poniedziałek, 11 czerwca 2018 09:00

Wzrost cen za wodę i ścieki

 
Wzrost cen za wodę i ścieki archiwum redakcji

Od poniedziałku 11 czerwca zmienia się taryfa PWiK za dostarczanie wody oraz odprowadzanie ścieków. Ceny te zostały już zatwierdzone miesiąc temu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie informuje o zmianie taryf. Nowe ceny wchodzą w życie od poniedziałku 11 czerwca i - jak przekazała spółka miejska - zostały one zatwierdzone 10 maja br. decyzją regionalnego poznańskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Od 11 czerwca 2018 roku za metr sześcienny wody do gospodarstw domowych mieszkańcy Gniezna, Gminy Gniezno i Gminy Czerniejewo (poza obszarem Żydowo) zapłacą 3,55 zł netto (w ostatnim roku cena wynosiła 3,50 zł netto). Prowadzący działalność spożywczą i farmaceutyczną zapłacą 3,61 zł netto (do tej pory 3,55 zł netto), a na pozostałe cele ceny wyniosą 3,65 zł netto (do tej pory 3,58 zł). Mieszkańcy obszaru Żydowo zapłacą 3,56 zł netto za wodę do gospodarstw domowych, taką samą stawkę jak wyżej do działalności spożywczej i farmaceutycznej oraz 3,64 zł netto za pozostałe cele. Do powyższych cen należy doliczyć stawkę VAT wynosi 8%. 

Za odprowadzanie metra sześciennego ścieków w ostatnim roku obowiązywała jednolita stawka dla całego regionu, wynosząca 6,50 zł netto. Od 11 czerwca mieszkańcy Gniezna zapłacą 6,60 zł netto, a mieszkańcy Gminy Gniezno: obszar Jankowo Dolne 6,92 zł netto, obszar Zdziechowa 7,02 zł netto, a pozostałe obszary 6,60 zł netto. W Gminie Czerniejewo mieszkańcy obszaru Czerniejewo zapłacą za odprowadzanie ścieków 6,91 zł netto, a z obszaru Żydowo 6,60 zł netto. Także i tu należy doliczyć stawkę VAT 8%.

Dokładna rozpiska taryf dostępna jest poniżej w galerii.


Po raz pierwszy w temacie nie wypowiadała się Rada Miasta. Do tej pory, co roku, przedstawiano uchwałę, zakładającą wzrost cen za dostawy wody i odprowadzanie ścieków. Działanie to zawsze wzbudzało kontrowersje, gdyż opinia rady nie była nigdy wiążąca, bo podwyżki zaplanowane przez PWiK i tak wchodziły w życie - w ubiegłym roku punkt dotyczący zmiany cen po raz pierwszy też zdjęto z programu obrad. Informacji o tegorocznych podwyżkach trudno było jednak szukać na stronie Urzędu Miejskiego czy w aktualnościach PWiK. Znaleźć je można dopiero w rozpisce taryf.

40 komentarzy

 • Link do komentarza Ręka Boga ? czwartek, 21 czerwca 2018 21:07 napisane przez Ręka Boga ?

  Na dworze ledwo co pokapało. A miała być, taka wielka ulewa . Wody w ziemi, dalej jak na lekarstwo. Nawet działkowicze muszą już zacząć oszczędzać wodę bo nasze wodociągi już odczuwają wielkie obniżenie ilości wody w studniach. Nasze parki i skwery za chwilę zaczną wszystkie wysychać. Nawet te, dopiero co zrewitalizowane. Czy miliony złotych jakie na nie wydał prezydent Budasz, miałyby pójść na marne ? Czym teraz Budasz, bedzie się chwalił przed zbliżającymi się wyborami ? A to mu "bozinka" zrobiła psikusa.!

 • Link do komentarza abc wtorek, 19 czerwca 2018 22:12 napisane przez abc

  @ bicie pianki bez śmietanki jesteś tak słaby że musisz zapożyczać słownictwo z moich wcześniejszych komentarzy. Trochę inwencji i kreatywności. Takie zachowanie przypomina trochę giganta wielkości pchełki. Politycznej pchełki....

 • Link do komentarza Zosia wtorek, 19 czerwca 2018 22:08 napisane przez Zosia

  Każdy, kto będzie po tym PO będzie lepszy. A więc PiS zdecydowanie także.

 • Link do komentarza zatroskany o przyszłość wtorek, 19 czerwca 2018 11:58 napisane przez zatroskany o przyszłość

  wyborca Piszesz, że czas na zmiany. A PiS to wg Ciebie będzie dla Gniezna ta dobra zmiana?

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki wtorek, 19 czerwca 2018 09:53 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @czytelnik, bo i na tym wątku znajdują się agitatorzy, którzy bezkrytyczną probudaszową apologetyką próbują zmanipulować opinię publiczną. Oj, nerwówka musi być w ich sztabie :)

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 18 czerwca 2018 22:49 napisane przez wyborca

  Woda drożeje, śmieci nie wywożą PO gnieźnieńsku )))) Czas na zmiany przy urnie wyborczej!

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 18 czerwca 2018 20:33 napisane przez czytelnik

  Nie wiem, czy faktycznie podpisujący się członek GPS pisał ten komentarz, ale jestem skłonny na 100 % powiedzieć, ze nie. Bo ten komentarz jest infantylny, a członkowie GPS sa jednak o niebo mądrzejsi. Poza tym komentator nie wie nawet, czego skrót jest GPS określając je jako Gnieźnieńskie Porozumienie Stowarzyszeń, podczas, gdy jest to Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe. Więc miły człowieku, nie wypada podszywać się pod kogoś, kim się nie jest!

 • Link do komentarza x poniedziałek, 18 czerwca 2018 20:13 napisane przez x

  do członek GPS - opłata od posiadania psa, kota

 • Link do komentarza Do członka GPS poniedziałek, 18 czerwca 2018 17:20 napisane przez Do członka GPS

  Janosik się znalazł. Cen wody nie podniesie,ale oskubie mieszkańców na inne sposoby. Które zresztą wymienil.

 • Link do komentarza członek  GPS poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:22 napisane przez członek GPS

  W całym państwie nowy rząd "znalazł" miliardy złotych , które następne najuczciwiej jak mógł, rozdał obywatelom. A w Gnieźnie władza ile znalazła dodatkowych pieniędzy, ?? ( poza tymi, które wzięła jako kredyt z banku ) ? A przecież gdyby tak dobrze poszukać to : np 1. ile w Gnieźnie stoi nielegalnie ustawionych garaży z dykty czy z blachy , za które nikt nie odprowadza podatku . 2. Ile w Gnieźnie w dawnych czasach powstało różnych przybudówek do domów i garaży , za które też nikt tym właścicielom nie podwyższył podatku od nieruchomości. 3. Ile przy nowych domach jednorodzinnych powstało letnich ogrodów pod szkłem, za które też nikt nie płaci podatku. 4. Ile w mieście stoi, na parkingach i ulicach samochodów i przyczep- lawet z reklamami, za których ustawienie też nikt miastu nie płaci. Ile jest na terenie miasta Gniezna na chodnikach reklam wystawianych codziennie przez sprzedawców by zachęcić klientów do wejścia do ich sklepu ( najczęściej z cenami dnia dzisiejszego lub z dzisiejszymi promocjami). Jak widać i w naszym mieście pieniądze leżą na ulicach . Należy je tylko podnieść. I zapewne zrobi to dla naszego miasta Gnieźnieńskie Porozumienie Stowarzyszeń - "GPS". Kiedy ? JAK TYLKO BEDZIE MIAŁO NA TO WPŁYW. A za zebrane w ten sposób dodatkowe przychody miasta, może uda się powstrzymać kolejne podwyżki cen wody. A może szanowni Gnieźnianie, też macie jeszcze jakieś pomysły na zwiększenie przychodów do miejskiego budżetu? Jeżeli macie, to zapraszamy w nasze szeregi. Zapraszamy w szeregi ludzi.. "myślących i działających dla swojego miasta "

 • Link do komentarza atu czwartek, 14 czerwca 2018 10:57 napisane przez atu

  wilk - z tymi swoimi mądrościami proponuję abyś sam zbudował sieć wodociągową w mieście i dostarczał wodę za darmo.

 • Link do komentarza wilk środa, 13 czerwca 2018 17:42 napisane przez wilk

  Napiszę jeszcze raz NIE PŁACIĆ hochsztaplerom za rachunki za WODĘ i ŚCIEKI !!!! WSZYSCY MIESZKAŃCY GNIEZNA mają prawo do OBYWATELSKIEGO NIEPOSŁUSZEŃSTWA ,wobec bezpodstawnego WYŁUDZENIA PIENIĘDZY z naszych kieszeni !!!! Mamy prawo powiedzieć VETO i żadne sądy NIE MOGĄ nam mieszkańcom NAKAZAĆ płacić podwyżek !!!!! Płacić wg stawek dotychczasowych !!!!

 • Link do komentarza Fabio wtorek, 12 czerwca 2018 22:24 napisane przez Fabio

  Panie Graczyk, może i rząd narzuca pewne formy opłat, ale ten rząd PiS nie kradnie jak Pański idol Platforma Obywatelska. Więc raczej niech pan milczy i nie pisze więcej takich kretyńskich komentarzy. Powinien się pan wstydzić za 8 lat rządów PO.

 • Link do komentarza polonista wtorek, 12 czerwca 2018 16:25 napisane przez polonista

  Matematyk, o co tobie idzie? Bo jak widać nie kumasz nawet swoich komentarzy.

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 12 czerwca 2018 14:38 napisane przez Kupszcza

  Jeszcze trzeba dodać, że teraz sprawdza się podwyżki planowane przez wszystkie wodociągi pod kątem inwestycji. To robią wody polskie. I bardzo dobrze, że taryfy są zatwierdzane na 3 lata. Mieszkancy choć na chwilę złapią oddech. A na dokładkę taki wywód myślowy. Prezes mowil, że 3 miliony rocznie mają na inwestycje. A sam z wiceprezesem zarabiają jakieś pół miliona. No jednak proporcje zostały zdrowo zachwiane.

 • Link do komentarza Matematyk wtorek, 12 czerwca 2018 08:04 napisane przez Matematyk

  Czy ktoś z zawistnych przedmowcow przeczytał post Sławomira Graczyk,? ???

 • Link do komentarza zwolwnnik uciwych wypowiedzi wtorek, 12 czerwca 2018 07:31 napisane przez zwolwnnik uciwych wypowiedzi

  Serr , Graczyk . Czy ty w ogóle myślisz ? Przecież o podwyżki każdorazowo występuje sam Prezes gnieźnieńskich wodociągów. I nikt Gnieznu podwyżek nie narzuca !! Co ty mieszasz do tego rząd PiS.. Chory jesteś, z tą swoją miłością do PO i nienawiścią do PiS.

 • Link do komentarza jojek wtorek, 12 czerwca 2018 06:41 napisane przez jojek

  mądry. Napewno nie mieszkasz na Winiarach skoro placisz 5x mniej :)

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 12 czerwca 2018 06:00 napisane przez Kupszcza

  Panie Sławku po co ta demagogia. Jakby wodociągi zaplanowały taryfy bez podwyżek, to by Poznań zatwierdził bez podwyżek. I wszystko w temacie. Nie mamy tak drogiej wody i ścieków, żeby wody polskie obniżyły ceny. To druga strona medalu.

 • Link do komentarza wodnik wtorek, 12 czerwca 2018 00:21 napisane przez wodnik

  ad. Sławomir Graczyk - proszę nie dezinformować mieszkańców. Według nowych przepisów ustalone ceny wody i odprowadzania ścieków obowiązywać mają przez najbliższe trzy lata i będą mogły ulec zmianie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Ingerencja państwa jest po to, by samorządom odebrać dotychczasowy terroryzm w podnoszeniu cen.
  W Gnieźnie uzasadnionym wypadkiem jak widać są zarobki prezesa.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane