. Muszą siedzieć cicho, bo jak zaczynają podskakiwać, to nie kto inny jak bracia z pisu zaczynają Ostrowskiemu i Pilarczykowi wypominać (delikatnie mówiąć) kuchę przy budowie szpitala. I tak układzik się kręci. I co z tego ,że pis zdobył tylko 30% mandatów?/naprawdę myślicie,że ci, którzy głosowali na PSL chcieli pisu z Tarczyńską?? Nie obchodzi mnie ordynacja, podobnie jak zarzucacie matematykowi, obchodzi mnie, że 65% ludzi nie chcialo pisu u władzy. Gdyby pis nie sprzymierzył sie z solidarna polską, to też by nie rządzili. Teraz wystarczy, że razem będzie PO,Nowoczesna i Lewica i ten komplet kompromitujących Polskę ludzi pójdzie w niebyt,

 • Link do komentarza młody gnieźnianin czwartek, 05 lipca 2018 16:40 napisane przez młody gnieźnianin

  Tzw. "studenci" III wieku - jak widać życie was niczego nie nauczyło, doświadczenia nawet przez lata nie nabraliście. Zachowujcie się chociaż przyzwoicie, skoro nie potraficie rozumieć ani ustaw ani konstytucji, ani chcieć dla nas młodych dobrej zmiany.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 05 lipca 2018 16:32 napisane przez Koryfeusz

  Nie rozumiem tego atakowania PiS-u za ich reformy. Przecież każdy głosujący na nich wiedział, że tak będzie i wybrał to. Głosujący na PO też wiedzieli, że z tą partią nie będzie różowo, no bo chyba znali ich środowisko i wcześniejsze osiągnięcia gdy ci ludzie byli w innych ugrupowaniach? Ja wiedziałem co nas czeka za rządów PiS i świadomie to wybrałem. Jeśli ktoś teraz twierdzi, że nie wiedział, to znaczy według mnie, iż nie myślał przy głosowaniu. Każdy wyborca głosując powinien mieć świadomość kogo wybiera i znać wszystkie tego plusy oraz minusy. Jeśli tego nie zrozumie to nie powinien głosować. Głos w wyborach to jest siła i odpowiedzialność.

 • Link do komentarza abc czwartek, 05 lipca 2018 15:38 napisane przez abc

  Twardo stąpający po ziemii naprawdę nie widzisz różnicy czy tylko udajesz? Teraz bez przetargu wydaje się milion złotych na jednodniowy wynajem namiotu a wtedy zainwestowano zgodnie z wszelkimi procedurami w obiekt który do dzisiaj służy Gnieźnianie i uczniom. Mniej ideologii więcej poszanowania dla faktów życzę.

 • Link do komentarza Figo czwartek, 05 lipca 2018 15:07 napisane przez Figo

  Żenujący spektakl z pseudo aktorami w tle....PO takim pokazie wstyd wracać do domu xD

 • Link do komentarza Dragon czwartek, 05 lipca 2018 14:56 napisane przez Dragon

  Ta garska niedoinformowanych ludzi,która się zebrała pod Sądem to minimalny promil ogółu dorosłych mieszkańców Gniezna. I tego się trzymajmy! A jeśli wśród nich byli słuchacze UTW to wstyd i żenada, że tylko taki poziom prezentują. Ale spokojnie Panowie i Panie - na naukę szczególnie historii nigdy nie jest za późno.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane