poniedziałek, 02 kwietnia 2018 10:35

Migawki z miasta - mrówek nie ma, ale bałagan jest

 
Migawki z miasta - mrówek nie ma, ale bałagan jest fot. Rafał Wichniewicz

Uwagę, jaką przyciągnęła informacja o rzekomych mrowiskach, rozrastających się w rejonie Jeziora Jelonek, teraz jest okazja skierować na inny tor.

Rzecz jasna wczorajszy tekst, dotyczący ww. zjawiska, należy potraktować jako primaaprilisowy żart. Niemniej, narodził się on już dawno temu - w czasie, kiedy kilka miesięcy temu powstały owe "kopce" ścinek, wypadające z rębaka, usuwającego połamane po nawałnicy gałęzie.

Uwagę należy zwrócić na fakt, że pomimo iż od sierpniowego zdarzenia minęło już prawie osiem miesięcy, to fragmenty Parku Piastowskiego sprawiają miejscami wrażenie, jakby wichura przeszła tu całkiem niedawno. Nie w tym rzecz jednak, by zajmować się całym terenem, ale chociaż tym, który przylega do ul. Poznańskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego - gdzie przemieszcza się tysiące samochodów oraz coraz liczniejsi (w rozpoczynającym się sezonie) turyści. Ten teren, jakby nie patrzeć, jest wizytówką Gniezna z perspektywą katedry w oddali. W trakcie, kiedy przystępuje się do rewitalizacji Parku Trzech Kultur, co ma być niejako efektem szkód jakie poniósł ten zieleniec po wichurze, na terenie Parku Piastowskiego, a szczególnie przy szlakach uczęszczanych przez przejeżdżających przez nasze miasto, wciąż zalegają stosy gałęzi, a także wiatrołomy opierające się na innych drzewach. Czy czekają, aż zdmuchnie je silniejszy wiatr? 

To wszystko na trasie powstającego Traktu Królewskiego - a być może chodzi o to, żeby legendzie o Lechu (która ma stanąć nad brzegiem jeziora), nadać autentyczności w postaci nieprzeniknionych borów, wśród których - zgodnie z opowieściami - mityczny założyciel Gniezna napotkał na dąb z orlim gniazdem?

20 komentarzy

 • Link do komentarza iga środa, 04 kwietnia 2018 09:26 napisane przez iga

  te gałęzie to pikuś , zapraszamy na Osiedle Grunwaldzkie w rejon torowiska kolejki służącego za wysypisko śmieci, na ulice Armii Krajowej gdzie przystanek stał się oazą wypoczynku dla menelstwa, gdzie w pobliskim parczku jest spożywanie alkoholu na huśtawkach, gdzie leżą powyrywane korzenie od drzew a ogrodzenie jest rozwalone i powyginane

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 03 kwietnia 2018 16:13 napisane przez Gnieźnianin

  Jak z wielu komentarzy widać, służby z ramienia administracji państwowej powinny być promotorami wzorcowego postępowania organizacji życia Miasta, a jak widać z praktyki jest wiele nieprofesjonalizmu.

 • Link do komentarza wielkopolanka wtorek, 03 kwietnia 2018 12:26 napisane przez wielkopolanka

  Park Trzech Kultur też był przez wichurę poraniony, ale ludzie samorzutnie się skrzyknęli i pomogli władzy przy porządkowaniu. I niech nikt nie mówi, że parki ucierpiały tylko przez wichury. Otóż wspomniany park ma parkan zardzewiały od lat. Tak wygląda wielkopolska gospodarność???

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 03 kwietnia 2018 09:48 napisane przez Malkontent

  Park Piastowski po wichurze 11 sieronia ub. r. to to obraz rozpaczy. Wyspa i jej okolice to zalegające wiatrołomy. Bliżej katedry przy "siłowni" i prokuraturze wystające korzenie. Przecieram oczy ze zdumienia, gdy czytam o ogromnych pieniądzach na inne parki, a tutaj korzeni nie można wywieźć od sierpnia. Ale króliki wśród tej gimeli staną. I to chyba nawet dwa po dwóch stronach tego śmietnika. Państwo z UM - wstydźcie się.

 • Link do komentarza Tysiąclecie wtorek, 03 kwietnia 2018 07:54 napisane przez Tysiąclecie

  Park Trzech Kultur jest prosze Tomka najlepszym dowodem na to, jak nasze społeczne pieniądze zostają przez kolejne ekipy rzucane w błoto i to doslownie. Gdyby ten oraz pozostałe inne parki i skwery byly systematycznie porządkowane nie potrzeba byłoby wydawac milionow na takie modne ostatnio slowo REWITALIZACJA!

 • Link do komentarza Helena wtorek, 03 kwietnia 2018 05:27 napisane przez Helena

  Ktos narzeka na temperaturę zimą - dobre sobie, o to chyba pan nie zna przepisów bhp albo szefowie wszystkich firm budowlanych w Gnieźnie łamali przepisy w tę względnie ciepłą zimę .....

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 02 kwietnia 2018 22:38 napisane przez mieszkaniec

  Przykre, ale to nie tylko ten fragment Gniezna wygląda fatalnie. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego nie wykonuje się porządków w mieście w systemie regularnym? Czy tak trudno jest opracować grafik sprzątania pewnych punktów, które są że tak powiem newralgiczne? Miliony na wątpliwej urody ozdóbki w mieście, w którym są brudne chodniki, pasy chodnikowe przeznaczone na zieleń stanowią wychodki dla psów, a trawy nigdy nie uświadczyły, bałagan przy posesjach i to zarówno prywatnych, jak i komunalnych. Pełno brudu i piach (kilkuletniego!) na jezdniach przy krawędziach chodników. Piachu, który wraz z opadami jest wpychany do kanalizacji skutecznie ja zapychając. Lata temu studzienki ściekowe w jezdniach były systematycznie czyszczone, poza tym ulicami miasta jeździły takie czyszczarki z urządzeniami do zamiatania i czyszczenia tych pasów przy chodnikach. Teraz, jak rozumiem brakuje pieniędzy, bo komuś zachciało się królików i piachu, ale sypanego nie wiedzieć czemu na Rynku. Ludzie, czy w tych władzach jeszcze ktoś myśli????

 • Link do komentarza Lex poniedziałek, 02 kwietnia 2018 22:02 napisane przez Lex

  Pan F. Czeka pogryziony przez mrówki na otwarcie hejtowanej Galerii Piastova.

 • Link do komentarza tomek poniedziałek, 02 kwietnia 2018 20:23 napisane przez tomek

  Park Kościuszki, park miejski, trzech kultur - prawie codziennie mam widok na te i są one posprzątane już jesienią zeszłego roku.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 02 kwietnia 2018 19:35 napisane przez Gnieźnianin

  Niektórzy komentatorzy kontestowali że co tu w tym Gnieźnie jest wielce do pokazywania turystom, i się zgadza, bo skoro tak jest traktowany wizerunek Pierwszej Stolicy Polski no to co ciekawego można im prezentować i kto z nich z przyjemnością zechce dłużej pobyć. A do Marek Dener, widzę że pańska znajomość pracy utrzymania zieleni jest od biedy tylko amatorska a nie profesjonalna.

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:15 napisane przez Teodor

  Sam jestem ciekaw co jest przyczyną, że akurat w tych miejscach to jeszcze leży, i w takim artykule z chęcią dowiedziałbym się od źródła, czyli zakladu zieleni miejskiej. Panie Redaktorze, czy pytał Pan tam o powód?

 • Link do komentarza ANNA poniedziałek, 02 kwietnia 2018 16:18 napisane przez ANNA

  gdzie jest fistaszek? Bo On ma tyle do napisania.....

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 02 kwietnia 2018 15:05 napisane przez Gnieźnianin

  Do Mieszkaniec No tak i w jakim stopniu wywiązują się z realizacji deklarowanych obowiązków.

 • Link do komentarza Rafal Wichniewicz poniedziałek, 02 kwietnia 2018 14:41 napisane przez Rafal Wichniewicz

  Panie Marku, nie chodzi o cały park, ale o teren - jakby nie patrzeć - stanowiący wizytówkę Gniezna. Znajomy, który jeździ tirem kilka razy w tygodniu przez Gniezno, zapytał mnie co tak długo zajmuje posprzątanie takiego fragmentu - przecież to tylko wywiezienie zalegających gałęzi i konarów. Jak mieszkaniec nie posprząta liści na chodniku, po którym mało kto chodzi, to zaraz może dostać mandat, a tu może zalegać to przez kilka miesięcy? A i dodam, że w tej zimie, której poza kilkoma dniami mocniejszych mrozów jakoś nie szczególnie odczuliśmy, firmy działające na zlecenie Lasów Państwowych bez problemów ogarnęły kilkadziesiąt kolejnych hektarów lasów. Wiem, że skala nieporównywalna, ale temperatura jest tu raczej słabym argumentem. Powtórzę - chodzi tylko o ten niewielki fragment parku. ;)

 • Link do komentarza Marek Dener poniedziałek, 02 kwietnia 2018 14:12 napisane przez Marek Dener

  Biorąc pod uwagę fakt jak ten park wyglądał bezpośredni po nawałnicy (brak przejścia i zakaz wstępu) to i tak jest nieźle. Dzięki dużemu zaangażowaniu sił i środków udało się udrożnić przejście na Bieg Lechitów. Mam nadzieję że po zimie odpowiednie służby dokończą porządki. A osiem miesięcy o których pisze Redakcja to w dużej części miesiące zimowe. Czy Pan Redaktor chciał by pracować w temperaturze około zera stopni przez 8 godzin na świeżym powietrzu???

 • Link do komentarza Redatkor poniedziałek, 02 kwietnia 2018 13:33 napisane przez Redatkor

  Hejt na Prezydenta od p. fischera za
  3....
  2....
  1....

 • Link do komentarza drwal poniedziałek, 02 kwietnia 2018 12:15 napisane przez drwal

  gdyby zorganizować ludzi, tych co palą w piecach, aby zebrali pod nadzorem to co tam nagromadzono już byłby porządek!

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 02 kwietnia 2018 12:11 napisane przez wyborca

  Jaki prezydent Gniezna taki porządek ~~~~ CZAS na zmiany w UM !!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 02 kwietnia 2018 12:08 napisane przez Mieszkaniec

  Może należy spytać co robi Zakład Zieleni Miejskiej w Gnieźnie zakres obowiązków widnieje na ich stronie https://www.gniezno.eu/cms/20235/zaklad_zieleni_miejskiej

 • Link do komentarza Gnieznianka poniedziałek, 02 kwietnia 2018 11:14 napisane przez Gnieznianka

  To jest niestety prawda. Nasz Pan Prezydent zapomnial o syfie na Wenecji. Wszedzie walaja sie galezie i powalone drzewa, a wyspa wyglada jak w sierpniu. Ale nasza wladza ma wazniejsze rzeczy na glowie np króliki i parkingi, a wenecja to jakos im wisi. Nie wspominajac o basenie, który wciąż zajety naukami pływania. Dzieci nie mają gdzie popływac, bo Urzad Miasta musi sobie robic prywatny folwark. Dziadostwo!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane