sobota, 16 grudnia 2017 13:15

Miasto nie chciało, więc Wojewoda zmieni nazwy

 
Miasto nie chciało, więc Wojewoda zmieni nazwy archiwum redakcji

W ostatnim czasie Wojewoda Wielkopolski informował o wydaniu zarządzeń zastępczych w sprawie nadania nowych nazw ulicom i placom, które podlegają pod ustawę dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy iż kilka miesięcy temu informowaliśmy o kończącym się terminie podejmowania decyzji o zmianie nazw ulic, które podlegają pod ww. ustawę. Zgodnie z jej treścią, samorządy miały czas do 2 września na podjęcie decyzji co do ich zmiany (zobacz więcej: Pstrowski musi opuścić Gniezno). Wówczas też przekazaliśmy, że Instytut Pamięci Narodowej, jako organ doradczy wskazał, że w Gnieźnie zmieniona musi zostać ul. Pstrowskiego oraz Plac 21 Stycznia. Analizie podejmowano także dwie inne - ul. Sobieralskiego i ul. Chudoby.

W związku z tym, że Miasto Gniezno nie podjęło się zmiany nazw, decyzję w tej sprawie podejmie Wojewoda Wielkopolski. W ostatnim czasie poinformowano o wydaniu kilkudziesięciu zarządzeń zastępczych dla różnych miejscowości w naszym województwie. W wielu z nich zamieniano patronów lub daty kojarzone z systemem komunistycznym na lokalne lub ogólnopolskie postacie - m.in. Witolda Pileckiego, Leopolda Okulickiego, Ryszarda Kuklińskiego, Anny Walentynowicz czy Komisji Edukacji Narodowej.

Do tej pory jednak zarządzenia zastępcze nie objęły jeszcze Gniezna, więc kiedy go należy się ich spodziewać? Jak nam odpisał rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Stube: - Mogę potwierdzić, że wojewoda wielkopolski planuje wydanie zarządzeń zastępczych w sprawie ulicy Wincentego Pstrowskiego oraz Placu 21 Stycznia. W sprawie ulicy Sobieralskiego oczekujemy jeszcze na opinie IPN. Na chwilę obecną, do czasu wydania zarządzeń, nie mogę poinformować jakie nazwy pojawią na tablicach. Oznacza to iż póki co nie wiadomo jeszcze czy zmienione zostaną dwie, czy trzy nazwy, a także jakie postacie je zastąpią. Jak nas dodatkowo poinformowano, zarządzenia te zostaną wydane niezwłocznie a to oznacza iż (widząc ostatnio podejmowane liczne działania w tym zakresie) prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku.

29 komentarzy

 • Link do komentarza wilk niedziela, 31 grudnia 2017 02:49 napisane przez wilk

  Jam jest--- oczywiście,zgodzę się z jednym,czy Polakom teraz za rządów Zjednoczonej Prawicy,bo tak należy interpretować,żyję się lepiej czy gorzej niż za nierządów PO-PSL czy wcześniej także SLD- PSL,jest sprawą otwartą,ale myślę ,że chyba jednak lepiej,a przynajmniej bezpieczniej !!!!
  Co do USTAWY o dekomunizacji, bardzo logicznej,podobnie, jak denazyfikacji, SAMORZĄDY MIAŁY ponad ROK CZASU ,na rozwiązanie tej kwestii !!!! Niestety,opanowane w większości przez antypolską SITWĘ,nie zrobiły NIC przez ten czas,albo nawet bronią nazw starych ulic czy placów !!! Mnie to nie dziwi,bo bronią przecież ....swoich ojców założycieli,którzy przybyli w walonkach i kufajkach na czołgach !!! I podobnie jest w naszym Gnieźnie ,taka jest PRAWDA,czy się ona komuś podoba czy nie nie !!!!

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 18 grudnia 2017 15:07 napisane przez wilk

  Gwiazdor----Dla ciebie PRAWDA jest jadem,no cóż.

 • Link do komentarza Jam_Jest poniedziałek, 18 grudnia 2017 12:55 napisane przez Jam_Jest

  Ludzie z natury nie są źli, jeśli obrażają, to tylko jedynie z bezsilności, oraz braku odpowiednich argumentów. Naprawdę nie potrzebne Wilku Twoje emocje i innych, każdy ma prawo do własnego zdania. Umówmy się co do jednego, nie usprawiedliwiajmy draństwa. „Możesz lubić ten swój PiS”, ale Polakom pod ich rządami, to raczej żyję się niezbyt dobrze. Polska jest jedna i jest to nasza wspólna ojczyzna, a nie tak, jak to sobie poukładał Jarosław K. uzurpujący władze PiS-u nad wszystkim i wszystkimi. Natomiast, jeżeli dojdzie do zmian nazw ulic, o które tak zabiega obecna władza PiS-u, to wcale nie zdziwię się, kiedy PiS utraci swoją władzę i wszelkie zmiany ponownie nastąpią ze strony tej grupy politycznej, jakiej przyjdzie sprawować rządy. Tak więc zaczekajmy z osądami dla piszących swoje zdanie, oni również mają do tego PRAWO.

 • Link do komentarza www poniedziałek, 18 grudnia 2017 09:46 napisane przez www

  Arkadiusz - z tego co mi wiadomo to są ul.Koszalińska i chyba Kołobrzeska wylot na Trzemeszno, po lewej stronie(nowe osiedla domków).

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 18 grudnia 2017 08:35 napisane przez tutejszy

  Jak to? Przecież data 21 stycznia to data zniewolenia Gniezna na długie dziesieciolecia mrocznych czasow!

 • Link do komentarza Gwiazdor poniedziałek, 18 grudnia 2017 08:08 napisane przez Gwiazdor

  Wilk :) bo się udusisz tym swoim jadem, jeszcze od nikogo nie słyszałem takiej nienawiści! Dajesz pokaz jakimi ludźmi są sPISkowcy.

 • Link do komentarza Arkadiusz poniedziałek, 18 grudnia 2017 03:18 napisane przez Arkadiusz

  Sprawa nazewnictwa ulic w Gnieźnie jest dziwna i nie zrozumiała i nie dotyczy nazw związanych z okresem słusznie minionym. Otóż zadałem sobie trud i w internecie wygooglowałem sobie miasta z ewentualną ulicą Gnieźnieńską.To co mi się pokazało przeszło najśmielsze oczekiwania.Jest w Polsce przeszło 20 miast, które mają ulicę Gnieźnieńską, a Gniezno nie ma ich odpowiedników.Oto one: Koszalin, Kołobrzeg, Białystok, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Wrocław,Gliwice, Wągrowiec, Zabrze, Częstochowa, Gorzów Wlkp. Piła, Kraków, Szczytno gdzie "nasza" ulica jedną z najważniejszych i najdłuższych, Szczecin, Łódź, Głogów, Żary, Radom, Lidzbark Warmiński i Złocieniec.Jak to możliwe, że przez całe dziesięciolecia nikt ludzi rządzących w Gnieźnie nie. wpadł na pomysł aby zasadzie rewanżu nadać ulicom nazwy tych miast. Po prostu wstyd !!! Za to królują różne Bzowe, Jeżynowe, Halne i inne krzaczasto - dzrzewiaste lub inne śmiszne. Ale Gniezno się rozbudowuje i można coś poprawić w tym zakresie. Do roboty !

 • Link do komentarza wilk niedziela, 17 grudnia 2017 16:28 napisane przez wilk

  Pudrowany prezydent z PO w koalicji z SLD rządzą miastem,to jak mają być zmiany komuszych ulic,gdy są wszyscy CICHYMI WIELBICIELAMI tamtego bandyckiego systemu !!!!!! Takie właśnie przypadki pokazują PRAWDZIWĄ TWARZ BJUDASZA, i jego przybocznej czerwonej świty,dla pozoru mieniącej się demokratyczną lub obywatelską !!!!! Już dawno temu pisałem,że partia zwana z pozoru OBYWATELSKA,była założona przez ludzi z dawnej SB,tylko przemalowana i pudrowana PODOBNIE, jak jej starsza siostra SLD !!! I czasem zastanawiam się czy u nas w Gnieźnie PREZYDENTA i cała radę nie wybrały też RUSKIE SERWERY,podobnie jak w innych miastach Polski !!!!
  Prezydent miasta i cała rada,nie są chętni do zmian ulic, przecież nawet w głównym gabinecie wiszą PORTRETY komuszych tzw. prezydentów,których wyznaczyła egzekutywa partyjna ,brakuje jeszcze tylko Kammermana ,ruskiego bandyty !!!!!
  Panie Budasz,NIE bierz pan więcej udziału w uroczystościach niepodległościowych,czy biegach na cześć np. żołnierzy niezłomnych,bo fałszywych i dwulicowych uczestników NIE POTRZEBA !!!!!!

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 17 grudnia 2017 16:14 napisane przez kibolo

  Gliński,Morawiecki,Sikorski-rozwalić Pałac Kultury i Nauki w Warszawie!!!A można jeszcze rozwalić osiedla w Gnieźnie,hutę im Lenina,Nową Hutę..., przecież to symbole komunizmu!!!Dokumentację na budowę huty dostarczono ze Związku Radzieckiego (nie z USA) wagonami.Budowę nadzorowali specjaliści radzieccy.Przecież to wstrętny relikt komunizmu budowany przez brygady junaków,taczki ,też ze Związku Radzieckiego nie z USA,zastępowały transportery,koparki.Bardziej ohydnego pomnika komunizmu nie ma.Może tylko kościoły,hałasujące bardziej od fabryk produkujących piwo,można porównać z takimi.

 • Link do komentarza wilk niedziela, 17 grudnia 2017 15:53 napisane przez wilk

  A jednak bolszewia wyprała niektórym móżdżki,widzę po komentach,ale cóż tyle lat komuny i nierządów w naszym mieście PZPR,SLD ,PO i innych pudrowanych czerwonych ulubieńców,doprowadziło do zkomuszałego skostniałego myślenia !!!!! Czas z tym skończyć. Od śp. pamięci Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii,odczepcie się ch.....y,bo nie zasługujecie by wymawiać ich imię,jesteście pokroju swego idola BOLKA,który zdradził kolegów i donosił na nich dla pieniędzy,taki typ i takie wartości szubrawców są wam tylko dobre !!!!
  Jestem za tym ,aby nazwać plac Targowiskiem jak już z resztą jest,Pstrowskiego,Kujawskiego Leona, Sobieralskiego,Bolesława Śmiałego,Chudoby,Morawskiego Antoniego,słynnego rzeźnika,a RONDO Bolka donosiciela i sprzedawczyka,Anny Walentynowicz,prawdziwej liderce Solidarności !!!!!

 • Link do komentarza Schredder niedziela, 17 grudnia 2017 15:48 napisane przez Schredder

  Wojewoda niech sobie najpierw łeb zmieni.

 • Link do komentarza zmianowa niedziela, 17 grudnia 2017 15:17 napisane przez zmianowa

  wszystkim przeciwnikom tych zmian - ponad 20 lat było na zmiany, teraz trzeba je wprowadzić pod przymusem właśnie, bo tuki nie rozumieją, że w ten sposób usprawiedliwia się opresyjny system!! tak dla zmian!

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 17 grudnia 2017 15:06 napisane przez czytelnik

  Bombardier i jemu podobni-naprawdę, nie wiem, jak trzeba nisko upaść, by pisac takie komentarze. Jesteście żałośni.

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 17 grudnia 2017 15:03 napisane przez czytelnik

  Marek m - może napiszesz, kogo masz na mysli i nie bądź tchórzem i sie podpisz.
  Do abc - żal mi twojej bezgranicznej glupoty.
  A tym wszystkim, którym zawadza patriotyzm braci Kaczynskich, to niech prosze napiszą, o co konkretnie im w tej nienawisci chodzi. Jakie to fakty z ich działalnosci dla ojczyzny ich zdaniem sa złe? Bo jeżeli chodzi o mnie, a analizuję sprawy polityczne, to życzałbym sobie i wszystkim Polakom, by tylko tacy ludzie, jak oni dzierżyli władzę w naszym kraju. No cóż, złodziejom, aferzystom i zdrajcom ojczyzny oni zawsze beda sola w oku.

 • Link do komentarza szczekaczka niedziela, 17 grudnia 2017 13:53 napisane przez szczekaczka

  Indolentom szczującym kretyńskimi komentarzami zapewne o wiele milej by się mieszkało w domu na rogu ul. Józefa Stalina i ul. Edwarda Gierka. Marudźcie dalej pożyteczni idioci, ale system już wam za to szczekanie nie zapłaci:))))

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 17 grudnia 2017 12:33 napisane przez Jam_Jest

  @:Endrju:
  ************
  Lecha Kaczyńskiego? To może jeszcze jedna ul, Jarosława Kaczyńskiego zamiast Tumskiej?

 • Link do komentarza abc niedziela, 17 grudnia 2017 12:30 napisane przez abc

  Ależ drogi gonzo zabolało widzę. Nie popieram tego co robili komuniści. Nie podlega dyskusji że należy potępić ten ustrój. Tylko wprowadzanie nazw ulic metodą przymusu ustawowego to dokładnie takie samo działanie jak bolszewików w latach 50. Narzucenie siłą wszystkiego co się sa prowadzi do podziałów lokalnych społeczności i osłabienia ich potencjału rozwoju społecznego, ekonomicznego, rozwoju jako wspolnoty. Ale Tobie i Twoim idolom dla swoich partykularnych celów o to chodzi, by poprzez zideologizowanie wszystkiego osłabić więzi w samorządach wykorzystując do tego teorię konfliktu nazwałbym go sortowego. Najpierw wymyśla się lepszy i gorszy sort a potem ich sobie przeciwstawia. To nic nowego. Klasyka bolszewizmu. I Ty taki myślący niby i tego nie widzisz! Kiedyś był konflikt klasowy teraz narzuca się Polsce i lokalnym społecznościom konflikt sortowy. Trochę mi żal źe tacy myściciele jak Ty się na to łapią jak świąteczne karpie w śieci. Pozdrawiam serdecznie

 • Link do komentarza drwalowa niedziela, 17 grudnia 2017 11:41 napisane przez drwalowa

  ale III Rp wyprała wam mózgi, naprawdę..... dekomunizacja musi nastąpić również w nazwach ulic.... Kaczyński niekoniecznie, bo faktycznie peło i kodowcy biegają i prawie już strzelają, więc póki co bym sobie darowała, zresztą nadawanie ulicom nazw związanymi z postaciami z historii czy to będzie król, biskup, czy jakiś inny lokalny bohater uważam za dobre, ale dopiero z 10, 20 lat po śmierci tegoż człowieka, bo jeśli tyle czasu pamięć o nim przetrwa, to proszę bardzo.... ale faktycznie ul. Wielkopolskiej nie ma w Gnieźnie,

 • Link do komentarza bom_bardier niedziela, 17 grudnia 2017 10:15 napisane przez bom_bardier

  Podpowiem panu wojewodzie: Lecha Kaczyńskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Jadwigi Kaczyńskiej, Braci Kaczyńskich, Rodziny Kaczyńskich, Marii I Lecha Kaczyńskich, Busia, Alika, ale już nie Fiony bo za bardzo kojarzy się za Shrekiem więc do wyboru do koloru!

 • Link do komentarza 111 niedziela, 17 grudnia 2017 08:33 napisane przez 111

  mieszkaniec - ludzie wierni władzy to już byli, za czasów komuny - np. pan Piotrowicz. A dzisiaj jest wierny innej władzy. Znam takich z Gniezna, co w partii byli, a teraz są piewcami ,tfu, dobrej zmiany. To jest wizytówka tej władxy. Rzeczywiście jeśliby zapytali ludzi na ulicy, to by się naprawdę dowiedzieli , co myślą o tych zmianach. Obecna władza zginie od własnej broni - za rok , 2 lata, stosując wprowadzone przez nią zasady, będą postępowali nastepcy. Czy są ąz tak krótkowzroczni,że się tego nie obawiają??? Wtedy ulicę Kaczyńskiego będziemy zastepować np. Jarugi-Nowackiej? To jest oszołomstwo i pisowska bolszewia. A kilku szaleńców i oszołomów już w historii było i są, np. w Korei Północnej.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane