wtorek, 03 października 2017 12:13

Kładka jest absurdalna czy może jednak nie?

 
Kładka jest absurdalna czy może jednak nie? fot. Rafał Wichniewicz

Na targowisku powstała nowa kładka, która łączy stoiska kwiaciarek z ulicą. W zasadzie to jednak prowadzi głównie do miejsc parkingowych, na których trzeba się przecisnąć między samochodami.

Absurd inwestycyjny czy potrzeba dla określonych osób? W ostatnim czasie, w połowie stoisk po północnej stronie placu, powstała stalowa kładka ze stopniami. Prowadzi ona nad rowem, którym wentylowany jest podziemny parking. Długość stoisk, ustawionych w dwóch rzędach od strony ul. Warszawskiej, wynosi około 20 metrów. Dojść do nich można od strony ulicy, jak i wejścia z parkingu podziemnego. Można powiedzieć, że dystans nie jest zbyt duży, ale jak się okazało, można sobie zażyczyć, by skrócić go jeszcze bardziej. Pytanie jednak - w jakim celu?

Na tę sprawę uwagę zwrócił już radny Ryszard Niemann na wrześniowej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Jeden z punktów zmian w budżecie miejskim, dotyczącym wykonania kładki za kwotę ponad 10 tysięcy złotych, określił wprost: - To jest wydatek bezcelowy i kuriozalny. Te schody są pośrodku od strony sklepu spożywczego, kilka metrów przed wejściem. Rozmawiałem z kwiaciarkami, które mówiły iż nie mogą się doprosić o inne rzeczy, ale na wykonanie schodów pieniądze są - mówił radny. 

Ryszard Niemann na komisji przyznał, że nie byłby przeciwko temu, gdyby te schody powstały pomiędzy straganami w dalszej części targowiska, gdzie ich faktycznie brakuje. Na to wiceprezydent Jarosław Grobelny odparł: - Jestem od tego, by realizować przedsięwzięcia, które są zapisane w budżecie i o które aplikują mieszkańcy naszego miasta. To jest pomysł wymyślony przez kwiaciarki handlujące z tej strony. Jest to pomysł wychodzony, było u mnie 10 kwiaciarek więc nie wiem z kim pan rozmawiał. Od tego warunkowały swój dalszy pobyt na targowisku, więc w związku z tym zleciliśmy zaprojektowanie tego podestu. Największym problemem było to, że ludzie podjeżdżając od strony placu, to stają tam samochodem i nie mogą dojść do tych kwiaciarek, idą dookoła i dochodzą do kogoś innego - mówił wiceprezydent i dodał, że wykonanie tego przejścia będzie tańsze od zapisów w budżecie z uwagi na nieterminowe wykonanie przez firmę: - I tak opieramy się i nie realizujemy wszystkich postulatów od osób, które handlują na targowisku. Gdybyśmy tak robili, to byśmy musieli dopłacać tu 200 - 300 tysięcy. Przypomnę iż każdy chciał mieć dostęp do prądu, możliwość włączenia farelki, a więc tych pomysłów jest bardzo wiele. Staramy się to wszystko przecedzić i zrobić to, co jakieś tam ewentualnie przesłanki i sens ma - mówił wiceprezydent, ale po chwili jednak stwierdził: - Panie, które tam handlowały najpierw chciały i decydowały się także na częściowe zrezygnowanie z tych "stopni" (zewnętrznych półek na kwiaty - przyp. red.), przy mnie się zarzekały iż tak będzie, a potem kiedy to powstało to był też problem bo czemu ona ma zrezygnować, a nie koleżanka.

Temat powrócił na sesji Rady Miasta, a to tylko dlatego, że ww. radny zaproponował wiceprezydentowi, aby nie ulegał takim naciskom, jeśli jemu samemu pomysły tego typu nie pasują i nie widać w nich większego sensu. Jarosław Grobelny w odpowiedzi jednak z satysfakcją zaprezentował zdjęcia wykonane dzień wcześniej na targowisku. Na nich to widać osoby, które przechodzą przez kładkę w kierunku stoisk z kwiatami.

Sprawdziliśmy temat w terenie i będąc na targowisku, jedna z osób handlujących kwiatami wprost przyznała iż nie wie, po co ona powstała: - To jest jakieś kuriozum, bo przecież dojście jest z obu stron i nie ma jakoś problemu z przejściem. My od dawna prosiliśmy, abyśmy mogli nasze stoiska od strony drogi nieco wysunąć nad ten rów, by poszerzyć przejście, a na to zgody nie było, a tu teraz takie coś... Najlepsze jest to, że jedna z osób, która tak bardzo chciała by ją wykonano, zrezygnowała ze swojego stoiska i przeniosła się na drugą stronę, bo teraz nie ma tu miejsca na wykładanie kwiatów - kończy.

 

20 komentarzy

 • Link do komentarza monitoring piątek, 06 października 2017 08:28 napisane przez monitoring

  Takie boczne wejście ma swój sens bo może być wykorzystywane przez "przybocznych" którzy w godzinach pracy są widywani na mieście jak robią zakupy a jak wejdą bocznym wejściem to będą mniej widywani

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha środa, 04 października 2017 12:18 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

  Zdjęcie z przechodzącymi po kładce jako argument normalnie mnie powala , panie Grobelny przecież to logiczne że jak już jest taka kładka to ludzie z niej skorzystają !

 • Link do komentarza kioskarka środa, 04 października 2017 12:03 napisane przez kioskarka

  No to się doigrają. Piszemy petycję do US o tych kasach fiskalnych. To nawet małe kioski je mają, a na targowisku, gdzie są kilkutysieczne obroty ich nie potrzeba? I jeszcze im mało, bo trzeba extra kładki im robić!

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 04 października 2017 11:06 napisane przez mieszkaniec

  Prosimy, by w trybie natychmiastowym wymalować pasy przy wyjściu z tej prezydenckiej kładki, bo moja starsza znajoma już o mało co nie wpadła pod wjeżdżający do parkowania samochód. I proszę zlikwidować to jedno miejsce do parkowania w zatoce i dwa obok dla lepszej widzialnosci podczas korzystania z tej kładki. W sumie należy umniejszyć na tym terenie o trzy miejsca do parkowania, co da Miastu około 15 tysięcy złotych rocznie mniejszych wpływów do budżetu za parkowanie. Kto jest autorem tej nieprzemyślanej decyzju generującej tak duże straty dla Miasta i ubytek miejsc parkingowych?

 • Link do komentarza praktykująca środa, 04 października 2017 08:51 napisane przez praktykująca

  gdyby głupota mogła fruwać, to w Gnieźnie nieba by nie było widać, a już nad UM na pewno! absolutnie nie rozumiem tej kładki i to za takie pieniądze, to ta kwiaciarka powinna za zapłacić, nie dość, że nie zatrudniają to jeszcze kas fiskalnych nie mają i do tego wymagania za nasze pieniądze!! bo niestety z tych ich czynszów na pewno tego nie zrobili!

 • Link do komentarza wkrótce to już niedługo wtorek, 03 października 2017 22:52 napisane przez wkrótce to już niedługo

  Ciekawe kiedy J. Grobelny sprawdzi swoje prawdziwe kompetencje na otwartym rynku pracy ?

 • Link do komentarza ubawiony wtorek, 03 października 2017 21:16 napisane przez ubawiony

  cytat słów zastępcy prezydenta pana Grobelnego: "Jestem od tego, by realizować przedsięwzięcia, które są zapisane w budżecie, i o które aplikują mieszkańcy naszego miasta."
  Tego przedsięwzięcia NIE BYŁO w budżecie uchwalanym na początku roku 2017. Nie jest wobec tego prawdą , "ze musi realizować przedsięwzięcia zapisane w budżecie". A co do spraw, o które "aplikują mieszkańcy naszego miasta" , to moim zdaniem jest na to czas gdy są co roku głosowania nad BUDŻETEM OBYWATELSKIM i wtedy jest czas, by dodawać do budżetu sprawy, o które aplikują mieszkańcy glosując za poszczególnymi pomysłami. A tak wyszło tak jak dotąd. ZROBIŁ ZASTĘPCA KŁADKĘ DLA SWOJEJ ZNAJOMEJ za 10 000 złotych i tyle. Jak się za to odwdzięczyła ? Buziakiem ? hi hi

 • Link do komentarza melchior wtorek, 03 października 2017 21:11 napisane przez melchior

  Panie Redaktorze, ma Pan rację. i chwała za odpornośc na płatny PR. A do abc - ludzie nie będą narzekać na poradnię chirurgiczną, bo maja wspaniałą opiekę od ręki u konkurencji W Poradni Chirurg. Vivax, gdzie idą natychmiast po pocalowaniu klamki w szpitalu i sa przyjmowani przez dobrych chirurgów.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 03 października 2017 21:04 napisane przez Gnieźnianin

  Myślę że sama kładka nie jest rzeczą złą, tyle tylko że do kompletu brakuje chodnika wzdłuż rzędu zaparkowanych samochodów z utwardzoną nawierzchnią

 • Link do komentarza boss wtorek, 03 października 2017 19:59 napisane przez boss

  Składam wniosek do prezydenta miasta, by przed moim sklepem wymalował pasy na jezdni, by przechodnie trafiali wprost do mojego salonu, a nie do sąsiednich. A że to będzie niezgodne z kodeksem i z zapewnieniem bezpieczeństwa ? A na targowisku jest zgodne? Ludzie będą włazić prosto pod samochody, albo się przeciskać między stojącymi na zatoce. SKANDAL nad skandale! A radnych prosimy o publiczne wyjaśnienie tej afery i zobaczymy, którzy z nich będzie miał tę odwagę! A co na to policja, która ma za zadanie dbanie o bezwzględne bezpieczeństwo mieszkańców?

 • Link do komentarza Rafał_Wichniewicz wtorek, 03 października 2017 17:39 napisane przez Rafał_Wichniewicz

  Szanowny Panie, na temat oddziału chirurgicznego umieszczonych zostało już kilkanaście artykułów, które traktują ten temat i to dość obszernie. W sprawie nie dzieje się absolutnie nic nowego, strony przerzucają się powtarzającymi się argumentami, a kwestię zamkniętych drzwi oddziału poruszono w ostatnim materiale na ten temat. Nie zgłaszają się do nas nawet mieszkańcy poszkodowani z tego tytułu. Zwrócę natomiast uwagę iż na portalu nie ukazał się artykuł przygotowany (ok. 2 tygodnie temu) przez firmę PR, którą po raz kolejny wynajęła firma zarządzająca oddziałem. Dobrej opinii gotowcami się nie zdobywa, ale są takie redakcje, które to przyjęły bez szemrania. To tam proszę kierować pretensje.

 • Link do komentarza abc wtorek, 03 października 2017 17:22 napisane przez abc

  Panie Redaktorze. Raczej Pan tego nie puści. Ale trochę to dziwne, że na kładkę przy targowisku poświęca się osobny artykuł a o poradni chirurgicznej która jest ważna dla wielu chorych a nieczynna nieustannie nie ma osobnego artykułu

 • Link do komentarza pela wtorek, 03 października 2017 16:22 napisane przez pela

  cóż, jedna z tzw. kwiaciarek cieszyła się na tę kładkę, bo miała nadzieję, że ludzie wejdą wprost do niej na jej stoisko i się raczej pomyliła, bo ludzie lezą dalej w poszukiwaniu kwiatków.... jej zadeptując...

 • Link do komentarza Ania wtorek, 03 października 2017 15:32 napisane przez Ania

  Z Kowalskiego kpiliście że kosztowne targowisko robił . Rewitalizacja tego targowiska o powierzchni 3509m2 kosztowała 7 624 943,90zł czyli metr2 kosztował 2172,96zł.
  Ile metrów kwadratowych ma ta kładka za 10 000zł ? Na oko to ze 2 metry kwadratowe , to metr za 5 000zł ?

 • Link do komentarza klient targowiska wtorek, 03 października 2017 13:34 napisane przez klient targowiska

  Jak widać z powrotem robi się bałagan na tym targowisku i władza ma w tym swój udział. A co będzie, jak klient będzie schodził z tego trapu i wejdzie wprost pod podjeżdżający do tej zatoki samochód? Komu pan uległ panie prezydencie? Czy ma pan zgodę projektanta na te zmiany, bo jeżeli nie, to jest to samowola budowlana i należy, by zainteresował się tym Nadzór Budowlany! Postaramy się o zainteresowanie NB tą bardzo niebezpieczną samowolą!

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 03 października 2017 13:30 napisane przez Kupszcza

  Kuriozum to obecna ekipa rządząca zarówno jaśnie panujący jak i rajcy.

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 03 października 2017 13:10 napisane przez elemeledudki

  Coz widac iz sa rzeczy malo wazne i warzniejsze. Coz z przykroscia stwierdzam iz pierwszy raz tłumaczenue v-ce prezydenta mnie rozsmieszylo do łez,a zwlaszcza stwierdzenie ze samochody tam parkują w wyznaczonej SPP. Teraz to jeszcze blizej w nocnych eskapadach na targowisku maja w weekendy balujacy tam pod okiem kamery klienci sklepu z nad przeciwka. To chyba dla nich ta kładka zostala wybudowana aby nie musieli do okoła chodzic z zaopatrzeniem ktore tam spozywaja. Proponuje v-ce prezydentowi poswiecuc chwile czasu i przejzeć monitoring z tego miejsca. Firma ochroniarska ktorej miasto płaci ma to w nosie choc widzi to na kamerach. O wejsciu przy windzie nie bede pisal bo klienci korzystajacy z parkingu widza to czego ta firma ochroniarska nie widzi lub nie chce widziec.

 • Link do komentarza ???????????? wtorek, 03 października 2017 13:06 napisane przez ????????????

  co takiego cennego jest w tej kładce że kosztowała ona ponad 10 000zł ? w markecie budowlanym arkusz blachy ryflowanej 60x100cm kosztuje 184zł, sądząc po fotce to ze 4 takie arkusze wystarczą tj. 736zł reszta towaru niech będzie drugie tyle ?

 • Link do komentarza sąsiad wtorek, 03 października 2017 12:46 napisane przez sąsiad

  Podobno za poprzedniego prezydenta wprowadzono taki przepis że samochody dostawcze nie mogą parkować wokół targowiska. Czy coś się zmieniło bo teraz to samochody dostawcze tam parkują , no i co robią te skrzynki ustawiane rano w miejscach do parkowania ? Czy jakiś strażnik miejski może tym się zainteresować ?

 • Link do komentarza a wtorek, 03 października 2017 12:42 napisane przez a

  Nie wiedziałem że tak można panie wiceprezydencie. To ja warunkuję robienie dalszych zakupów na targowisku od zrobienia takich kładek do każdego straganu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane