środa, 06 września 2017 07:29

Poznań przekaże Gnieznu pomoc finansową na usuwanie skutków nawałnicy

 
Poznań przekaże Gnieznu pomoc finansową na usuwanie skutków nawałnicy archiwum redakcji

234 tysiące złotych - tyle trafi z kasy budżetu Miasta Poznania do Gniezna, na usuwanie skutków sierpniowej nawałnicy.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania, działaczom przedłożono projekt uchwały, dotyczącej udzielenia pomocy finansowej Miastu Gnieznu. Jeszcze kilka tygodni temu, kiedy padły pierwsze deklaracje o konieczności wsparcia Grodu Lecha w usuwaniu skutków wichury z 11 sierpnia, mówiło się o kwocie nawet 2 mln złotych. Po zebraniu danych o stratach, a także po przeszacowaniu własnego budżetu przez Miasto Gniezno, ostatecznie zwrócono się o pomoc na znacznie mniejszą kwotę. 

W sumie na wtorkowej sesji, poznańscy radni zadecydowali o przekazaniu Gnieznu 234 tysięcy złotych. Z tej sumy, 150 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na dofinansowanie odbudowy miejskiego oświetlenia m.in. w rejonie katedry, wokół jezior położonych na terenie miasta, jak również oświetlenia parków i skwerów. 84 tysiące złotych przeznaczone zostanie na remont nieruchomości, wchodzącej w skład komunalnego zasobu Miasta Gniezna przy ul. Kłeckoskiej 72. W budynku tym znajdują się trzy lokale mieszkalne, zamieszkałe przez 16 osób, w tym niepełnosprawne dziecko.

Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej, a szczegółowe warunki udzielenia pomocy oraz zasady rozliczenia, zostaną określone w umowie, jaką zawrą między sobą poznański i gnieźnieński magistrat.

 

37 komentarzy

 • Link do komentarza Hans piątek, 08 września 2017 08:20 napisane przez Hans

  Zarzut z chodnikami też kulą w płot, bo gdzieś tu chyba nawet na tym portalu pisali, że w ramach remontów na trasie powstającego traktu Królewskiego ileśtam kilometrów chodnika będzie łącznie zrobionych na nowo. Nowe już w zeszłym roku zrobili na ul. Wawrzyńca i ul. Słomianka, a jakoś niedługo (na wiosnę chyba? Albo jeszcze teraz jesienią) ma być robiona cała ul. Chrobrego od poczty do straży pożarnej :)
  A za te koślawe płyty na mieszka warszawskiej itd to podziękujcie konserwatorowi który każe je zostawiać bo "zabytkowe"

 • Link do komentarza abc piątek, 08 września 2017 07:45 napisane przez abc

  Zastanawiające ile jadu w fanatycznych przeciwnikach Badasza może wywołać wpis o radosnych minach dzieci bawiących się w parku. Ludzie mają głowy a nie łby. Ale taki język świadczy o kulturze. I pomyśleć że tacy ludzie chcieliby rządzić miastem.

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 08 września 2017 05:41 napisane przez rezigiusz

  @analityk to nie jest obrzydliwość ani mój jakiś uraz tylko "źycie" ,a to ze akurat wczoraj to widzialem no to przytoczyłem argument z zycia ,a co do tzw. politycznej walki to nie moja wina iz profil na "ryjbuku" szef Magistratu ma podpisany jako "polityk" a nie Samorzadowiec czy Prezydent Pierwszej Stolicy Polski lub jak kto woli Miasta Gniezna a wiec odbieram go jako polityka a nie samorzadowca. Widze nawet ze dałeś dekade czasu na naprawienie chodnikow to chyba przesadziles troche patrzac analitycznym wzrokiem o 9 lat.Jesli tak bedzie respektowany WPG to zawsze okaze sie cos wazniejsze jak w omawianym przypadku Park niz ulice/drogi.

 • Link do komentarza Gom piątek, 08 września 2017 00:03 napisane przez Gom

  Analityk ,święte słowa. A na tych nagrzanych obecnej władzy to brak słów.

 • Link do komentarza analityk czwartek, 07 września 2017 21:26 napisane przez analityk

  @ rezigiusz. Bardzo sprytna figura retoryczna z Twojej strony aczkolwiek stawianie naprzeciwko siebie dzieci i ludzi starszych dla doraźnej walki politycznej jest wyjątkowo obrzydliwe. Świadczy o jakiś urazach osobistych. A jeżeli chodzi o chodniki też zostaną naprawione. Tylko trzeba obecnie wykorzystać możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na finansowanie projektów na ktore są preferowane przez instytucje przyznające te środki. Inaczej się nie da. Trzeba wsiadać do pociągu poki stoi na stacji. Tego malkoltenci nie zrozumieją bo oni tylko na forum narzekać potrafią. A że budzet nie jest z gumy trzeba wybierac co robi się w pierwszej kolejności. Ale spokojnie przed Budaszem jeszcze 10 lat rządów więc zrobi i chodniki.

 • Link do komentarza tata czwartek, 07 września 2017 19:46 napisane przez tata

  mama - idź do parku miejskiego, bo już wolno, idź do parku przy urzędzie od Kościuszki. Tylko załóż kask, bo jak nadłamane konary, których nie usunięto spadną Tobie na łeb, to odszkodowanie dostaną już tylko Twoi spadkobiercy.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 07 września 2017 17:54 napisane przez rezigiusz

  @mama szkoda ze dzisiaj starszy pan idąc chodnikiem (na poczatku ul.Warszawskiej przy sklepie z pasmanterią) potknoł się na "super chodniku" obalajac sie. Ciekawe czy temu starszemu panu po 80 bylo do śmiechu i chcialabyś zobaczyc jego niezbyt wesoła mine.

 • Link do komentarza mama czwartek, 07 września 2017 16:44 napisane przez mama

  Brawo Hans! Pozamiatałeś rezigiusza. A Ty rezigiuszu przyjdź do parku zobacz radosne miny dzieci i zamilcz. Nie wylewaj więcej swoich frustracji na forum.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 07 września 2017 15:23 napisane przez wyborca

  Ad. Melchior, skoro niedowidzisz to załóź okulary. Lepszych od Budasza są setki w Gnieźnie, ale widać, że takim Melchiorom ani im się śni służyć. Mają swoje posady, realizują się w nich i nie mają zamiaru wystawiać się na krytykę byle pierwszych lepszych w necie. A co do kandydata na gospodarza miasta (celowo piszę gospodarza) to widzę tutaj tylko człowieka z zewnątrz, nie mającego żadnych układów, prężnego, przystojnego (bo taki ma wzięcie), wykształconego. Tylko na takiego warto będzie postawić.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 07 września 2017 14:32 napisane przez rezigiusz

  @hans jak sie ma te 200 tys zl przez Ciebie cytowane za jedna z gazet do kwoty 8 krotnie wiekszej, ktora ma byc wydana na rewitalizacje Parku Trzech Kultur, a zostala z remontu dróg zabrana na rzecz tego parku. Skad takie wyliczenia niby tych 200 tys ???Jak z tego co kojarze to byl ten park uporzadkowany w czynie spolecznym przez mieszkancow Pierwszej Stolicy Polski a tym samym przywrócny do stanu uzywalności przez mieszkanców. Takze prosze o merytoryczne uzasadnienie dlaczego waźniejszy jest park od kilku ulic które to latami czekaja na ich remint.
  Jedno jest pewne iz obecny szef Magistratu tego WPGMG po 2018 roku juz nie bedzie realizował. Proponuje Tobie spacer chodnikami w centrum i przyjźenie sie ulicą to moze zdanie zmienisz jak kilka razy potkniesz sie na nierównych chodnikach a przy okazji potkniecia sie zerkniesz na nawierzchnie ulicy zarzadzantch przez miasto jak np. ul.Wyszynskiego ul.Dabrówki oraz ul.Warszawska oraz czy np. ul. Jeziorna od Bednarskiego Rynku ze o ul. z "komunistyczna nazwą" od ul.Warszawskiej nie wspomnę. Chodniki tez przy tych ulicach wołaja o pomste do nieba

 • Link do komentarza Hans czwartek, 07 września 2017 13:10 napisane przez Hans

  rezgiusz tak się ma do tego co piszę, że Budasz widać że jest dobrym gospodarzem - bo zamiast ładować 200 tysięcy (tyle podawały Przemiany) w doprowadzenie parku Trzech Kultur do stanu używalności, ale nadal zostawianie go z przestarzałą infrastrukturą; to woli przyśpieszyć i tak planowaną na 2019 kompletną rewitalizację, która by tylko powieliła koszty poniesione teraz po wichurze

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 07 września 2017 12:57 napisane przez Kupszcza

  A może szef magistratu był w jakimś ministerstwie lub na urlopie? A tak poważnie z tym Parkiem , który ma być rewitalizowany kosztem ulic to skandal. Ale w przyszłym roku park w centrum przed końcem kadencji lepiej wygląda PRowo. PS b. Prezydent Komorowski podobno też nie miał z kim przegrać.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 07 września 2017 12:40 napisane przez rezigiusz

  @Hans jak ten Twoj wpis ma sie do ostarniej sesji RM na ktorej to pieniadze z WPG na remont kilku ulic poza centrum miasta i ul. Warszawskiej przesunieto na rewitalizacje Parku Trzech Kultur gdzie drogi moga poczejac a park musi byc zrobiony na juz. Nawet szef Magistratu nie pofatygowal sie na ta sesje RM choc to byl jego pomysl z zmianami w WPG. Ot taki kolejny przyklad iz szef Magistratu nie jest "bucem" rozmawia z mieszkancami i potrafi ich sluchać a na sesje RM sie nie fatyguje nawet

 • Link do komentarza ? czwartek, 07 września 2017 12:39 napisane przez ?

  Jak widzę sami fachmani się tu wypowiadają . To ośmielę się zapytać, dlaczego po rozebraniu dwóch mostów i przywróceniu tam ruchu, nadal korkują się Witkowska i Wrzesińska przed wiaduktem ?

 • Link do komentarza melchior czwartek, 07 września 2017 11:49 napisane przez melchior

  pisiaki typu ci z powiatu do pięt nie dorastają Budaszowi. Nie widzę tu kandydata, z którym ma przegrać.

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 07 września 2017 11:04 napisane przez elemeledudki

  @greg rozumie ze ta "zewnetrzna kasa" to ta sama ktora jest nam przez UE "wyrzygiwana" za kazdym razem jak nasz rzad robi cos nie pomyśli tej ze niby UE :-) To ja dziekuje za te niby zewnetrzne srodki gdzie pozniej jeszcze prze kilka lat musi wisiec tabliczka z info iz dana rzecz zostala zrobiona dzieki tej niby UE. A jesli chcialbys odbic pileczke iz bez tych pieniedzy nic by nie bylo mozna zrobic to odpisze Ci iz jesli w latach 2007 -2015 wszyscy placili u nas podatki i nie transferowali zyskow za granice to nie potrzebowali bysmy tych "zewnetrznych srodkow". Przklad chocby "waly" na paliwach a przez lata rzadow PO-PSL bylo mozna krecic lody na wsztkim.

 • Link do komentarza Hans czwartek, 07 września 2017 10:34 napisane przez Hans

  greg, piszesz tylko o części rzeczy które się zadziały. Bo weź pod uwagę jeszcze kasę pozyskaną na nowe autobusy MPK (ktoś powie, że nowy prezes przygotował projekt, ale to Budasz jako były prezes postawił to jako priorytet, i walczył o kasę w Urzędzie Marszałkowskim), na Trakt Królewski (takiego produktu turystycznego brakowało w mieście od lat), kasę pozyskaną na budowę nowych bloków socjalnych na Cymsa, i kasę zewnętrzną na remonty i budowy ulic, bo tylu z kasy miasta by się na raz nie dało zrobić - a w tych inwestycjach są m.in. bardzo ważna ul. Orzeszkowej no i budowa nowej ul. Osiniec.
  A do tego to obecna władza miasta jest tą, która pchnęła do przodu od lat zostawiony odłogiem temat południowej obwodnicy od strony Wrześni / Lasu Miejskiego.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 07 września 2017 10:27 napisane przez rezigiusz

  Widzę iź "przydupasy" szefa Magistratu za nie dlugo zgloszą wniosek na rece Prymasa Polski (podobne poglady jak PO co potwierdzil ostatnio w Czestochowie podczas kazania),azeby ten zgłosil do odpowiedniej komisji do Watykanu o nadanie mu statusu "swietego" nietykalnego ( oczywiscie to sarkazm).
  Co do wpisów kilku userów to ciekawe tu bajki wypisujecie jak to z szefem Magistratu jest latwo porozmawiać ( ciekawe gdzie i kiedy) a najbardziej rozwalil mnie wpis ze nie jest "bucem". No to zapraszam na sesje RM o ile chce się szefowi Magistratu na nia przyjśc i posluchac. Reszte przemilcze tych "och ach" komentarzy ale powiem tak dla tego pana jest wazniejszy park niz kilka waznych ulic naszego miasta takze widac jego uklony wobec mieszkancow

 • Link do komentarza greg czwartek, 07 września 2017 09:49 napisane przez greg

  no wlasnie Gniezno rozkwita w ostatnich latach, a a jak nie widzisz inwestycji to nie wiem co masz na oczach (chyba żółć). Bo tych jest najwiecej od lat... remonty kamienic, kasa zewnetrzna na odnowienie USC, pięknie odnowione parki... Dlugo oczekiwane sensowne, i odważne decyzje dla poprawienia układu komunikacyjnego (dwukierunkowa Pocztowa, dwukierunkowe Konikowo, i dalej kupa kasy pozyskana na udrożnienie 'Trzech Mostow' i dalej zrobienie przebitki do nowej Osiniec). A do tego utworzenie strefy ekonomicznej i pierwsze od lat nowe fabryki i zakłady w mieście: Kirchhoff, tajwańczycy, Robas, nie wspominam juz o hali widowiskowej za miliony pozyskane z ministerstwa (chyba) sportu
  To sa same imprezy??? Bo ze imprezy tez sa wazne i przyciagaja turystow (i ich kase) to nawet nie zaczynam tematu, bo ewidentnie nie zrozumiesz

 • Link do komentarza Do xyz czwartek, 07 września 2017 09:21 napisane przez Do xyz

  XYZ, nie denerwuj się. Niedługo się dowiesz

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane