wtorek, 08 maja 2018 11:13

Rolniku, pamiętaj o bioasekuracji - będą kontrole

 
Rolniku, pamiętaj o bioasekuracji - będą kontrole fot. Rafał Wichniewicz

W Polsce zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń jest o wiele skuteczniejsze, aniżeli w innych krajach. Niemniej, wirus wciąż się rozszerza i dlatego apeluje się do rolników o zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Polska jest jednym z przodujących krajów w dziedzinie hodowli trzody. To dlatego też wirus ASF stanowi tak duże zagrożenie dla tej gałęzi gospodarki rolnej i może mocno się odbić na wynikach finansowych rolników. Od momentu, kiedy problem pojawił się w Polsce, nieustannie przypomina się o konieczności stosowania bioasekuracji.

- Afrykański pomór świń jest chorobą wywoływaną przez wirusa, a na to nie ma obecnie żadnego leku i szczepionki. Problemem jest to, że wirus jest przenoszony przez dzikie zwierzęta i na dziś zarażają się nim świnie hodowlane, które są bardzo wrażliwe. ASF występuje w Polsce od 2014 roku we wschodniej części kraju i powoli rozszerza się, choć nie tylko u nas. W Polsce najlepiej radzimy sobie ze zwalczaniem tej choroby, mimo iż mamy 108 ognisk i przeszło 2 tysiące przypadków, gdzie ASF wystąpiło u dzików. Ostatnie przypadki dotyczą Węgier,  gdzie okazało się iż pracownicy z Ukrainy przywieźli własną żywność, która była skażona wirusem ASF, stąd też ważna jest bioasekuracja i uświadamianie społeczeństwu, że tak naprawdę wirusa mogą przynieść nie tylko dziki, ale też ludzie, którzy przywiozą żywność do Polski bądź też przywożąc zwierzęta - przekazała Magdalena Całka-Zobel, Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

W ubiegłym roku wydane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie bioasekuracji, które nałożyło na wszystkich hodowców świń z dniem 28 lutego 2018 roku obowiązek stosowania zabezpieczeń: - Dotyczą one wyłożenia mat dezynfekcyjnych, zabezpieczenia pomieszczeń, zapewnienia odzieży ochronnej dla osób wchodzących do pomieszczeń, posiadanie środków dezynfekcyjnych itd. W związku z tym rozporządzeniem Główny Lekarz Weterynarii zaplanował kontrole wykonania tego rozporządzenia - przekazała Magdalena Całka-Zobel i jak dodała, na terenie powiatu gnieźnieńskiego do wykonania zostało 1778 kontroli, które są zaplanowane do maja 2020 roku. Do tej pory odbyło się dopiero kilka kontroli, a wynika to z braków kadrowych PLW. Jak jednak zapowiedziano, wkrótce pracowników ma przybyć, co pozwoli na dalszą weryfikację wykonywania poleceń z ww. rozporządzenia. Jak Powiatowy Lekarz Weterynarii dodała, w związku z powyższym odbyły się także spotkania z rolnikami w każdej z gmin, gdzie rozmawiano na temat bioasekuracji oraz wiążących się z nią kwestii

- Wirus ASF przechowuje się w różnych postaciach bardzo długo, także zagrożenie jest bardzo duże. To dotyczy rolników, którzy zajmują się hodowlą, ale nie tylko, bo zagrożenie gospodarcze i problemy, jakie byłyby z tym związane, mieliby wszyscy - dodał Zbigniew Stajkowski, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Do apelu o stosowanie bioasekuracji dołączył się także wicestarosta Jerzy Berlik, który nadmienił iż w kierunku propagowania wiedzy na ten temat, do rolników w gminach trafią ulotki informujące o zagrożeniu, jakim jest afrykański pomór świń oraz zasadach bezpieczeństwa w hodowli, jakie należy stosować zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane