czwartek, 12 kwietnia 2018 13:45

GPS chce poprawy warunków w mieszkaniach komunalnych

 
Jerzy Lubbe, Janusz Brzuszkiewicz Jerzy Lubbe, Janusz Brzuszkiewicz fot. Rafał Wichniewicz

Działacze Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego tym razem podjęli temat lokali komunalnych. Przypomnieli o swoim postulacie, który ich zdaniem będzie najlepszym rozwiązaniem dla lokatorów z tego zasobu mieszkaniowego.

Temat mieszkań komunalnych oraz ich stanu, jest poruszany przez część działaczy GPS przy różnych okazjach. Kwestia ta ich zdaniem jest o tyle istotna, że dotyczy znacznej części gnieźnian, którzy zamieszkują w tego typu lokalach.

- Miasto Gniezno jest właścicielem ponad 100 budynków mieszkalnych, w których usytuowanych jest ponad 900 mieszkań oraz posiada udziały w 159 budynkach wspólnotowych, w których jest 871 mieszkań. Łącznie nasze miasto jest właścicielem prawie 1800 mieszkań. Jest to spora liczba, a obejmuje ona ważny, zabytkowy fragment naszego miasta i uważam, że obowiązkiem miasta jest to, aby o ten historyczny składnik zadbać, szczególnie że mieszkają  tam mieszkańcy i z tego korzystają - przekazał Jerzy Lubbe. Działacze GPS uważają iż obowiązkiem miasta jest zadbać o ten składnik według wieloletniego i konsekwentnie realizowanego planu. Ich zdaniem jednak rzeczywistość jest inna.

- Średni czynsz w mieszkaniu komunalnym wynosi prawie 7 zł, co jest sporą kwotą i z tego tytułu miasto pobiera do budżetu kwotę blisko 5 mln złotych. W przypadku lokali użytkowych, Miasto bierze pożytki w granicach 4 mln złotych. Sumując, z tego tytułu posiadania nieruchomości, wpływy wynoszą w granicach 8 mln złotych i uważam, że jest to spora kwota - stwierdził Jerzy Lubbe i dalej postarał się odpowiedzieć na to, co z tego tytułu otrzymują mieszkańcy. Jak przedstawiono na wykresie za lata 2014 - 2017, wpływy z tytułu czynszów i wydatki na remonty były niewspółmierne. Przykładowo w 2014 pozyskano z tego tytułu 8,8 mln złotych, a na remonty wydano 1,25 mln zł. W 2017 roku pozyskano 8,7 mln zł, a na remonty wydano 1,2 mln złotych. Do tego, jak wskazał Jerzy Lubbe, dochodzi kwestia wpływów ze sprzedaży mienia komunalnego, za które w samym 2017 roku wpłynęło do budżetu 8,1 mln złotych: - W kontekście przychodów miasta na poziomie 16 mln złotych, w 2017 roku na remonty wydano 1,2 mln złotych. Natomiast z roku na rok, począwszy od 2014 roku, wzrasta zadłużenie miasta. W 2018 planuje się zadłużenie na poziomie ponad 100 mln złotych. Nie bardzo wiem, co się z tymi pieniędzmi dzieje, bo przy takich wpływach z nieruchomości i wzrostowym stopniu zadłużenia, na pytanie takie, kiedy wreszcie znajdą się większe pieniądze na remonty, jest jedna odpowiedź "nie ma pieniędzy", co moim zdaniem mija się z prawdą.

Działacz GPS przyznał iż tematem mieszkań komunalnych interesuje się już od dłuższego czasu i dlatego ma propozycje na to, jakie należy znaleźć rozwiązanie: - Moim zdaniem na ten cel pieniędzy nie brakuje i proponowaliśmy kilka razy koalicji PO-SLD, ale to nie spotkało się z uznaniem prezydenta i koalicji rządzącej, by pieniądze przeznaczone na remont nieruchomości z zasobu komunalnego miasta, nie były zapisywane kwotowo, tylko procentowo wprost proporcjonalnie do budżetu miasta. Przykładowo, jeśli w 2017 roku budżet wynosił 310 milionów złotych, to przy naszej propozycji 2% na remonty byłoby 6 mln złotych. Taka kwota, proponowana co roku, pozwoliłaby na uniknięcie spekulacji i kłótni o to, jaką kamienicę robić, tylko w przeciągu kilku lat udałoby się odnowić zasób komunalny - przekazał Jerzy Lubbe dodając iż ten zapis o procencie na remonty jest cały czas propozycją GPS, niezależnie od tego, kto będzie rządził miastem. 

W temacie zasobów komunalnych głos zabrał także Janusz Brzuszkiewicz, który poruszył temat nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, których na terenie Gniezna jest 24 i w sumie mają powierzchnię 10,7 tys. metrów kwadratowych: - Ten stan sprawia, że Miasto ma obowiązek utrzymania tych mieszkań w stanie niepogorszonym od momentu przejęcia. Trudno jest mówić o tym, by ten stan nie był pogorszony w okresie długofalowym, skoro mieszkania, które są nasze, są niedoinwestowane i ich stan jest określany na 70% zużycia, a przy tym zaznacza się iż nie stanowią one niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o użytkowanie. Janusz Brzuszkiewicz stwierdził iż należy przeprowadzić całkowitą komunalizację, co pozwoli na zmniejszenie stawek za czynsz: - Ktoś powie, że komunalizacja to czas i pieniądze, ale czasu było dużo, ale myślę że i pieniądze by się znalazły, gdyby urynkowiono kwestię zarządzania tymi nieruchomościami. Dzisiaj mamy spółkę komunalną, a mogłoby nimi zarządzać firmy z wolnego rynku i spokojnie moglibyśmy liczyć na obniżenie tych kwot.

18 komentarzy

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 13 kwietnia 2018 09:48 napisane przez Kupszcza

  Do wszystkich wielbicieli ustroju PO SLD w Gnieźnie. Przyjrzyjcie się uważnie propozycji radnych GPS. Czy to tak wiele dać na remont zasobu, do jasnej .... ,miejskiego dwa procent tak dużego budżetu. Skoro lokale przynoszą dochód w kwocie 9 mln zł lub więcej to jaki problem ma władza żeby na remont przeznaczyć choćby 4 mln. Przecież lokale bez remontów będą za 10 lat generować straty, a i wpływy z najmu będą wątpliwe. Ale to jest kwestia igrzysk i harców. Czyli tzw. priorytetów Pana Tomasza. Na sport, owszem ważny, miliony, na kontrowersyjne zwierzątka z brązu miliony, na zuzel i promocje miliony. Przecież nagle na park znajduje się ekstra milion, to czemu na remont miejskich nieruchomości jest tak mało. Przecież zasób mieszkaniowy to bardzo ważne dobro publiczne. A inna kwestia jest przydział tych mieszkan, przydział nowych mieszkań, albo brak programu mieszkanie plus w Gnieźnie. To jest materiał na odrębny komentarz.

 • Link do komentarza Właściciel mieszkania piątek, 13 kwietnia 2018 09:03 napisane przez Właściciel mieszkania

  Pan Urzędas jest słabo zorientowany w sprzedażach mieszkań . Prostowanie aktów notarialnych z uwagi na rozbieżności w m2 to wina powołanych rzeczoznawców przez miasto Gniezno,a nie administracji. To oni tak policzyli z natury wielkości mieszkań, części wspólnych i przynależnych. Sam brałem udział w podpisywaniu nowych aktów z innymi metrami, bo źle były wykonane operaty będące podstawą do wyodrębniania lokali.

 • Link do komentarza o piątek, 13 kwietnia 2018 08:44 napisane przez o

  Wiara mieszka w nieremontowanych od wielu lat domach, a decydenci zarabiają nawet po 15 baniek, mieszkają na przedmieściach i jeszcze ich bronią w komentarzach. To jest dopiero sitwa:D

 • Link do komentarza rewolucjonista piątek, 13 kwietnia 2018 07:54 napisane przez rewolucjonista

  RO9GER jak można wspierać miejskie spółki komunalne, kiedy one popełniają błąd za błędem, bo są kierowane przez stare skorumpowane grupy "kolegów" partyjnych. Są kierowane Przesz ludzi starego, skostniałego od lat w Gnieźnie - układu.
  "Rączka rączkę myje i swoich po znajomości zatrudnia". Taka jest prawda

 • Link do komentarza rewolucjonista piątek, 13 kwietnia 2018 07:49 napisane przez rewolucjonista

  urzędas, ale walnOłeś, Ale masz 100 procent racji !! Ten prezydent niczego nie konsultował z innymi grupami ludzi, poza CHYBA SWOIMI KOLEGAMI Z PO i PZPR.
  I też tylko z tymi ludźmi współdziałał . !!
  Krótko mówiąc prezydent Budasz w swoim oświadczeniu nie kłamał . Oj nie . Ale mówił tylko same ........ PÓŁPRAWDY !!!

 • Link do komentarza Referent piątek, 13 kwietnia 2018 06:07 napisane przez Referent

  Do urzedas: największym błędem każdej władzy jest zatrudnianie takich pseudourzednikow jak ty. Do fabryki na taśmę z Tobą , a nie do zarządzania miastem i tworzenia polityki mieszkaniowej.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 12 kwietnia 2018 23:23 napisane przez urzędas

  ad. elemeledudki - sprawa jest znana od lat. I własnie między innymi dlatego, ze spółka Urbis swego czasu nie potrafiła opanować problemu administrowania zasobem mieszkaniowym i okazało się, ze ani lokale się nie zgadzają, ani metry, trzeba było przy transakcjach sprzedażowych unieważniać istniejące już akty notarialne, bo okazywało się, ze po sprzedaży prawie wszystkich mieszkań w budynku pozostało jedno o powierzchni przykładowo 10 metrów kwadratowych, a w rzeczywistości miało ich 50. Takich kwiatków było niestety wiele. Wiele mieszkań było podnajmowanych, teraz też nie ma rzetelnych danych. Niestety , także nie wszystkie lokale po opuszczeniu najemców były zgłaszane do urzędu. A remonty? Trzeba było słuchać rozżalonych lokatorów. Powieść by można napisać na ten temat. A jak wyglądają budynki komunalne i tzw. porzucone, można się samemu przyjrzeć chodząc po mieście. Wypudrowanie kilku z nich poprzez wykonanie remontu elewacji zewnętrznej to po prostu pic na wodę.

 • Link do komentarza Podsumowując czwartek, 12 kwietnia 2018 22:41 napisane przez Podsumowując

  Kolesiostwo i brak wizji zarządzania obecnych wladz. Populistyczna propaganda to za mało.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 12 kwietnia 2018 21:40 napisane przez urzędas

  Największym błędem Budasza było oddanie walkowerem administracji budynków Urbisowi. Temu samemu Urbisowi, który nie sprawdził się przed laty i do którego Najwyższa Izba Kontroli miała wiele zastrzeżeń. Likwidacja Zarządu Gospodarowania Lokalami to śmiertelny grzech, który będzie się ciągnął latami za Platformą, o ile nadal będzie rządziła w Gnieźnie. Takiego bałaganu mieszkaniowego, jaki jest w Gnieźnie nie ma chyba w całej Polsce. I nieprawdą jest co obecny prezydent, jak mówi w dzisiejszym oświadczeniu, że "Swoją prezydenturę oparłem na współdziałaniu z różnymi grupami i nie zamierzam tego zmieniać. Gniezno stanowi dla mnie wspólne dobro, na rzecz którego trzeba działać, szukając możliwych płaszczyzn porozumienia. " To ja się pytam, z kim pan prezydent przez te lata się konsultował z innych opcji? Z dawnymi członkami PZPR? Z Nowoczesną, która nie ma żadnego doświadczenia samorządowego? Na czym opierał swoją wizję gospodarki mieszkaniowej, która przez te lata została jeszcze bardziej zdegradowana? Ile dokonał przesiedleń mieszkańców z wspólnot, którzy nie są zainteresowaniu wykupem mieszkania, a swoją obecnością w tych wspólnotach uniemożliwiają prawidłową gospodarkę daną nieruchomością? Natomiast urzędnikowi (mojemu koledze?) Hansowi odpowiadam, Tak, mądry przedsiębiorca ( bo urząd to takie trochę przedsiębiorstwo) bierze kredyty na rozwój firmy (miasta). Ale kolego, na rozwój, a nie na głupstwa i rożnego rodzaju hocki-klocki!

 • Link do komentarza ROGER czwartek, 12 kwietnia 2018 21:26 napisane przez ROGER

  GPS jakby było wytrawnym graczem to najpierw wsparło spółki podległe budaszowi a potem ich głosami wygrało wybory prezydenckie. A tak podpalaja mosty i znowu opozycja do emerytury

 • Link do komentarza Witold czwartek, 12 kwietnia 2018 18:54 napisane przez Witold

  Taką merytoryką JP Lubbe nie wygra z Budaszem nigdy. Te populistyczne hasła wyświechtane przez lata już nie są chwytliwe i spływają po wyborcach jak po kaczce. A temat URBISU to karta przetargowa co 4 lata wyborcze, nic nowego. Przetrwają zapewne następna burze polityczną , jak każdą od ponad stu lat. W sumie żal mi ich, bo każdy co chce zagrzać miejsce na stołku zaraz atakuje ten zakład, jakby był tarczą strzelecką.

 • Link do komentarza dobrazmiana czwartek, 12 kwietnia 2018 18:34 napisane przez dobrazmiana

  Czy Pan Jerzy Lubbe organizował tą konferencję w godzinach pracy? Proszę służby starostwa o sprawdzenie tego faktu?

 • Link do komentarza Pan Pikuś czwartek, 12 kwietnia 2018 18:24 napisane przez Pan Pikuś

  Lokatorzy z budynków komunalnych muszą w pierwszej kolejności zacząć dbać o nie sami!!! Dewastują, brudzą oni sami, bo to nie ich, rodzice pozwalają dzieciom na klatkach schodowych rysować po ścianach, więc dlaczego mają być wydawane pieniądze na coś, co w szybkim tempie powróci do stany pierwotnego. Wiem coś na ten temat, ponieważ mamy takiego lokatora.

 • Link do komentarza Podsumowując obudzenie czwartek, 12 kwietnia 2018 17:33 napisane przez Podsumowując obudzenie

  Długi, kolesiostwo, śmieci i króliki

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 12 kwietnia 2018 16:35 napisane przez Mieszkaniec

  Wielki czas. W państwie URBIS już portkami trzęsą.

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 12 kwietnia 2018 14:54 napisane przez elemeledudki

  Panowie czas teź zacząć weryfikować kto z zasobów komunalnych korzysta gdyź doskonałą wiekszość stać na wynajem mieszkania na wolnym rynku a zajmują mieszkania komunalne choć znam i takie przypadki gdzie mieszkanie stoi puste a mieszka sie w innym miejscu zajmując tym samym dwa lokale. Czas temu się przyjźeć

 • Link do komentarza Hans czwartek, 12 kwietnia 2018 14:51 napisane przez Hans

  Co za człowiek, nie dość że już rozpoczyna kampanię wyborczą zamiast zająć się pracą, to kłamie jak z nut. Cyt. "od 2014 roku, wzrasta zadłużenie miasta". To jak się ma do tego, że w 2015 roku Budasz zakończył jako pierwszy od lat prezydent rok budżetowy na plus? http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/7101-radni-ocenili-budzet-miasta-za-2015-rok

  W kolejnych latach zadłużenie się pojawiło, bo jest pełno inwestycji z dotacji unijnych, więc skądś te pieniądze trzeba było wziąć. Żeby się wybudować trzeba wziąć kredyt, każdy kto nie jest super zamożny to wie.
  No cóż, niektórzy działają, a niektórzy już zawsze pozostaną przy taniej demagogii i byciu "wieczną opozycją"

 • Link do komentarza GSM czwartek, 12 kwietnia 2018 14:30 napisane przez GSM

  Panie Brzuszkiewicz gada pan jak rasowy pisowiec a nie samorządowiec z wielkim parciem na szkło, by zaistnieć i zbić kapitał przed wyborami. Temat mieszkań komunalnych to dobra passa dla tych, co chcą wygrać i porwać elektorat 500+ do urn. nie wiem, czy donieśli panu, że od lat są przetargi na zarządzanie wolnorynkowe, a urbisowcy do niego startują, a nie z automatu mają prezent od miasta. Komunalizacja nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym nie jest prosta i wymaga czasu. Coś na ten temat wie radny Lubbe, jak obiecał na tajwanie skomunalizowanie baraków w 3 miesiące i sprzedaż tam wszystkich mieszkań. Podpuszczanie mieszkańców, to typowy lep wyborczy. No ale prezydent Lubbe i wicek Brzuszkiewicz pewnie mają znajomości na Marsie i zmienią przepisy w pięć minut, a sprowadzą zarządców za 10 gr albo najlepiej dla dobra Polski za darmo lub z dopłatą z drugiej strony w ramach darowizny na rzecz narodowej odmiany

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane