czwartek, 12 kwietnia 2018 16:33

Chcą mieć „bliżej” do Gniezna, więc zachęcają do udziału w konsultacjach

 
Chcą mieć „bliżej” do Gniezna, więc zachęcają do udziału w konsultacjach fot. Rafał Wichniewicz

Działające od dwóch lat stowarzyszenie Gniezno Bliżej od początku stawiało sobie jeden cel. Teraz, jak przekazali jego członkowie, udało się wykonać pierwszy, bardzo ważny krok.

Zapowiedziane na czwartek 19 kwietnia konsultacje w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie Dalek to element starania i uporu, jakim wykazywali się działacze z tej części miasta. W tym celu w czwartek zapoczątkowali akcję informacyjną dla kierowców, którzy oczekują na przejazd pociągu i wręczają im zaproszenia na spotkanie w Starostwie Powiatowym.

- To założenie komunikacyjne, które tu istnieje, powstało 120 lat temu po wybudowaniu linii kolejowej do Wrześni, jako drugiej i od tego czasu nic się nie zmieniło. Życie od tego czasu natomiast poszło do przodu i ilość samochodów na drodze jest nieporównywalna do tego, co było chociażby 20 lat temu. W związku z tym, pogorszył się nie tylko komfort życia mieszkańców, nie mówiąc już o paliwie i czasie poświęconym na dojazdy, ale pogorszyło się też bezpieczeństwo. Wystarczy sobie wyobrazić karetkę, która jadąc do szpitala, stoi na przejeździe 20 minut i ona nie dowiezie pacjenta do szpitala. Tak może się zdarzyć - stwierdził Jan Dębiec dodając iż przez 120 lat nic w temacie tego przejazdu się nie działo: - Dwa lata temu, na dożynkach w Mnichowie, przedstawiliśmy sprawę, która wynikała z kwerendy po różnych urzędach i instytucjach i wynikało z niej, że nie są prowadzone żadne prace koncepcyjne, projektowe dla usprawnienia tego przejazdu. Sporządzono apel do władz miejskich, gminnych, powiatowych, PLK, aby wszcząć prace w tym zakresie i w ciągu 2-3 godzin został on podpisany przez 250 osób i wysłany. Odpowiedzi przyszły, uprzejme, ale naszym zdaniem mało konkretne. Dlatego zawiązaliśmy stowarzyszenie Gniezno Bliżej, bo chcieliśmy postawić sobie za cel by lobbować za rozpoczęciem prac - mówił Jan Dębiec zaznaczając iż byli inicjatorami tego tematu i pomysłodawcami, składając konkretny projekt możliwy do zrealizowania. 

W chwili obecnej wykonane zostało opracowanie koncepcyjne, stworzone przez konsorcjum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Politechniki Poznańskiej, które jest bazą do dalszych prac: - Wydawało się nam iż naturalnym zwornikiem starań powinno być Starostwo Powiatowe, gdzie trafiliśmy do wicestarosty Jerzego Berlika, który z dużym zrozumieniem odniósł się do naszych problemów i włączył się w te działania na miarę swoich możliwości, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i trzymamy kciuki, by dalej się to w tym tempie odbywało - dodał Jan Dębiec.

- Nie pozostało nic innego, jak tylko to, by zrobić ten pierwszy krok w celu poprawy tej sytuacji. Zarządzając drogami powiatowymi doskonale widzimy, szczególnie w tym miejscu, jak ten przejazd utrudnia życie kierowcom, również z uwagi na objazdy pociągów jadących do Warszawy. Mamy przygotowany pierwszy dokument, który jest pierwszym krokiem i będzie on poddany tzw. konsultacjom społecznym, które są nieodłącznym elementem ku temu, by zakończyć ten pierwszy proces - przekazał wicestarosta Jerzy Berlik, który zaprosił wszystkich do udziału w spotkaniu, które odbędzie się w czwartek 19 kwietnia o godzinie 16:00 w Starostwie Powiatowym (sala sesyjna). Szczegółowy program spotkania można znaleźć tutaj.

Do słów podziękowań za podjęcie tematu, o który wielokrotnie zabiegali mieszkańcy Dalek, dołączył sołtys tej wsi Ryszard Majewski. 

Jak wygląda kwestia finansowania tego przedsięwzięcia? - W 2016 roku odbyły się rozmowy z przedstawicielami PKP PLK i ten dialog jest cały czas utrzymywany. Nie chcę zdradzać szczegółów, gdyż te rozmowy są cały czas prowadzone i jedyne, co mogę powiedzieć, to że PKP jest w stanie zabezpieczyć finansowo budowę tunelu pod torowiskiem - przekazał nam Jerzy Berlik. Jak poinformowano, dokument z koncepcjami zakłada trzy warianty budowy drogi i wszystkie one zmierzają do likwidacji obecnego przejazdu kolejowego dla samochodów i pieszych. Dwa warianty zakładają budowę wiaduktu na zachód od obecnego skrzyżowania, w rejonie Skiereszewa, a jeden przewiduje budowę wiaduktu znacznie bliżej. Szczegóły będzie można poznać na spotkaniu 19 kwietnia.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Artur Wiernowolski sobota, 14 kwietnia 2018 10:57 napisane przez Artur Wiernowolski

  Dla ścisłości osoba o pseudonimie TIGER to ja - Artur Wiernowolski. Od około dwóch lat widzę komunikacyjny haos w Gnieźnie i okolicach, który trzeba rozwiązać. Wziąłem mapę Gminy i po prostu popatrzyłem jak można by ten problem rozwiązać. Niedługo są konsultacje społeczne na ten temat. Niestety moja praca uniemożliwia mi fizyczną obecność na tym spotkaniu, które jest bardzo ważne. Od tego może zależeć rozwój gospodarczy Gniezna na wiele lat. Jeśli znajdą się osoby, które widzą w takim rozwiązaniu przyszłość, proszę by w moim imieniu zaprezentowały na tym spotkaniu moje rozwiązanie. Owszem do jego realizacji są potrzebne zgody wielu zarządców, możliwe, że również zgody i finansowania z budżetu państwa, ale rzeczy można robić etapami nawet przez 30 lat. Nikt nie mówi, ze wszystko od razu. Z każdym etapem natomiast wiąże się plus dla Gniezna w postaci inwestycji firm, które swój biznes ulokują przy dogodnych działkach oraz możliwości dotarcia w różne rejony Gniezna. Ponad to cześć która byłaby w RINGU, odetchnie w sprawie spalin, hałasu oraz dróg ( można wtedy przeprowadzić remonty danych ulic i je unowocześnić ). Byłby to rozgłos nie tylko w naszym rejonie, ale i możliwe, że w skali kraju, gdzie Gniezno mogłoby nabrać rozgłosu - a to przyciągnęłoby inwestorów dających pracę, a nie tylko supermarkety.

 • Link do komentarza WON z nieprzemyślanymi pomysłami piątek, 13 kwietnia 2018 10:56 napisane przez WON z nieprzemyślanymi pomysłami

  To jakaś radnosna przedwyborcza twórczość dla zaistnienia

 • Link do komentarza kierowca piątek, 13 kwietnia 2018 10:40 napisane przez kierowca

  TIGER masz rację. Sam zastanawiam się jak to możliwe, że tranzyt w XXI w jest prowadzony przez centrum miasta ul. Sobieskiego, ul. Lecha, ul. Kościuszki na której dochodzi codziennie do prawdziwej szopki. Wymuszenia tam są na porządku dziennym. Jak to możliwe, że ul. Dąbrówki poruszają się tiry ? Naprawdę warto wydać dobrą kasę na coś co może służyć na lata. Nie stać nas na prowizorki typu rondo Olimpijczyków.

 • Link do komentarza lech piątek, 13 kwietnia 2018 07:42 napisane przez lech

  TIGER
  to dobry pomysł. Ale przekonaj do tego Wójtów ościennych gmin !!! Niby powinno im na tym zależeć, bo to by pozwoliło rozwinąć gospodarczo ich tereny. Ale czy oni to zrozumieją ? Czy w radach tych gmin jest dość świadomych ludzi do podjęcia takich starań i tak dużych inwestycji

 • Link do komentarza TIGER czwartek, 12 kwietnia 2018 20:51 napisane przez TIGER

  Gdyby ktoś pomyślał, to trzeba zrobić konkretny plan zakładający połączenie węzła Gniezno Południe ( S5 ) drogą dwupasmową za Skiereszewem i Dalkami przez wiadukt nad torami do drogi na Wrześnie i tam za Cielimowem zrobić węzeł zjazdowy na Wrześnię. Dalej pociągnąć nitkę dwu lub jedno pasmową ( lepiej dwu ) od tego węzła w stronę ulicy Witkowskiej ( między Gnieznem a Niechanowem. Tam zrobić kolejny zjazd na obecną drogę. Z tego zjazdu dalej od południa na wschód połaczyć obwodnicę na Toruń za Kędzieżynem między Jankowem Dolnym a Trzemesznem. Na koniec od północy połaczyć węzeł Gniezno północ z obwodnica Torunia w tym miejscu i po kłopocie. Jedna rzecz rozwiązana o całe Gniezno jest ominięte RINGIEM przez ruch tranzytowy. Druga rzecz ma miejsce bliżej Gniezna właśnie w okolicach Skiereszewa, gdzie planowana jest droga wzdłóż torów na Skiereszewie od ulicy Cienistej. Dlaczego nie zrobić przepustu, jak za Pobiedziskami i ruch jest upłynniony. Obydwie rzeczy rozwiązują problem komunikacyjny na kilkanaście lat. A dzięki temu wyprowadzi też ruch cieżki z Gniezna.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 12 kwietnia 2018 17:51 napisane przez EagleEye

  Powiem tak a ten PSL-owski "kret" co tam robił. Gdzie byl przez 3 lata i 4 miesiace ???Co on myśli ze przyjdzie zrobi sobie foto i juź bedzie mial głosy. Temu chłoptasiowi to wogóle coś sie pomyliło. Panie Janie jestem bardzo rozczarowany tym iz rozmawia wogóle pan z tym panem który w nosie ma co pan mówi gdyź jemu zalezy na "punktach" przed wyborami. Miałem z tym panem raz przyjemność rozmawiac myśląc iz mnie "zaszczeka" ale chłopina się zdziwil bardzo. Bardzo panu sie dziwie panie Janie naprawdę bardzo

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane