sobota, 21 kwietnia 2018 10:05

„Dąbrówka to my!”

  mn
„Dąbrówka to my!” zdjęcie nadesłane

W czwartek 19 kwietnia społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego świętowała dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się od Apelu Pamięci, w którym przywołano postaci założycieli szkoły, jej dyrektorów, kadry profesorskiej oraz pracowników. Uczniowie złożyli również wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą tych wszystkich, którzy z „Piętnastką” związali swoje życie zawodowe. 

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Róża Grabowska, która w ciekawy sposób przybliżyła sylwetki trojga patronów II Liceum: założyciela szkoły – Bolesława Kasprowicza, Błogosławioną Jolentę, która patronowała Gimnazjum Żeńskiemu oraz Dąbrówkę – księżniczkę czeską, która obecnie patronuje placówce. Dyrektor wskazała, że w tych postaciach młodzi ludzie mogą znaleźć wzorce własnego postępowania, ponieważ praca i życie patronów „Piętnastki” znakomicie wpisują się w dążenia i plany współczesnej młodzieży. Głos zabrali także zaproszeni goście: Maria Suplicka – członek Zarządu Powiatu oraz Jerzy Paweł Lubbe – dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym. 

Kolejną częścią uroczystości stało się wyróżnienie i uhonorowanie laureatów konkursów i olimpiad oraz zwycięzców turniejów i zawodów sportowych. Zostali oni zaproszeni na płytę sali, a z ich osiągnięciami została zapoznana cała społeczność szkolna. Niewątpliwą atrakcją tej części Święta był słodki podarunek dla laureatów - na płytę sali zostały wniesione trzy ogromne torty, którymi po uroczystości hojnie obdzielono wyróżnionych. 

Część artystyczna rozpoczęła się od prezentacji portretów patronów wykonanych przez poszczególne klasy oraz zawodów w układaniu puzzli. Klasy pierwsze i drugie zobowiązane zostały wcześniej  do wykonania fotografii wybranego miejsca w szkole oraz pocięcia jej na elementy. Troje reprezentantów każdej klasy otrzymało przygotowane zestawy puzzli, które mieli ułożyć w najkrótszym czasie. Puzzlowe zmagania urozmaicili Kasia i Błażej, którzy porwali do zabawy wokalnej pozostałych uczniów. Odbył się także konkurs wiedzowy, który polegał na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytania dotyczące zarówno historii, jak i współczesności szkoły. Zwycięzcy zmagań konkursowo – puzzlowo - plastycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zielone karty.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza uczniowie II LO niedziela, 22 kwietnia 2018 18:15 napisane przez uczniowie II LO

  I co z tego, że Ktoś ma wiedzę? Jak taki mądry, to dlaczego wali na oślep a za pracę się nie bierze? Też mogę podać kilka tytułów, których nie znacie i co z tego? Czy to świadczy o mojej erudycji? Nie musimy grzebać w zamierzchłej, nie do końca pewnej historii.

 • Link do komentarza uczniowie II LO niedziela, 22 kwietnia 2018 14:47 napisane przez uczniowie II LO

  Nauczyciele, bo niby sznuje ich, ale nie profesorowie. I jak tu zrozumieć tego mądralę, który mądrzejszy od nas, bo wie, co pisał Thietmar. Nie czytaliśmy i mamy się dobrze, może lepiej niż ten zgorzkniały starzec. Wierzymy również, że nikt nas nie wykopie ze stanowiska za nieróbstwo i złe traktowanie ludzi. Skończymy studia o czasie i zadbamy o rodziny bez narzekania i obrażania przyjaciół.

 • Link do komentarza absolwent niedziela, 22 kwietnia 2018 12:33 napisane przez absolwent

  Komentator podpisujacy się "uczniowie II LO" niech się wezmą poważnie za nauke, a nie za pouczanieczlowieka, ktory ma wiedzę. Przypomne wam, że latami nawet w historycznym Gnieźnie używano błędnej nazwy Mieszka I i nawet ulica na jego pamiatkę byla nazwana Mieczyslawa a nie Mieszka I! A co do tzw. piętnastki, to dodam, że jestem także jej absolwentem i wspominam ją jak najgorzej i nigdy nie chciałbym nawet wspomnieniami do niej wracać. Najlepiej wspominam moją szkołę podstawową wówczas nr 1, no i potem studia, gdzie nareszcie traktowano nie tylko mnie jak czlowieka i to tam otrzymalem niezwykle dużą wiedzę. II liceum to byla strata czasu, a zachowanie niektorych nauczycieli to jak dziś oceniam było żenujące. Dobrze, że ich juz nie ma.

 • Link do komentarza humanista sobota, 21 kwietnia 2018 21:19 napisane przez humanista

  Jest przyjęte, że o kadrze nauczycielskiej mówimy -profesorowie. Można się nie zgadzać, ale po co się wymądrzać!?
  Jest przyjęte, że nie zawsze piszemy z dużej litery, i nie należy tego nadużywać.
  A przybliżenie spolszczonej Dąbrówki poprawne :)

 • Link do komentarza uczniowie II LO sobota, 21 kwietnia 2018 18:34 napisane przez uczniowie II LO

  Chłopie, do P. F.,
  czy Ty musisz za każdym razem mądrzyć się i każdego pouczać? Po co nam jakaś średniowieczna księga? Nas to nie rusza, może takiego troglodytę tak, ale nie nas. I skończ z tym nadęciem, bo czytać się nie da. Nie musimy znać historii Dąbrówki czy Dobrawy( jak wolisz)?

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 21 kwietnia 2018 16:38 napisane przez Piotr Fischer

  Cieszę się bardzo, iż Moja Kochana Stara Buda nadal tętni życiem. Przypominam jednak kolejny raz - Thietmar pisał w języku angielskim średniowiecznej Europy, czyli po łacinie ( zaznaczam, że jest tłumaczenie Kroniki Thietmara na język polski, autorstwa profesora Mariana Zygmunta Jedlickiego i wydane kilkakrotnie przez wydawnictwo Universitas - czy uczniowie Piętnastki znają takową Kronikę ??? ) o Dobrawie, a nie o Dąbrówce Pani Dyrektor. Jestem ciekawy, czy w trakcie Pani przemówienia padły też odmienne opinie o Naszej Pierwszej Chrześcijańskiej Księżniczce, autorstwa kanonika praskiego Kosmasa, który w swojej Chronica Boemorum ( Kronice Czechów ) przedstawił w innym świetle żonę Mieszka I i matkę Bolesława Chrobrego. W ogóle średniowiecze to jest bardzo fajna i ciekawa epoka. Myślę , że Pani Dyrektor ze swoimi Nauczycielami ( a nie profesorami ) uświadomi to aktualnym uczniom Piętnastki. Pozdrawiam serdecznie i sukcesów wszelakich życzę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane