wtorek, 19 czerwca 2018 11:52

„Odwaga jest bardzo ważna, czasem trzeba się jednak przełamać”

 
„Odwaga jest bardzo ważna, czasem trzeba się jednak przełamać” fot. Rafał Wichniewicz

Około 360 uczniów z gnieźnieńskich szkół średnich przeszło szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbywały się pod okiem strażaków.

Przez miesiąc, z każdej ze szkół ponadgimnazjalnych, dwa razy w tygodniu jednostkę przy ul. Chrobrego odwiedzały grupy uczniów. Wszystko w ramach szkoleń z ratownictwa medycznego, które zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. 

Zajęcia odbywały się od 15 maja do 20 czerwca cyklicznie w każdy wtorek i środę: - Dotyczyły one przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy podczas zdarzeń nagłych, jak zatrzymanie krążenia. Uczniowie dowiadywali się, jak należy postępować w obliczu zagrożenia, jak należy reagować na jego wystąpienie, przypominaliśmy o funkcjonujących numerach alarmowych, bezpieczeństwie własnym podczas zdarzeń, a także trenowali na naszym sprzęcie, sfinansowanym dzięki Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie - przekazał st. kpt. Łukasz Michalak, p.o. zastępcy komendanta KP PSP, który dodał iż często lekcje trwały znacznie dłużej niż to zakładano, co tylko pokazuje zaangażowanie uczniów w zdobywaną wiedzę.

Czy udzielenie pomocy może być trudne? - Na manekinie wydaje się to już trudne, a co dopiero, kiedy zderzymy się z taką sytuacją na ulicy i wtedy człowiekowi udzielają się emocje. Można wtedy wpaść w panikę, co stwarza problem, dlatego należy nad tym też zapanować. Z samych zajęć na pewno utrwaliliśmy to, czego nauczyliśmy się w szkole i na pewno tego, że nie należy się bać pomagać ludziom w potrzebie - mówiła Natalia Jankowska z II LO. - Wiele osób uważa, że nie dałoby rady w takiej sytuacji, ale jednak odwaga jest bardzo ważna, trzeba się jednak przełamać, a to może pozwolić uratować jakiegoś człowieka - dodała Kinga Kiełczewska, także z II LO.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane