niedziela, 27 sierpnia 2017 16:09

Uroczystości dożynkowe w Gnieźnie

 
Uroczystości dożynkowe w Gnieźnie fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne wczesne popołudnie u podnóża katedry wznoszącej się na Wzgórzu Lecha, odbyły się oficjalne uroczystości tegorocznych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. 

Wydarzenie poprzedziło otwarcie wystawy rolniczej, na której zaprezentowały się liczne firmy, instytucje czy stowarzyszenia, działające w tej gałęzi gospodarki, jaką jest rolnictwo. Tuż przed godziną 13:00, kiedy wszyscy uczestnicy udali się na Plac św. Wojciecha, krótkie słowo do zgromadzonych wygłosił marszałek Marek Woźniak, po czym rozpoczęła się msza święta, odprawiana pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Nabożeństwo uświetnił śpiew Chóru Prymasowskiego, a także muzyka Powiatowej Orkiestry Dętej.

W swojej homilii do zgromadzonych na placu abp Wojciech Polak nawiązał do wydarzenia, którego świadkami byli wszyscy mieszkańcy naszego regionu 11 sierpnia 2017 roku, kiedy to nawałnica poczyniła liczne szkody nie tylko w samym Gnieźnie, ale przede wszystkim na wsi. To tam najbardziej było widać siłę żywiołu, który niekiedy uszkodził całkowicie dotychczas zebrane przez rolników plony. Wobec tego Prymas Polski nawoływał do szanowania natury takiej, jaką dał człowiekowi Bóg: - Czyż to wszystko nie przypomina nam, jak pisze w swojej encyklice o stworzeniu papież Franciszek, że nie jesteśmy Bogiem i że ziemia istniała wcześniej niż my i że została nam dana, a pociąga to za sobą relacje odpowiedzialnej wzajemności między człowiekiem i naturą. Chociaż dziś nie czas, by snuć refleksje nad przyczynami nawiedzających nas burz czy nawałnic, to jednak w tych gwałtownych zjawiskach natury, każda i każdy z nas, także wy drodzy bracia i siostry pracujący na roli, możecie jeszcze raz odczytać wezwanie do odpowiedzialności wobec tej ziemi. Papież tłumaczy, że ze względu na swoją wyjątkową godność i fakt obdarzenia obdarzenia inteligencją, człowiek jest wezwany do szanowania stworzenia wraz z rządzącymi nim prawami. Z tego powodu powinien szanować dobroć stworzenia, roztropnie nim dysponować i by unikać nieuporządkowanego wykorzystywania rzeczy. Mówi nawet dosadniej - jeśli aktualna tendencja się utrzyma, to obecny wiek może doświadczyć niesłychanych zmian klimatycznych i bezprecedensowego wyniszczenia ekosystemu z konsekwencjami poważnymi dla nas wszystkich. Prymas podkreślił też postawę wielu osób, które okazały serce drugiemu człowiekowi po nawałnicy dodając, że niewiele potrzeba do tego, by okazać swoje człowieczeństwo komuś, kto nagle znalazł się w potrzebie. Po homilii dokonano poświęcenia licznie przywiezionych wieńców dożynkowych, które przybyły do Gniezna z całego województwa, a które swoim wykonaniem oraz niekiedy przesłaniem, wyróżniały się na swój sposób. 

Po mszy świętej miały miejsce okolicznościowe przemówienia gospodarzy miejsca - starosty Beaty Tarczyńskiej, prezydenta Tomasza Budasza, a także odczytano listy nadesłane na tę okazję od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Następnie Zespół Pieśni i Tańca "Łany" z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy, w którym wzięli udział także tegoroczni starostowie, pani Anna Frankiewicz z Pyszczynka oraz Zbigniew Stajkowski z Michalczy. Przekazali oni na ręce marszałka Marka Woźniaka plon tegorocznych zbiorów - chleb dożynkowy, który następnie rozdano wszystkim licznie przybyłym uczestnikom wydarzenia. Po tym rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia, którą zakończą wieczorne koncerty na Rynku.

5 komentarzy

 • Link do komentarza abcde wtorek, 29 sierpnia 2017 00:04 napisane przez abcde

  rak, bez twoich rad pieniądze były zbierane i kościół bardzo włączył się w tę akcję. A ty ile dałeś?

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 28 sierpnia 2017 20:23 napisane przez wyborca

  A gdzie poseł Dolata czyżby olał tak ważne święto????

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 28 sierpnia 2017 01:32 napisane przez rak

  Mogli chociaż zorganizować zbiórkę pieniędzy na poszkodowanych w nawalnicy, a nie tylko gadać o tym co się stało. Takie te dożynki...

 • Link do komentarza wilk niedziela, 27 sierpnia 2017 18:34 napisane przez wilk

  Piękna uroczystość rzeczywiście,ale pewne osoby powinny być PERSONA NON GRATA,w kązdej POLSKIEJ miejscowości,ponieważ są wrogami polskiej tradycji,kultury i wiary!!!! Są po prostu JURGIELTNIKAMI !!! A z takimi należy postępować w odpowiedni sposób !!!

 • Link do komentarza uczestniczka niedziela, 27 sierpnia 2017 16:46 napisane przez uczestniczka

  Piękna uroczystość nawiązująca do najdawniejszych tradycji polskich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane