poniedziałek, 30 kwietnia 2018 08:53

Ziemia Gnieźnieńska zachęca do korzystania z porad prawnych

 
Ziemia Gnieźnieńska zachęca do korzystania z porad prawnych fot. Rafał Wichniewicz

W Witkowie, Kłecku, Czerniejewie i Żydowie prowadzone są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, z której mogą korzystać zainteresowani ich udzieleniem. Ponadto tytułowa organizacja zapowiedziała rozpoczęcie kolejnego projektu edukacyjnego.

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska zachęca do korzystania z porad prawnych, które są udzielane na mocy umowy podpisanej ze Starostwem Powiatowym. W czterech z wyżej wymienionych miejscowości, może się o nie ubiegać każdy, kto spełnia kryteria nałożone przez ustawę - nieodpłatnie.

- Porady skierowane są do osób, które ukończyły 60. rok życia, posiadają Kartę Dużej Rodziny, nie ukończyły 26. roku życia, a więc osób młodych, które z uwagi na warunki finansowe nie mają możliwości skorzystania z porad płatnych. Porady są skierowane także do weteranów, kombatantów. Ustawodawca rozszerzył od tego roku krąg osób, które mogą skorzystać z tej pomocy i umożliwił również kobietom w ciąży korzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej. Muszę powiedzieć z własnego doświadczenia, prowadząc ankiety wśród zgłaszających, znaczna część kobiet w ciąży, która z uwagi na swoją sytuację zawodową, przychodzą do nas z pytaniami co dalej, jak umowa powinna wyglądać itp., stąd też ta zmiana od 2018 roku jest bardzo korzystna - przekazała adwokat Karolina Zabłocka-Ciemny. Z porad prawnych mogą korzystać też osoby korzystające z pomocy społecznej. W jakim zakresie udzielane są porady? - Nie ma żadnych ograniczeń i w każdej dziedzinie, z jaką się zwróci do nas, jesteśmy w stanie udzielić pomocy. To nie jest tylko uzyskanie informacji o aktualnym stanie prawnym czy wskazanie tylko, w jaki sposób można rozwiązać problem prawny, ale także udzielamy pomocy w sporządzaniu pism, wniosków o ustanowienie pełnomocnik z urzędu, pism dotyczących zwolnienia z kosztów sądowych, a także pomagamy napisać pozwy, wnioski i wszelkie pisma wszczynające postępowania. Nie możemy, co wynika z ograniczeń ustawy, pisać pism w toku toczącej się już sprawy, ale możemy wskazywać w jakim kierunku dana osoba powinna takie pismo napisać. Zakres pomocy jest więc bardzo szeroki - dodała Karolina Zabłocka-Ciemny.

Punkty są czynne: Witkowo (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 14:00 do 18:00 a w środę od 13:00 do 17:00), Kłecko (wtorek, środa, piątek od 10:00 do 14:00, a poniedziałek od 14:00 do 18:00, a w czwartek od 13:00 do 17:00), Żydowo (poniedziałek, środa, piątek od 9:00 do 13:00) i Czerniejewo (wtorek i czwartek od 9:00 do 13:00). 

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska podejmuje także kolejne działania w zakresie edukacji. Po raz szósty zainicjowany zostanie projekt edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych na terenie powiatu gnieźnieńskiego: - W tym roku przyświecać nam będzie "Radość Niepodległej młodością wytańczona". 2018 rok zachęca do uhonorowania z okazji na setną rocznicę odzyskania niepodległości, stąd też naszym celem było, aby młodzi ludzie zostali włączeni w obchody i mogli w ten sposób rozwijać swoje zainteresowania dorobkiem kultury narodowej, odkrywając wartości patriotyczne, etnograficzne i w taki sposób z dumą, godnością i szacunkiem mogli przedstawić swoje pomysły - przekazała Grażyna Kozanecka, przewodnicząca stowarzyszenia. W dotychczasowych edycjach udział w konkursach brali przedstawiciele szkół z Trzemeszna, Owieczek, Jarząbkowa, Zdziechowy, Modliszewka i Niechanowa.

Jak wskazano w haśle tegorocznego projektu, motywem przewodnim będzie taniec i każda grupa ze szkół, które wezmą udział, będzie musiała przygotować jeden układ np. krakowiaka, kujawiaka, mazura, oberka czy poloneza: - Jury będzie oceniało choreografię, występ, stroje, które nie będą musiały do końca obowiązywać, ale postawiliśmy na kreatywność, by to było godnie przedstawione. Każda grupa musi przedstawić historię danego tańca, a więc będzie podwójna korzyść z tego przedsięwzięcia - dodała Grażyna Kozanecka. Zwycięzcy otrzymają nagrody za udział, ale co najważniejsze, wszyscy uczestnicy wyjadą na jednodniową wycieczkę - tym razem będzie to Warszawa, gdzie uczniowie zwiedzą Senat, Łazienki, Krakowskie Przedmieście itp. Koszt projektu wraz z wycieczką jest finansowany przez Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska.

1 komentarz

  • Link do komentarza Kacper poniedziałek, 30 kwietnia 2018 09:24 napisane przez Kacper

    Porada w Witkowie bardzo mi pomogła. Dobrze, że Ziemia Gnieźnieńska robi takie rzeczy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane