poniedziałek, 14 sierpnia 2017 15:00

Ważne komunikaty w sprawie porządkowania miasta i zasiłków dla poszkodowanych

 
Ważne komunikaty w sprawie porządkowania miasta i zasiłków dla poszkodowanych fot. Rafał Wichniewicz

Urząd Miejski poinformował o odszkodowaniach dla osób, które poniosły straty w swoich gospodarstwach domowych. Wiadomo już też, co robić z odpadami zielonymi z posesji na terenie całego miasta.

Szczegółowo piątkowej nawałnicy nie trzeba opisywać, bowiem jej świadkami byli wszyscy mieszkańcy naszego powiatu i jest spora grupa osób, która z tego powodu poniosła poważne straty: - Gnieźnianie potrafili się skonsolidować i od soboty od rana wszyscy pracowaliśmy w bardzo ciężkich warunkach, przywracając porządek. Już w nocy z piątku na sobotę udało się Straży Pożarnej odblokować wszystkie drogi na terenie miasta, a od 6:00 rano pracowały służby. Najważniejsza informacja jest taka, że udało się nam utrzymać dostawy wody na terenie całego miasta. Chcę zapewnić mieszkańców iż rozpoczynamy prace przywracające do pełni życia nasze miasto - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Zasiłki o pomoc i na naprawę zniszczeń

Osoby, które poniosły straty w związku z nawałnicą w postaci zniszczeń budynków mieszkalnych czy podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych, a znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o środki własne, mogą ubiegać się o zasiłek celowy, nieprzekraczający 6 tys. złotych.

Ponadto, w zależności od skali zniszczenia, powstałego w gospodarstwie domowym, pomoc może być również przyznawana na remont budynku lub lokalu mieszkalnego w kwocie nie większej niż 100 tys. złotych (pomoc poprzedzona musi być szczegółową analizą potrzeb osób i rodzin poszkodowanych). Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gnieźnie, który 14 sierpnia będzie czynny do godziny 18:00, a w dniu 15 sierpnia w godzinach od 10:00 - 16:00. W dniach 16 - 18 sierpnia czynny będzie w godzinach 7:00 - 18:00. Wnioski dostępne są w instytucji lub na stronie internetowej www.mops.gniezno.pl.

Mieszkańcy z terenu powiatu gnieźnieńskiego, powinni takowe wnioski składać według informacji pozyskanych w swoich urzędach gmin. 

Do 18 sierpnia 2017 roku do publicznej wiadomości zostanie podana informacja o sposobie zgłaszania szkód do Miasta Gniezna i udostępnione zostaną stosowne formularze.

Co zrobić z drewnem i odpadami zielonymi?

Wydano zezwolenie, dzięki któremu mieszkańcy mogą porządkować tereny we własnym zakresie i nieodpłatnie pozyskiwać w ten sposób drewno na cele opałowe. Dotyczy to wyłącznie dróg należących do Miasta Gniezna. 

- Mamy świadomość, że pewne działania nie wystarczą, wobec tego od środy 16 sierpnia w czterech dzielnicach najbardziej dotkniętych nawałnicą, a więc Pustachowa, Dalki, Osiniec oraz Konikowo, rozpoczynamy systemową zbiórkę odpadów zielonych, która polegać będzie na tym iż pracownicy Urbis, wspierani przez pracowników PEC, PWiK, będziemy przejeżdżać ulice tych osiedli i zbierać wszystkie wystawione gałęzie, konary, liście odbierać od mieszkańców i wywozić we wskazane miejsca. Prosimy o wystawienie tych odpadów przed nieruchomości, niepakowanie ich w żadne worki i nie mieszanie ich z innego typu odpadami - poinformował prezes spółki Urbis, Edmund Młodzikowski.

Harmonogram zbiórki odpadów zielonych według ulic:

 • Pustachowa: WIejska (od Wrzesińskiej), Półwiejska, Pustachowska, Gębarzewska, Cisowa (odcinek między Gębarzewską a Chłodną), Chłodna, Pustachowska (do Wrzesińskiej).
 • Dalki: Gajowa (od Orzechowej), Jaworowa, Ludwiczaka, Jabłoniowa, Jeżynowa, Morelowa, Porzeczkowa, Gronowa, Jabłoniowa, Ludwiczaka (do Gajowej), Orzechowa (do Gajowej).
 • Osiniec/Kawiary: Klonowa, Surowieckiego, Słoneczna, Kawiary, Cechowa, Starowiejska
 • Konikowo: Libelta (od Konikowo), Matejki, Żeromskiego, Kochanowskiego, Słowackiego (do Matejki), Kołłątaja, Cieszkowskiego, Marcinkowskiego, Kasprowicza (do Słowackiego). 

Odpady zielone z uszkodzonych po nawałnicy drzew, mieszkańcy Gniezna mogą też dowozić na swój koszt do siedziby spółki Urbis przy ul. Kawiary 38 (schronisko dla zwierząt) codziennie od godziny 8:00 do 19:00 (także 15 sierpnia), a także można je wywozić do Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Lulkowie od środy 16 sierpnia do soboty 19 sierpnia w godzinach od 8:00 do 18:00. Odpady budowlane mieszkańcy mogą dostarczyć bezpośrednio do ZZO w Lulkowie.

Zakaz wstępu do parków i lasów

Przypominamy, że nadal obowiązuje zakaz wstępu do Parku Miejskiego i Parku Piastowskiego (rejon Jeziora Jelonek), które najbardziej ucierpiały po piątkowej nawałnicy. Przestrzeganie tego jest istotne z uwagi na zwisające na dużej wysokości połamane konary. Jednocześnie, jak już informowaliśmy w sobotę rano, Nadleśnictwo Gniezno wprowadziło zakaz wstępu do leśnictw: Brody, Kowalewko, Nowaszyce , Las Miejski, Zakrzewo.

6 komentarzy

 • Link do komentarza miejscowa środa, 16 sierpnia 2017 11:17 napisane przez miejscowa

  ZoskaD - teraz wszystkie chwyty są dozwolone. Nikt nie będzie Ciebie ścigał za spalenie gałęzi. No cóż - siła wyższa. A poza tym Miasto będzie zbierało odpady zielone, przecież jest komunikat, ale tego wszystkiego nie da się zrobić w jeden dzień ani nawet w jeden tydzień. Ćwiczcie się w cnocie cierpliwości.

 • Link do komentarza ZośkaD środa, 16 sierpnia 2017 10:44 napisane przez ZośkaD

  Mamy kilka wielkich stert gałęzi po zawaleniu się 4 wielkich topoli i mocnym przerzedzeniu pozostałych kilkunastu. Nie da się tego wszystkiego zostawić przy drodze do wywozu. Co z tym wszystkim zrobić? Czy można je spalić jesienią (po wyschnięciu, teraz by mocno kopciły z liści) na miejscu, na łące? Co z tym wszystkim zrobić?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 16 sierpnia 2017 08:14 napisane przez mieszkaniec

  Rozumiem że po wielomilionowych inwestycjach w parki miasto ubezpieczyło je od wszelkich katastrof i za otrzymane odszkodowania przywróci do właściwego stanu. Chyba nie mylę się i nie dowiemy się za czas jakiś że miasto znowu wydało ileś milionów by przywrócić stan parków sprzed burzy ?

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 15 sierpnia 2017 08:11 napisane przez kierowca

  nie wszystkie były odblokowane bo ulica przy cmentarzu od Witkowskiej była w sobotę nieprzejezdna i nie była oznaczona że jest zablokowana to niektórzy musieli z niej zawracać

 • Link do komentarza @@@ poniedziałek, 14 sierpnia 2017 20:34 napisane przez @@@

  dziś po południu ok. 16-17 widziałam sporo osób, nawet z dziećmi w parku miejskim - mimo zagrodzenia taśmą wejścia.... całkowita nieodpowiedzialność!

 • Link do komentarza czytelniczka poniedziałek, 14 sierpnia 2017 15:41 napisane przez czytelniczka

  Dzisiaj obserwowałam, jak wiele ludzi siedziało na ławjach na skwerze przy Kkściuszki. A nad nimi dyndające konary. Także niefrasobliwe matki z dziećmi! Lekki podmuch wiatru i naderwane konary mogą spowodować kolejne nieszczęście!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane