piątek, 25 maja 2018 19:44

„Czepkowanie” studentów pielęgniarstwa PWSZ

 
„Czepkowanie” studentów pielęgniarstwa PWSZ fot. Rafał Wichniewicz

W murach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego odbyła się uroczystość „czepkowania” studentów II roku pielęgniarstwa. Przy okazji wyróżniono zasłużonych pracowników służby zdrowia.

Wydarzenie, które jest okazją do uczczenia Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, co roku wzbogacone jest także o symboliczny akt przyjęcia przyszłych adeptów tego zawodu. W tym roku przeszło 40 nowych pielęgniarek i pielęgniarzy, studiujących w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego, odebrało symboliczny czepek lub przypinkę do uniformu. 

Rektor uczelni, dr hab. Janusz Wiśniewski, prof. PWSZ przywitał wszystkich gości uroczystości, studentów oraz ich rodziny, po czym zwrócił się słowami: - Dość dawny obyczaj „czepkowania”, a więc wręczania symbolu zawodu, jakże potrzebnego, który nie wymaga chyba słów poparcia. Każdy człowiek, a przecież istotą człowieka jest zdolność przewidywania, powinien zrozumieć iż może zdarzyć się taki moment, kiedy będzie was potrzebował - was, pielęgniarki i pielęgniarzy. Bez was system współczesnej medycyny nie jest w stanie istnieć i to jest oczywiste. Rozwój społeczny, zwłaszcza społeczeństw rozwiniętych, tak jak jest u nas, wymaga waszej bytności praktycznie na wszystkich poziomach struktury społecznej. Kto, jak nie wy, dobrze przygotowani fachowcy, będziecie zajmować się profilaktyką i edukacją medyczną - mówił rektor uczelni i podkreślił wagę wiedzy, jaką zdobyli w dotychczasowym okresie nauki w PWSZ: - Szczerze się przyznam, że nie wiem, czy potrafiłbym wasz zawód wykonywać. To wymaga pewnych umiejętności i zaangażowania. Co z tego, że bym chciał, ale chcieć to jedno, ale zrobić to drugie. Życzę wam, by, jak pójdziecie do pracy, całe społeczeństwo was doceniło, a zwłaszcza ci, którzy decydują o polityce zatrudnieniowej, finansowej, by zrozumieli, że bez was nie ma nowoczesnego społeczeństwa. 

Dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski Krzysztof Bestwina powitał wszystkich pielęgniarzy i pielęgniarki obecnych na wydarzeniu, po czym powiedział: - Cieszę się, patrząc dziś na młodych ludzi, że przybywa chłopaków w tym zawodzie. Dobrze, bo jest to też ciężka i fizyczna praca, a średnia wieku wśród personelu jest taka, że niekiedy wymagają wsparcia osób silniejszych, stąd cieszy widok chłopaków. Jest to zawód do tej pory zdominowany przez kobiety, ale dobrze, że to się zmienia - mówił dyrektor i podkreślił dobrą współpracę między szpitalem a PWSZ. Tuż po tym z krótkim wykładem nt. bł. Hanny Chrzanowskiej wystąpiła Teresa Kruczkowska.

W dalszej części uroczystości odbył się akt „czepkowania”: - Czepek jest bardzo ważnym symbolem waszego zawodu. Ma znaczenie funkcjonalne, ale dzisiaj symboliczne - oznacza pokorę i chęć niesienia pomocy innym. Dzisiaj stanowi element stroju galowego, ale zawód pielęgniarki i pielęgniarzy jest niezwykle potrzebny, o czym już mówiono. Oceniany jest bardzo wysoko i zdecydowana większość Polaków darzy go zaufaniem. To wielki kapitał państwa, ale także pokazanie, jak ogromna odpowiedzialność na was ciąży. Każdy lekarz wie, jaką ważną rolę pełni pielęgniarka, pielęgniarz na oddziale. Każdy to rozumie i docenia wielką wagę umiejętności pielęgniarek i pielęgniarzy w codziennej trosce o pacjenta - przyznał dr n. chem. Sławomir Binkowski Prorektor ds. Studiów z PWSZ.

Czepki dla pielęgniarek i przypinki dla pielęgniarzy wręczyła dr hab. Grażynę Bączyk prof. PWSZ. Tuż po tym odśpiewano Hymn Pielęgniarek, po którym przyszedł czas na wyróżnienia i medale przyznane przez starostę Beatę Tarczyńską, prezydenta Tomasza Budasza oraz dyrektora szpitala Krzysztofa Bestwinę. Ponadto na ręce rektora prezydent przekazał czek na 28 tysięcy złotych z przeznaczeniem na doposażenie uczelni. Na zakończenie uroczystości, po wystąpieniach pozostałych gości, odbył się krótki program artystyczny. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Malkontent sobota, 26 maja 2018 07:24 napisane przez Malkontent

    Do zobaczenia w Norwegii. XD

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane