środa, 19 lipca 2017 15:54

Świeci się czerwone, a autobusy... ruszają!

 
Świeci się czerwone, a autobusy... ruszają! źródło: nagranie z filmu

Brak spostrzegawczości czy brawura? Jeden z gnieźnian nagrał w kamerce samochodowej, jak dwa autobusy MPK wjeżdżają na skrzyżowanie przy włączonym czerwonym świetle. Jeden z nich ruszył na wprost z... prawoskrętu!

Z naszą redakcją skontaktowała się jedna z gnieźnianek, która przekazała nam nagranie sytuacji, jaka miała miejsce 20 maja 2017 roku. Jak przyznała, nagranie dopiero zostało zgrane z urządzenia i umieszczone w serwisie YouTube 18 lipca br., ale mimo to stawia duży znak zapytania pod adresem niektórych kierowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Jak wyglądała cała sytuacja?

Jak dobrze widać, sytuacja miała miejsce na ul. Gdańskiej i dotyczyła dwóch kursów jadących od strony ul. Lednickiej w kierunku centrum. Na nagraniu widać, jak kierujący dwoma autobusami, stojącymi obok siebie (jeden na pasie na wprost, a drugi na prawoskręcie w ul. Biskupińską), wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle - oba w kierunku centrum (jeden z nich z prawoskrętu). W chwilę po ich przejeździe, przez pasy przechodzą piesi.

- Poszperałam trochę w internecie i na portalu YouTube znalazłam inne nagranie, na którym również autobus MPK Gniezno przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle. Może to są odosobnione przypadki a może takie praktyki przyjęli kierowcy naszego MPK? Sama jestem kierowcą i nieraz zdarza się, że przejeżdżam na wczesnym żółtym, aby nie powodować gwałtownego hamowania i co za tym idzie zagrożenia dla jadących za mną pojazdów. Jednak tym samym wydaje mi się, że ruszanie na czerwonym w samym środku czerwonego jest już co najmniej niebezpieczne - pisze pani Sylwia, która przesłała do nas nagranie. 

Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela gnieźnieńskiego MPK: Każdy kierowca zawodowy podlega okresowemu, obowiązkowemu szkoleniu, które w swoim programie zawiera zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Przesłany do nas materiał wskazuje na potrzebę zorganizowania dodatkowego systemu podnoszącego świadomość kierowców. MPK stanowczo potępia nieprzestrzeganie przepisów obowiązujących w ruchu drogowym - poinformował nas Piotr Stasiak, prezes MPK.

Mieszkanka poinformowała nas także iż przekazała nagranie także do Policji: - Oczywiście będziemy w tym zakresie współpracować, żeby wyjaśnić sprawę do końca. MPK stawia na najwyższe standardy, wymagamy od naszych pracowników zdecydowanie więcej niż obowiązujące minimum. Fakt, że wśród naszych kierowców są osoby nie przestrzegające wszystkich reguł napawa smutkiem i mobilizuje do tego, żeby skutecznie wyeliminować zauważone niedociągnięcia - przyznał Piotr Stasiak.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 31 lipca 2017 17:12 napisane przez Anna

  Witam, ktos napisał że autobus był holowany... nie ma awaryjnych właczonych, a poza tym żaden pojazd nie holuje tego akurat ,,przypadku,, bo autobus obok jest na innym pasie. Więc mówimy o ewidentnym naruszeniu KRD. a oni maja specjalne uprawnienia i kursy aby wozić ludzi. Uważam że skoro nagranie jest ewidentne to i mandat sie należy + punkciki. Ja to na pewno bym dostała nawet gdyby ktoś pokazał filmik, zaraz by mnie odszukali a Pana kierowce znajdą? Pozdrawiam

 • Link do komentarza Marek Dener czwartek, 20 lipca 2017 15:31 napisane przez Marek Dener

  DO Aaaa
  Proszę porozmawiać z kierowcami, czy są w stanie wyrobić się w rozkładzie, który układał ktoś z za biurka z firmy zewnętrznej!!! No i dochodzi wtedy nawet do tego, że ścigają się między sobą by zdążyć na czas.

 • Link do komentarza Marek Dener czwartek, 20 lipca 2017 12:48 napisane przez Marek Dener

  Kojarzę sytuację awaryjną z autobusami z tego skrzyżowania z żółtym solarisem, ale nie pamiętam daty. Filmik trochę niedokładnie odwzorowuje światła używane przez samochody. Ale sytuacja jest nietypowa. Autobusy wyraźnie blokują ruch. Srebrny samochód jadący na wprost próbuje je ominąć z lewej. Peugeot stojący na pasie skrętu w lewo zostawia wolne miejsce dla srebrnego samochodu. Jednak autobusy nagle ruszają. Tylko dlaczego na czerwonym??? Zachowanie żółtawego Audi na pasie skrętu w lewo też jest nietypowe. Wygląda na to jakby chciał próbować wrócić na pas do jazdy na wprost po próbie minięcia autobusu. Wygląda to tak jakby coś przed autobusami blokowało ruch!!!

 • Link do komentarza Aaaa czwartek, 20 lipca 2017 11:01 napisane przez Aaaa

  To co robią kierowcy MPK to jest jakaś paranoja nie jedno krotnie byłem świadkiem jak na wiadukcie solidarności 2 autobusy się ścigaly

 • Link do komentarza Marek Dener czwartek, 20 lipca 2017 10:19 napisane przez Marek Dener

  Strasznie niewyraźnie ta kamerka odwzorowuje obraz świateł jakie mają włączone kierowcy. Wg mnie miała miejsce jakaś awaria autobusów. Kojarzę taką sytuację na tym skrzyżowaniu z żółtym Solarisem, ale nie pamiętam daty. Kierowca jadący srebrnym autem chce ominąć autobus stojący na pasie na wprost. Najwyraźniej Peugeot chce go przepuścić, gdyż nie dojeżdża do skrzyżowania i zostawia miejsce. Jednak autobusy ruszają - tylko dlaczego na czerwonym???

 • Link do komentarza Stefan12 czwartek, 20 lipca 2017 09:12 napisane przez Stefan12

  " Donoszenia na innych za wykroczenia to buractwo." - mentalność Polaka-cebulaka.
  Nie donoszę na innych bo sam popełniam wykroczenia, więc nie chcę by mnie to spotkało?
  Może właśnie doniesienie i mandat spowoduje, że ten kierowca już nie wjedzie na czerwonym i tym sposobem nie zabije kogoś.

 • Link do komentarza Święty czwartek, 20 lipca 2017 07:50 napisane przez Święty

  Wybitnie niebezpieczna sytuacja. Kierowca napewno nie wymijal aut bo po lewej były raptem dwa. Ale jestem przeciwnikiem donoszenia policji o takich zdarzeniach. Mam kamerę i użyje jej tylko w razie wypadku. Donoszenia na innych za wykroczenia to buractwo.

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 20 lipca 2017 07:09 napisane przez Ja_Jestem

  @:mydelniczka:
  *******************
  ...nawet, nie jesteś w stanie sobie wyobrazić, od kiedy mam prawo jazdy i sądzę, że jak ja je zdobywałem, to ciebie raczej na tym świecie jeszcze nie było. Znasz powiedzenie, że nie myli się ten, kto nic nie robi? Tak więc, zanim osądzisz kogoś za jego czyn, zwróć uwagę na swoje błędy...

 • Link do komentarza BEata środa, 19 lipca 2017 22:23 napisane przez BEata

  Co za przypadek akurat dziś i wczoraj rano kilkanaście minut przed 9:00 akurat czekałam na pasach na zielone przy ul. Wyszyńskiego (zaraz przy skrzyżowaniu z Roosevelta). Zaraz jak pojawiło się zielone a ja zdążyłam wejść na pasy zauważyłam kontem oka jak autobus MPK perfidnie wjeżdża od ul Żwirki i Wigury. Nie mam prawa jazdy i nie za bardzo znam się na tych przepisach, ale powiedzcie że na logikę jak pieszy dostaje zielone to pojazdy z każdej strony powinny mieć czerwone. a na pasach na Żwirki i Wigury to już jest taki haos, że szkoda pisać.

 • Link do komentarza mydelniczka środa, 19 lipca 2017 20:15 napisane przez mydelniczka

  Jajestem chyba jeździ samochodem od święta. Kierowca autobusu raczej wiedział, w którym kierunku ma kurs. Zwłaszcza, że żadna linia nie prowadzi z Gdańskiej w Biskupińską na tym kierunku. Druga sprawa, to jazda na czerwonym. Też się kiedyś pomylę, albo będę spieszył i ruszę. Czemu nie? W cholerę z innymi, zwłaszcza pieszymi!

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 19 lipca 2017 19:13 napisane przez Ja_Jestem

  ....zwykła pomyłka w wjechaniu na nie odpowiedni pas ruchu. Człowiek ma prawo się pomylić , i w taki czy inny sposób swój błąd naprawić. To co miał zrobić ? Zatrzymać ruch, bo kierowcy aut osobowych mieli pierwszeństwo i spowodować kolizję? Ludzie, więcej wyobraźni , a mnie nienawiści...

 • Link do komentarza avalon środa, 19 lipca 2017 18:17 napisane przez avalon

  Nieźle - omija samochody jadące prosto prawoskrętem i jeszcze na czerwonym... Tu są chyba trzy wykroczenia w jednym filmiku...

  A tak już poza tematem - jak pan Budasz tak energicznie działa w Gnieźnie (aż sam się dziwie bo takich działań jeszcze nigdy nie widziałem) to może w końcu ruszy z budową ulicy Gdańskiej? To trzeba nazwać otwarcie - tam nadal jest wiejska szosa bez krawężników. Gdańska już dawno powinna być dwujezdniowa.

 • Link do komentarza artysta malarz środa, 19 lipca 2017 17:42 napisane przez artysta malarz

  z tego co słyszałem to "najwyższe standardy" są robione najniższymi kosztami...może dać podwyżki kierowcom ? co by nie było nie bronię ich, ani nie mam w rodzinie kierowcy, ale taka odpowiedzialność nie powinna współistnieć niskim wypłatom....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane