środa, 10 stycznia 2018 08:01

List do redakcji - Rynek czy gołębia stołówka?

 
List do redakcji - Rynek czy gołębia stołówka? zdjęcie nadesłane

Do naszej redakcji napisał jeden z mieszkańców, którego - jak przyznał - razi to, co od dłuższego czasu ma miejsce na głównym placu miasta.

Rynek, który jest reprezentacyjnym miejscem w Gnieźnie jest regularnie zaśmiecany przez osoby karmiące gołębie. Zdjęcia w załączniku pochodzą tylko z jednego dnia z tej samej godziny. Tak jest codziennie. Zdarzają się resztki z talerzy, ziemniaki itp. Często podjeżdżają samochody i osoby wysypują zawartość toreb foliowych głównie suchego chleba na rynek. Szczytem była kobieta, która podjechała luksusowym samochodem i wysypała dwie wielkie torby na rynek. Sytuację można porównać do monitorowania przez straż miejską dzikich wysypisk, które są regularnie tępione. Jednak w samym centrum miasta nikt nie interweniuje i pozwala takie zachowanie.

W powyższej sprawie załączamy poniższe zdjęcia, nadesłane także przez Czytelnika i pozostawiamy to bez komentarza.

 

20 komentarzy

 • Link do komentarza hej czwartek, 11 stycznia 2018 18:35 napisane przez hej

  Jak dobrze pamiętam to temat tych ptasich zanieczyszczeń i psich odchodów jest tu wałkowany od kilku lat. Ciekawe jak te "dekoracje" będą się miały w towarzystwie króli i królików.

 • Link do komentarza mgo czwartek, 11 stycznia 2018 17:06 napisane przez mgo

  Do Sportowiec: Podstawowym obowiązkiem SM wynikającym z ustawy jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. W związku z tym mają prawo karać mandatami niesprzątających włąscicieli czworonogów. Dodatkowo z podatków utzrymujemy Spółkę miejską URBiS, która jest odpowiedzialna za sprzątanie. Połączenie tych dwóch faktów z osoba prezydenta Budasza pozostawiam juz Tobie. A jesli nie wierzysz, że mozna utrzymać czystość w centrum miasta to proponuję wybrać się na wycieczkę do Wrześni lub Czerniejewa.
  Co do sponsorowania klubów. Nie mam nic przeciwko tylko niech nasze podatki idą na kluby i sportowców którzy maja wyniki - kobieca piłka ręczna, hokej na trawie, kobiecy tenis stołowy albo na inicjatywy soortowe, które przysl€żą się promocji miasta, a jednocześnie zachęcą ludzi do uprawiania tego sportu ponieważ jest ogólnodostępny dla każdego np. zwiększenie puli pieniędzy na organizację Biegu Europejskiego. A zamiast tego, co mamy? Dla zdobycia głosów poparcia poraz kolejny zostanie utopione pona 700 tys. w kolejnym sukcesorze naszego klubu żuzlowegp, którego największymi osiągnięciami w ostatnich osiemnastu latach był awans do Ekstraligii oraz dwa bankructwa. Chodziłem na mecze SKS i TŻ ale powiedziałem sobie, że na mecze GTM nie pójdę, ponieważ uważam, że włąsnie dotowanie z miasta jet problemem tego klubu. Dopóki sytuacja wygląda tak, że miasto sponsoruje klub z naszych podatków aby zapewnić głosy kibiców prezydentowi będzie brak słaba bo działacze maja w nosie wyniki bo kasa i tak spłynie. Dodatkowo uważam, że nie powinienem płacić dwukrotnie za wejście na mecz (podatki i kupno biletu), a na początku każdego meczu spiker powinien dziękować zebranym na stadionie mieszkańcom, bo to oni z podatków sponsorują ten klub, a nie prezydenta, która "ze swoich" nie płaci. Te pieniądze spokojnie można było przeznaczyć na budowę tych dwóch chodników, które mieszkańcy musieli zgłosić w budżecie obywatelskim, bo miasto nie ma pieniędzy żeby w normalnym trybie je wybudować. Nie mam również nic przeciwko strefom kibica, ale nie w przypadku kiedy sąsiednie do Gniezna miasta w sytuacji hossy w gospodarce rezygnują z ich stawiania, bo nie chcą się zadłużać. A Gniezno? Zastaw się, a postaw się? Pomyślałeś tylko drogi Sportowcu kto i z czego będzie spłacał długi po tych pożyczkach kiedy w gospodarce przyjdzie czas bessy?

 • Link do komentarza z centrum czwartek, 11 stycznia 2018 09:16 napisane przez z centrum

  W ub. tygodniu na jezdni w centrum miasta leżał dorodny szczur. Może zdechł z przejedzenia, bo tyle tego ludzie wyrzucają niby dla swoich ukochanych gołąbków, a nie wiedzą, że tak naprawdę dokarmiają szczury. Co na to wszystko sanepid?

 • Link do komentarza z centrum czwartek, 11 stycznia 2018 08:57 napisane przez z centrum

  do sportowca - zanim coś napiszesz to się mocno zastanów. Miasto ma zadania do wykonania w tym utrzymanie czystości, ma do tego spółkę, ma Straż Miejską do pilnowania i egzekwowania porządku, ma wiele innych możliwości. Mogą karać zanieczyszczających chodniki, mogą prowadzić różne akcje, mogą nałożyć podatki na czworonogi i z tego mieć kasę na zatrudnienie sprzątaczy. Mają monitoring i nie widzą że w tych nowych parkach są wyprowadzane psy i właściciele nie sprzątają ? A może ktoś nie chce na to wszystko reagować , może czegoś się obawiają ? Co do centrum to przypomnij sobie że to nie kto inny jak twój Budasz obiecywał przed wyborami , obniżenie stawek za wynajem komunalnych lokali dla działań miastotwórczych jak kawiarnie, kluby, księgarnie, antykwariaty itp. , a gdzie obiecane dotacje na rewitalizacje podwórek ?

 • Link do komentarza Sportowiec czwartek, 11 stycznia 2018 00:30 napisane przez Sportowiec

  Do mgo: dokarmianie ptactwa na rynku powinno być zlikwidowane-fakt bezsporny. Natomiast pretensje do prezydenta, że ludzie nie sprzątają po psach-a kto ma po swoich czworonogach to robić? Straż miejska? Budasz ? Są skrzynki z workami? Są. Problem tkwi w ludziach . Czy strefa kibica, na którą przychodziło kilka tysięcy ludzi jest potrzebna? Zapytaj tych ludzi. Nie tylko Ty mieszkasz w Gnieźnie. A zegar jest "przygrywką" do tego święta. Kluby sportowe w każdym mieście w Polsce dostają dotacje od miasta, bo to jest m.in rozrywka dla mieszkańców tych miast. Ale możesz tego nie czuć bo chyba za sportem nie przepadasz... Twoim zdaniem Budasz ma otwierać puby i restauracje w centrum? Chyba Ci się pomyliły obowiązki i prawa włodarza miasta.

 • Link do komentarza Ela środa, 10 stycznia 2018 21:06 napisane przez Ela

  Na Piekarach ludzie palą, czym opadnie. Nie można w ogóle otworzyć okna... Gdzie straż, gdzie mandaty, gdzie pouczenia??? To też z kręgu problemów na tu i teraz.

 • Link do komentarza Budzik środa, 10 stycznia 2018 20:57 napisane przez Budzik

  Witam, Panie Budasz, budzimy się, hello??? Dosyć drzemki, sztucznego pijaru, samozachwytu!!!

 • Link do komentarza mgo środa, 10 stycznia 2018 18:55 napisane przez mgo

  No i to jest właśnie problem tego miasta. Miliony wydawane na jakieś posążki królików a w centrum miasta większość chidników krzywych/pozapadanych wystarczy że spadnie wieczorem śnieg jak 30.12.2017 i człowiek ślizga się na wodzie. Ja jako osoba młoda miałem wtedy dwukrotnie problem utzrymać się na nogach po poslizgnąłem się na ulicy Łubieńskiego na dwóch zamarzniętych kałużach powstałych w tych zapadliskach, a ukrytych pod sniegiem. Ciekawe jak mają sobie poradzić osoby starsze. Nie wspomnę już o tradycyjnej Gnieźnieńskiej kategorii czyli slalomie między psimi gównami w centrum miasta. Czy władze miasta tak bardzo są zajęte trwonieniem pieniędzy z naszych podatków, że nie potrafią zauważyć podstawowych potrzeb Gnieźniań? Zamiast dziwnych posążków, zegarów do mundialu, sztucznie utrzymywanego klubu żużlowego i zadłużania miasta na potęgę potrzeba w nim czystych i prostych chodników, miejsc gdzie można pójść usiąść w centrum, a nie tak jak teraz pięć lokali czynnych ponad 22 i przez to obłożonych na full. Pan Budasz chwalił się że obudzi miasto, a jedynie utrzymał w nim status quo

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 10 stycznia 2018 17:49 napisane przez Gnieźnianin

  A nie czasem to działalność i krytyka antyprezydencka ? A jest zdjęcie samochodu z czytelnym numerem rejestracyjnym ?

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 10 stycznia 2018 16:11 napisane przez rowerzysta

  sokoła należy zatrudnić i gołębie zwieją :)

 • Link do komentarza Wyborca środa, 10 stycznia 2018 14:12 napisane przez Wyborca

  Jak wszyscy wiemy straż miejska nie robi nic aby było lepiej. Nie raz pisałem że nie ma już od kilkunastu miesięcy patroli pieszych. Jeżdżą tylko samochodami. Kiedyś było ich wszędzie widać teraz już nie. To wina tego Budasza co doprowadził do takiego stanu że jest więcej bałagan. Na szczęście w listopadzie są wybory. Wybierzmy innego lepszego ludzkiego dobrego gospodarza miasta. Budaszowi mówimy już DOŚĆ chamstwa, obłudy i kłamstwa.

 • Link do komentarza rumcajs środa, 10 stycznia 2018 13:16 napisane przez rumcajs

  Zamiast tego kramiku odmierzającego czas powinien być kramik informujący aby nie dokarmiać ptaków w centrum miast. A zamiast muzyki z fontanny powinna nieść się po rynku piosenka o tym że dokarmianie ptaków to robienie im szkody!!!

 • Link do komentarza Janek rocznik 1041 środa, 10 stycznia 2018 10:43 napisane przez Janek rocznik 1041

  Straż miejska i za zaśmiecanie mandaty karne albo przez 1 tydzień sprzatanie miotłą cały rynek!

 • Link do komentarza Ulka środa, 10 stycznia 2018 10:11 napisane przez Ulka

  Między Piotrem i Pawłem a "kwadratem" przy garażach są śmietniki a przy nich notorycznie, codziennie pełno jedzenia ktoś wyrzuca dla gołębi i ponadto podstawia pojemniki z wodą. Wszystko dookoła osrane (bloki, okna, samochody, garaże a nawet ludzie), aż strach pomyśleć jak blisko jest epidemia....

 • Link do komentarza Emilka środa, 10 stycznia 2018 10:05 napisane przez Emilka

  A najgorsze, że niedojedzone przez gołębie cząstki, w godzinach wieczornych i w nocy konsumują szczury.

  Ale jak chorób nam za mało to niech karmią. Tym bardziej, że gołębie i szczury to największe nośniki chorób.

 • Link do komentarza Maria Wichniewicz środa, 10 stycznia 2018 09:48 napisane przez Maria Wichniewicz

  Wielokrotnie wnioskowałam do kolejno urzędujących prezydentow o ustawienie tabliczek z prośbą o nie dokarmianie gołębi w centrum miasta. Gołąb to ptak, który żyjąc w warunkach naturalnych powinien sam zadbać o swoje pożywienie z wyjątkiem ekstermalnej zimy, której u nas od lat praktycznie nie ma. Przyrodnicy określają często gołębie jako latające szczury. One sa bardzo niebezpieczne dla człowieka, wywołują wiele ciężkich chorób. My jesteśmy przyzwyczajeni, że gołąbek to taki miły ptaszek zwany gołąbkiem pokoju, gołębie są także często przedstawiane jako obraz zgodnej pary np. na ślubnych telegramach i to w nas budzi niezwykle ciepłe uczucia do tych ptaszysk. A jest calkiem odwrotnie. Gołębie żyjące w warunkach naturalnych rozmnażaja się raz w roku, natomiast dokarmiane rozmnażają się nawet kilka lub kilkanascie razy w roku! W wielu miastach na świecie walczy sie z nadmierną plagą tych ptaków, które oprócz roznoszenia chorób niezwykle niszczą elewacje, brudzą ulice, są natrętne w oskubywaniu nawet kwiatów balkonowych itp. Nie jestem przeciwnikiem zwierząt, ale uważam, że ich miejsce jest w warunkach naturalnych, a nie w centrach miast! Nadto proszę zwrócić uwage na fakt, że one nie sa w stanie często zjadać wszystkiego rzucanego im pokarmu i te resztki są łakomymi kąskami dla wychodzących w nocy szczurów. Zglaszają czesto takie przypadki mieszkancy. Dlatego w imię dobra dla samych gołębi, a także przestrzegając przepisy sanitarne należy natychmiast ustawić tabliczki zakazujące w tym miejscu dokarmiania tego wielkiego stada gołębi.

 • Link do komentarza Kibic środa, 10 stycznia 2018 09:25 napisane przez Kibic

  Karać, karać i jeszcze raz karać. Tylko kto ma się tym zająć jak SM śpi.

 • Link do komentarza Gniezno środa, 10 stycznia 2018 09:25 napisane przez Gniezno

  A gdzie monitoring ?

 • Link do komentarza tata środa, 10 stycznia 2018 09:10 napisane przez tata

  dodam, że takie osoby są również przy tzw. targowisku, gdzie co rano, "ktoś" wysypuje coś" dla tych latających szczurów, twierdząc, że dokarmia ptaszki.... pełno tam g.... ptasiego a latem to nawet ślisko od niego, a to przy samym przejściu dla pieszych....

 • Link do komentarza antyptak środa, 10 stycznia 2018 09:01 napisane przez antyptak

  Za samo dokarmianie ptactwa można otrzymać mandat do 500 zł, pomijając już drugie 500 zł za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. A bardzo wątpię, żeby kiedykolwiek taki był wystawiony. Już nawet nie chodzi o samo śmiecenie i ciągłe gruchanie wałęsających się gołębi, ale też przy okazji o masę chorób jakie to ptactwo roznosi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane