poniedziałek, 18 czerwca 2018 07:43

Festyn „Zielono mi” pod lednickim niebem

 
Festyn „Zielono mi” pod lednickim niebem fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne popołudnie, teren parkowy przy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, wypełnił się uczestnikami festynu ludowego. W jego trakcie nie zabrakło licznych przygotowanych atrakcji.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w dziekanowickim kościele, sprawowaną przede wszystkim dla działaczy towarzystw ludowych, po której to uczestnicy udali się pod miejscową salę wiejską. Przy wejściu do niej została odsłonięta tablica, upamiętniająca dwukrotną wizytę Wincentego Witosa w tejże wsi, jednego z największych działaczy ludowych, co miało miejsce w latach 20. XX wieku.

Wkrótce po tym uczestnicy udali się na teren muzeum, gdzie rozpoczynał się Festyn Ludowy "Zielono mi". Tam zgromadzonych już licznie mieszkańców nie tylko gminy, ale i z całego powiatu, powitał wicestarosta Jerzy Berlik, a także gospodarze wydarzenia - wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski, wójt Gminy Gniezno Włodzimierz Leman, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zbigniew Stajkowski oraz sołtys Dziekanowic Leszek Szewior, a także gość specjalny tego wydarzenia, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

W trakcie festynu na zgromadzonych czekał koncert Powiatowej Orkiestry Dętej, a także występ Zespołu Tańca Ludowego "Gniezno". W międzyczasie trwał już kiermasz zdrowej żywności, własnej produkcji, sprzedawanej przez różnych twórców ze wsi położonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Jednocześnie uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przygotowywali najróżniejsze potrawy z tej okazji. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, przygotowanych także przez Centrum Kultury "Scena To Dziwna".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane