czwartek, 21 czerwca 2018 16:25

Radni przeciwko obniżce pensji dla starosty

 
Radni przeciwko obniżce pensji dla starosty archiwum redakcji

"Cygan zawinił, kowala powiesili" - tak krótko skomentował sprawę obniżki pensji dla Starosty Gnieźnieńskiego, wicestarosta Jerzy Berlik. Przeciwko była większość radnych z koalicji i opozycji.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, wprowadzone musiały zostać zmiany w wynagrodzeniu dla Starosty Gnieźnieńskiego, obniżające tę pensję. Zgodnie z nowym zapisem uchwały, od tej pory pełniąca tę funkcję Beata Tarczyńska, a po niej także kolejni następcy, będą otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5 tys. złotych brutto, dodatek funkcyjny 2,1 tys. złotych brutto oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości określonej przepisami prawa pracy. Na podstawie uchwały z grudnia 2014 roku, starosta otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 6200 zł brutto.

- To zły ruch, bo uważam iż nie powinna być obniżona ta pensja. Ona nie jest taka wysoka i nie powinno się jej obniżać ani pani staroście, ani panu prezydentowi. Tutaj nie wkraczamy w oceny pracy, ale wykonujemy postanowienie ministra - stwierdził przewodniczący Dariusz Igliński. Dariusz Pilak przekazał: - Na posiedzeniu Komisji Finansowej zadałem pytanie, czy nie załamie się siatka płac, bo to będzie komicznie wyglądać, że starosta będzie zarabiać mniej od dyrektora wydziału, a zakres obowiązków i czynności przypisanych do funkcji starosty w tej chwili są na tyle poważne, a wynagrodzenie za to idzie w dół. Zapytana o komentarz starosta Beata Tarczyńska przyznała: - Nie chciałabym się na ten temat wypowiadać, nie będę uczestniczyć w głosowaniu nad tym punktem obrad.

- Aż się ciśnie na usta staropolskie powiedzenie "Cygan zawinił, kowala powiesili" - stwierdził Jerzy Berlik przed głosowaniem nad obniżką wynagrodzenia. Ostatecznie radni zagłosowali przeciwko zmianom w pensji. Tak zagłosowali: Jerzy Berlik, Telesfor Gościniak, Dariusz Igliński, Jacek Kowalski, Ewa Mądra, Włodzimierz Pilarczyk, Marian Pokładecki, Rafał Skweres, Piotr Staszczak, Stanisław Szczepański, Krystyna Żok. Od głosu wstrzymali się: Zbigniew Bręklewicz, Marek Gotowała, Andrzej Kwapich, Natasza Szalaty, Monika Twardowska. Za uchwałą byli: Piotr Kujawski, Marek Łykowski i Tadeusz Pietrzak. Beata Tarczyńska nie wzięła udziału w głosowaniu, a Dariusza Pilaka nie było już na obradach.

Zmiana wynagrodzenia miała wejść w życie od 1 lipca br., jednak wobec takiej sytuacji, prawdopodobnie sprawę będzie musiał wziąć w swoje ręce Wojewoda Wielkopolski.

20 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 24 czerwca 2018 12:51 napisane przez Jam_Jest

  Jak świat światem, to zawsze było i będzie, walka o ładzę,walka o ogień i walka o pełne koryto.

 • Link do komentarza cover niedziela, 24 czerwca 2018 11:15 napisane przez cover

  taka sobie ciekawostka:

  V. Uczciwe i Sprawne Władze Powiatu
  1. Zmniejszenie płac członków Zarządu Powiatu w tym starosty.
  2. Zmniejszenie diet radnych Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
  Płace i diety zostały zmniejszone - poszukaj sobie uchwały w BIP.

  3. Zmiana struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego - głównym celem urzędu będzie skuteczne pozyskiwanie środków unijnych i realizacja niezbędnych inwestycji.
  Środki unijne zostały pozyskane - np. droga Wierzyce-Czerniejewo, eSTeDe, a z ministerialnych - remont SOR i ląowisko dla szpitala.

  Pozostałe są do sprawdzenia nawet poza BIP.

 • Link do komentarza dobrazmiana sobota, 23 czerwca 2018 10:25 napisane przez dobrazmiana

  Te pieniądze się Beacie po prostu należały!!!!!!

 • Link do komentarza abc piątek, 22 czerwca 2018 15:31 napisane przez abc

  @ wyborco kochany. Taka garstka faktów. Nagrody dla ministrów i wiceministrów rządu PO - PSL w latach 2008 - 2015 tzn. za osiem lat - 38 000 zł, nagrody dla ministrów i wiceministrów w rządzie PIS w jednym tylko 2017 roku 2 044 200 zł. Źródło sejm.gov.pl. Taka malutka subtelna różnica... Nieprawdaż? Wydatki na usługi wizażu tylko za okres od marca do grudnia 2017 dla Premier Szydło prawie 170 000 złotych. Cena za kilometr transportu rządowych VIPÓW w 2017 roku 28 złotych. Źródło sprawozdanie NIK z wykonania budżetu państwa za 2017 rok. Przetarg na zakup kilkudziesięciu kilogramów owoców morza dla wybrańców narodu ogłoszony przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Politycy PO owszem kilka razy zjedli ośmiorniczki. Co było naganne. Ale Marszałek Kuchciński usiłuje z ośmiorniczek zrobić zasadę a nie wyjątek. A wydatki służbowymi kartami MON na grube miliony? A kilkunastotysięczne nagrody dla kierowców w ministerstwie kultury? Przykłady pierwsze z brzegu idealnego modelu, rzekłbym wzorca uczciwości i skromności wg PiS. Rzucanie pustych słów i utartych sloganów o przeciwnikach politycznych typu złodzieje, zdrajcy to efekt braku argumentów czy może zacietrzewienia, zafiksowania, ideologizowania, wręcz poczucia mesjanizmu, lepszego sortu, elitarnego patriotyzm. A przecież PIS to tylko partia polityczna. Jej blask przemianie tak szybko jak spadająca gwiazda.

 • Link do komentarza Nit piątek, 22 czerwca 2018 13:41 napisane przez Nit

  Wszyscy radni bezradni siebie warci,jedna klika.Czas na zmiany

 • Link do komentarza Sławny piątek, 22 czerwca 2018 11:03 napisane przez Sławny

  Dyrektorzy w starostwie zarabiają horrendalne pieniądze. Czas się tym zająć.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 22 czerwca 2018 10:17 napisane przez wyborca

  Tragedio, to nie Szydłowa rozdawała wysokie nagrody tylko twoi idole z PO. A poza tym oni nie musieli oficjalnie zarabiac wiele, bo kradli na potegę, gdzie sie tylko dalo i żarli też za nasze. A komentator @marek niech nie powtarza glupot, bo pieniadze i to nie miliony a miliardy zostały poprzytulane przez twoich przyjaciół z Platformy rzekomo Obywatelskiej.

 • Link do komentarza Matematyk czwartek, 21 czerwca 2018 23:32 napisane przez Matematyk

  Tchórze co poniektórzy - nie potrafią swojego zdania powiedzieć. Ta rada jest na wymarciu. Mam nadzieje ze wszystkie kompromitujące sprawy juz za kilka miesięcy wyjdą na jaw i będzie się wyciągać z tego poważne konsekwencje prawne.

 • Link do komentarza Janek czwartek, 21 czerwca 2018 22:55 napisane przez Janek

  A ile starosta ma za staż pracy ????

 • Link do komentarza Marek czwartek, 21 czerwca 2018 20:31 napisane przez Marek

  Pisiory lubią przytulać pieniążki, to co się dziwić.

 • Link do komentarza taka sobie ciekawostka czwartek, 21 czerwca 2018 20:14 napisane przez taka sobie ciekawostka

  cytat z "Nr 1, Listopad 2014 „Czas na Zmiany” Prawo i Sprawiedliwość
  Program Prawa i Sprawiedliwości dla Powiatu Gnieźnieńskiego"

  "...……
  V. Uczciwe i Sprawne Władze Powiatu
  1. Zmniejszenie płac członków Zarządu Powiatu w tym starosty.
  2. Zmniejszenie diet radnych Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
  3. Zmiana struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego - głównym celem urzędu będzie skuteczne pozyskiwanie środków unijnych i realizacja niezbędnych inwestycji.
  4. Reorganizacja Wydziału Ochrony Zdrowia zgodnie z zaleceniami NIK.
  5. Utworzenie odrębnego wydziału rolnictwa , co umożliwi skuteczne wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.
  ……….."

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 21 czerwca 2018 19:49 napisane przez Obywatel

  Tylko pieniądze na pierwszym miejscu a dla obywateli zero zaangażowania. Do dymisji podać staroste.

 • Link do komentarza Zorro czwartek, 21 czerwca 2018 18:58 napisane przez Zorro

  Tarczynska powinna pracować za darmo ze swoimi kwalifikacjami

 • Link do komentarza kasia czwartek, 21 czerwca 2018 18:45 napisane przez kasia

  Dziwne. Tym bardziej, że chodzi o polityków PIS. Swoją drogą ładnie zarabia Pani Starościna :) 6200 + 2100 + jeszcze jakaś kaska z przepisów prawa pracy. Niby biednie w powiecie, a tu proszę proszę :)

  Kiedy redakcja ujawni dochody powiatowych baronów? Z ciekawością zapoznałbym się z podobnym materiałem jak dotyczył miasta. Dni mijają, a tu nic....... Będzie czy nie?

  Czy była już konferencja radnych GPS na temat zadłużania się powiatu? Wróbelki ćwierkają, że to dług maksymalny. Więcej już wziąć nie wolno. Czy to prawda? Redakcja może zainteresuje się tym tematem......?

 • Link do komentarza babcia czwartek, 21 czerwca 2018 18:41 napisane przez babcia

  Oczywiscie, ze sie nie znajda. Pewnie znajda sie na listach GPS, ktory wyglada na PIS bis

 • Link do komentarza Zbychu czwartek, 21 czerwca 2018 18:30 napisane przez Zbychu

  PO co oni głosowali o ile zarządzenie wpłynęło odgórnie ?

 • Link do komentarza tragedia czwartek, 21 czerwca 2018 18:08 napisane przez tragedia

  PiS w kolejny sposób rujnuje kraj, w ogóle nie patrząc na możliwe konsekwencje. W starożytnej Grecji politycy w ogóle nie dostawali pensji, ponieważ byli zawsze zamożnymi arystokratami. Do tego chce dążyć PiS? Nikt już nie pamięta jaka korupcja panowała w kraju w latach 90.? Szydło porozdawała milionowe nagrody, Kaczyński tupnął i ma się oberwać wszystkim politykom żeby głupi ludek to kupił i się cieszył że ktoś mniej zarabia. Mniejsze wynagrodzenie = gorsi fachowcy, większe ryzyko korupcji. Nie dajcie się omamić temu populizmowi, to do niczego dobrego nie może prowadzić.

 • Link do komentarza Fredryk czwartek, 21 czerwca 2018 17:45 napisane przez Fredryk

  Żenujący spektakl z panią Tarczyńską w roli głównej. Co na to prezes Kaczyński ? Wstyd Tarczynska, wstyd. Przecież dyrektorzy wydziałów też powinni mieć obniżone pensje.

 • Link do komentarza abc czwartek, 21 czerwca 2018 17:15 napisane przez abc

  Czyli radni PISU nie posłuchali prezesa. Obietnica prezesa była taka że nie znajdą się na listach wyborczych. Zobaczymy zatem

 • Link do komentarza Wkurzeni czwartek, 21 czerwca 2018 16:47 napisane przez Wkurzeni

  Żenada. To polecenie rządowe i postapili fatalnie. Tarczynska powinna sama sobie obniżyć za to potężne wynagrodzenia jakie dała dyrektorowi zoz i Pani sekretarz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane