czwartek, 21 grudnia 2017 10:00

Gnieźnianie wsparli rodaków na Kresach

  mnopr
Gnieźnianie wsparli rodaków na Kresach zdjęcie nadesłane

W ostatnich dniach kilka osób z Gniezna, Bydgoszczy, Poznania i Pobiedzisk zawiozło 94 paczki świąteczne do Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Wszytko to było możliwe dzięki wsparciu, jakiego udzielono w trakcie zbiórki prowadzonej w sklepach. 

Paczki trafiły do polskich kombatantówSybiraków, byłych nauczycieli, działaczy środowisk patriotycznych oraz starszych i samotnych na terenie Litwy (Niemenczyn, Podbrodzie, Powiewórka, Święciany, Nowe Święciany) i Łotwy (Daugavpils, Ryga, Svente). Wolontariuszom udało się dotrzeć i osobiście wręczyć paczki do ponad 60 domów: - Spotkaliśmy się i mieliśmy okazję porozmawiać z wieloma cudownymi osobami. Krótki, ale jakże emocjonalny i serdeczny kontakt z rodakami na Kresach, dostarczył nam wielkich przeżyć duchowych i licznych wzruszeń. Warto było pokonać blisko 2,5 tysiące kilometrów by usłyszeć wspomnienia o polskich przedwojennych szkołach i życiu na Kresach, o walce z agresorami podczas II wojny światowej oraz o cierpieniach, tęsknocie za ojczyzną i wyrzeczeniach z jakimi było związane życie na zabranych Rzeczypospolitej terenach po zakończeniu działań wojennych - informuje Paweł Ruszkiewicz, koordynator akcji na terenie Gniezna.

Paczki z żywnością zostały przygotowane dzięki pomocy następujących osób i instytucji:

-sklep Piotr i Paweł w Gnieźnie
-Anna Romanowska-Karpińska (Bydgoszcz)
-wolontariusze SP nr 7 w Gnieźnie
-drukarnia Majorczyk Gniezno
-PSS Społem Gniezno
-wolontariusze Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci Gniezno
-Alicja Skakuj (Pobiedziska)
-Leszek Chwast, Eugeniusz Wolek, Elżbieta Fiszer, Anna Rusek (Gniezno)
-kibice Zawiszy Bydgoszcz
-Towarzystwo im.R.Dmowskiego Bydgoszcz
-Ruch Czystych Serc Bydgoszcz
-Młodzież Wszechpolska Bydgoszcz
-liczni anonimowi darczyńcy z Gniezna, Pobiedzisk, Poznania, Wrześni i z terenu województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oprócz paczek do każdej z obdarowanych osób dotarły też kartki świąteczne, samodzielnie przygotowane przez dzieci z następujących instytucji:
-Przedszkole Akademickie WSG Bydgoszcz
-SP nr 6 Piła
-SP nr 7 Gniezno
-Niepubliczne Przedszkole "Muchomorek" Bydgoszcz
-Specjalny Ośrodek Wychowawczy Sióstr Służebniczek Niepokalanego 
Poczęcia NMP Gniezno

Dodatkowe paczki z żywnością, artykułami szkolnymi i książkami trafiły też do wileńskiego hospicjum, polskiego przedszkola w Daugavpils oraz do dzieci z polskich szkółek niedzielnych w Święcianach i Podbrodziu. Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie za przekazanie książek dla polskich dzieci na Kresach.

Wyjazd nie byłby możliwy dzięki wielkiej pomocy ze strony opiekujących się nami następujących osób:
-siostra Michaela Rak i Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Wilno www.hospisas.lt )
-Wacław Wiłkojć (Dom Polski Nowe Święciany)
-Irena Bejnor (Związek Polaków na Litwie-oddział w Podbrodziu)
-Alina Apolione (Dom Polski Daugavpils)

Osobom tym bardzo organizatorzy dziękują za wsparcie logistyczne i duchowe. Jednocześnie proszą wszystkich tych, którzy przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pomyślą o rodakach na Kresach by zechcieli wesprzeć zbiórkę pieniędzy na budowę dziecięcego hospicjum w Wilnie. Szczegóły tej szczytnej akcji na www.hospisas.lt

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane