wtorek, 11 lipca 2017 12:47

Dyrekcja i Sowmed: Oddział chirurgii odzyskał dobre imię

 
Dyrekcja i Sowmed: Oddział chirurgii odzyskał dobre imię archiwum redakcji

Minął rok od zakończenia konkursu na świadczenie usług chirurgicznych w gnieźnieńskim szpitalu, który wygrała zewnętrzna firma. Teraz zdecydowano się pochwalić efektami tej współpracy.

Dokładnie 8 lipca minął rok od momentu, jak na świadczenie ww. usług wybrana została poznańska firma Sowmed. W efekcie rozpoczęła się prawdziwa batalia, kiedy to odsunięci tym samym dotychczasowi lekarze, postanowili walczyć o utrzymanie dotychczas istniejącego zespołu. Od tego momentu odbyło się kilkanaście sesji, komisji, zebrań i konferencji w tej sprawie, w trakcie których wielokrotnie obie strony powtarzały te same argumenty, które – w zależności od punktu siedzenia – były przeciągane na niekorzyść strony przeciwnej. Teraz Sowmed wraz z dyrekcją szpitala, odnieśli się do całej sprawy w rok po zakończeniu konkursu.

- Jesteśmy zadowoleni. Nie mieliśmy do tej pory żadnej skargi ze strony pacjentów na lekarzy z Sowmed. Kontrakt na świadczenia w oddziale chirurgicznym jest w pełni wykonywany - mówi Ewa Jachimczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa placówki i przewodnicząca komisji konkursowej. - Paradoksalnie negatywne opinie, z którymi spotkał się szpital zaraz po konkursie, wpłynęły korzystnie na sytuację pacjentów. W efekcie wprowadzonych zmian mamy obecnie wysoką jakość usług, potwierdzoną ostatnim raportem NIK i znacznie krótsze w stosunku do ubiegłych lat terminy realizacji. Taką ofertę może zaproponować niewiele placówek medycznych. A pacjenci są zadowoleni, o czym świadczą wpływające do dyrekcji szpitala podziękowania - dodaje.

Dyrekcja szpitala przyznaje iż miała zastrzeżenia odnośnie organizacji pracy i zarządzania oddziałem przez poprzednią ekipę lekarzy:  - Oddział od wielu lat zamiast ordynatora miał dwóch zastępców, którzy starali się dzielić obowiązki kierownicze między sobą. Lekarze pracujący na oddziale jednocześnie świadczyli usługi w innych placówkach medycznych, co wpływało na ograniczenia ich dostępności i związane z tym zaległości, chociażby w zakresie sprawozdawania do NFZ o wykonanych świadczeniach.  Bywało tak, że chirurdzy odwoływali operacje planowe w ostatniej chwili co dezorganizowało pracę bloku operacyjnego. Kiedy lekarze zaczęli ograniczać liczbę godzin pracy na oddziale, zaczęliśmy obawiać się o to, że niedługo oddział pozostanie bez personelu - mówi dyrektor  Krzysztof Bestwina.

Jako przykład korzyści uzyskanych z dokonanych zmian podaje się skrócenie czasu oczekiwania dla przyjęć stabilnych z ponad 228 dni w pierwszym półroczu 2016 r., do mniej niż 138 dni w pierwszym półroczu 2017 r. Oznacza to, że pacjenci z Gniezna czekają na zabieg prawie trzy miesiące krócej. Innym przykładem pozytywnych zmian na oddziale chirurgii ma być realizacja pakietu onkologicznego, który dotyczy jedynie pacjentów z nowotworami. W pierwszym półroczu 2016 r. pakiet ten nie był realizowany praktycznie w ogóle, co oznacza, że albo nie leczono takich pacjentów, albo nie sporządzano odpowiedniej dokumentacji. Po zmianach pacjenci zyskali możliwość szybszego wykrycia choroby i rozpoczęcia leczenia, a dla szpitala zagwarantowano dodatkowe środki na leczenie, ponieważ pacjenci onkologiczni są rozliczani przez NFZ bez limitu. Zgodnie z danymi dla pierwszego półrocza 2017 r. pakiet onkologiczny jest rozliczany średnio w ponad 120%, a w maju 2017 r. udało się zrealizować pakiet w ponad 233%.

Jako argument przemawiający na korzyść dyrekcji oraz samej umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, wybraną w drodze konkursu, przedstawia się raport Najwyższej Izby Kontroli, która nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości w tym postępowaniu. Umowa zawarta pomiędzy dyrekcją szpitala a firmą Sowmed obowiązuje przez 36 miesięcy.

 


Komentarz redakcji. W powyższym tekście wykorzystano w znacznej części fragmenty artykułu nadesłanego przez firmę zajmującą się Public Relations, działającą na zlecenie firmy Sowmed, której oryginalny tytuł brzmiał "Gnieźnieński oddział chirurgii odzyskał dobre imię". Zważywszy na złożoność problemu, jakim była dyskusja wokół konkursu na oddział chirurgiczny, a także m.in. umieszczone w gotowym artykule wypowiedzi anonimowych pacjentów, zdecydowaliśmy się na jego opracowanie w powyższej formie.

32 komentarzy

 • Link do komentarza jolka piątek, 01 czerwca 2018 19:45 napisane przez jolka

  co za kłamstwa. Moja znajoma z rozpoznanym nowotworem bez leczenia została wypisana do domu. Pacjencie radź sobie sam.

 • Link do komentarza wrobelek czwartek, 10 maja 2018 11:13 napisane przez wrobelek

  wróble ćwierkają,że pan Murawa odchodzi z Gniezna, gdzie był na przeczekanie, do Poznania na Lutycką.

 • Link do komentarza Prawda broni się sama wtorek, 25 lipca 2017 20:34 napisane przez Prawda broni się sama

  Czy Ministerstwo się już może wypowiedziało ?

 • Link do komentarza Informator czwartek, 13 lipca 2017 12:55 napisane przez Informator

  Skarg jest sporo ale pani dyrektor zamiata je pod dywan.Kolejki krótsze bo pacjenci pouciekali.Absurdalność tej sytuacji i hipokryzja dyrekcji osiągnęły szczyt.

 • Link do komentarza Izydor czwartek, 13 lipca 2017 09:52 napisane przez Izydor

  Ciekawe czy to był świadomy czy nieświadomy pocałunek śmierci dla Dolaty.
  Bezczelnej gęby i bezczelnych słów z telewizyjnej anteny nawet suweren nie zapomni .

 • Link do komentarza kovalova środa, 12 lipca 2017 17:25 napisane przez kovalova

  Niech Sowier tak nie szasta na ten pijar pieniędzmi, bo niedługo może mu ich zabraknąć. Biedaczek - nie ma innych sposobów, żeby rozsławiać dobre imię. Poprzedni chirurdzy nie musieli się chwalić - jeden pacjent drugiemu polecał Bembnistę, Kowalskiego, Kozłowskiego ,Gieryna ,Reszelskiego. Teraz jeżdżą za nimi do vivaxu i do Środy Wielkopolskiej. To ci dopiero poprawa leczenia dla gnieźniaków. Wstyd i hańba dla osoby zastępcy i dyrektora z teczki Dolaty. Gniezno wam tego nie zapomni.

 • Link do komentarza składkowy NFOZ środa, 12 lipca 2017 15:41 napisane przez składkowy NFOZ

  Z doświadczenia wiadomo, ze zadowolony pacjent stosuje inne formy podziękowania niż słanie pism do NFOZ i ministerstwa. Takie głupoty to można wmawiać równym sobie przygłupom, ale nie nam.

 • Link do komentarza Monia środa, 12 lipca 2017 14:54 napisane przez Monia

  Ad. Koval - donosami w powszechnym języku są anonimy. A skoro ludzie piszą i się podpisują, to jest sprawa całkiem innej natury. Koval nie wie, bo wiedzieć nie może, czy te listy są anonimowe, czy nie, więc niech się nie wypowiada. A pisać trzeba do utraty tchu. Po nawale słanych informacji w koncu osiagnie się jakiś efekt.

 • Link do komentarza Kuba środa, 12 lipca 2017 14:49 napisane przez Kuba

  Do koval
  Jeśli znalazł się jeden zadowolony pacjent to nie należy uogólniać . A przy Pana podejściu można tylko życzyć wszystkim , zeby nieuchronny / statystyki są nieubłagane / wielki kanał dotknął kogoś z rodziny dyrekcji ZOZ , starościny , Dolaty lub pańskiej .

 • Link do komentarza pielęgniarka środa, 12 lipca 2017 14:20 napisane przez pielęgniarka

  panie koval - donosiki to robi jeden chirurg - może pan nim jest - ciągle na łączach z panią ewcią, ktora na dywanik bierze niepokorne pielęgniarki z chirurgii. Zastraszanie trwa w najlepsze. i ktoś tu kazał informować jakieś czynniki wyższe?/ Po co? Żeby pracę stracić?O czym informować prezesa pisu albo dyrektora zozu?Przecież im zależy tylko na władzy a nie na dobru pacjenta. NIe umieją w kadrach zliczyć do 3 ,żeby im wyszło, że chirurgia straty przynosi/ Przecież to jest działanie na szkodę zakładu pracy i powiatu. I co? Starosta też rżnie głupa? A pacjenci uciekający do sąsiednich powiatów? Przecież w NFZ można dane uzyskać, że pacjenci z Gniezna porozjeżdżali się po Środzie, Wrześni i Poznaniu. To jest ta wasza przyczyna zmniejszenia kolejek. Wstrętna manipulantka i kłamczucha, że takie rzeczy wygaduje, no chyba ,że jest taka tępa. To ją by usprawiedliwiało.

 • Link do komentarza koval środa, 12 lipca 2017 12:55 napisane przez koval

  Polactwo jak w soczewce. pelne "miłości" komentarze i opinie, a jak znalazł się zadowolony pacjent to zaraz pewnie troll agencyjny. I jeszcze te wszystkie zyczliwe donosiki do NIk, prouratury NFZ itd. I tylko pech ze kotrole nic nie wykazały, pewnie kupione jak ci wszyscy zadowoleni pacjenci :). Kogoś zmiana bardzo boli

 • Link do komentarza Felek środa, 12 lipca 2017 12:18 napisane przez Felek

  Ta dobra zmiana nam wszystkim bokiem wyjdzie. Banda klamczuchow i nieudaczników.

 • Link do komentarza Misiu środa, 12 lipca 2017 11:38 napisane przez Misiu

  Sondaż za pieniądze?dobre sobie

 • Link do komentarza Kuba środa, 12 lipca 2017 10:33 napisane przez Kuba

  Do,tutejszego
  Proszę sobie wyobrazić ,że nikt nie milczy , że słane są pisma do prokuratury , do NFZ , do NIK , do Ministerstwa Zdrowia . Wykazywane są nieprawidłowości , wręcz działania poza prawem , działania , które są na granicy życia i tragedii . Okazuje się , że żyjemy w zaklętym kręgu niemożności , że tak jak w całym kraju z prawa się kpi tak tutaj również . Trwa wyścig z czasem , co przewie te cyrki , które w Gnieznie trwają ewidentna tragedia czy wybory ?

 • Link do komentarza Romek środa, 12 lipca 2017 10:11 napisane przez Romek

  Cytat z powyższego artykułu "znacznie krótsze w stosunku do ubiegłych lat terminy realizacji" i cytat z krajowych mediów " Liczba pacjentów, którzy leczą się za granicą, rośnie skokowo. Rosną też koszty takich wyjazdów. Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił w 2016 r. Polakom, którzy zdecydowali się leczyć za granicą, 17,56 mln zł. To o 75 proc. więcej niż rok wcześniej" .
  Czy jest możliwe że wzrost leczenia za granicą może wpływać na krótsze terminy u nas ? No bo to wygląda że pacjentów u nas chyba zaczyna ubywać ?

 • Link do komentarza tutejszy środa, 12 lipca 2017 09:56 napisane przez tutejszy

  Do "dobrze poinformowanej pielęgniarki" jeżeli to także prawda, co Pani posze, to dlaczego kierownictwp OIOMu milczy? Solidarność lekarska w imię zagrożenia życia człowieka? Dlaczego komentatorka nie opisze tego do NFOZ, do prokuratury, do rządu i jego szefa? Jest jeszcze szef partii sprawującej władzę. To on powinien otrzymywać wiedzę o nieprawidłowościach, ktore mają miejsce na prowincji, szczególnie wtedy, gdy udział w tym biorą członkowie jego partii! I jeszcze raz podkreślam - o ile to prawda - to rzecz niebywała i milczeć nie wolno!

 • Link do komentarza dobrze poinformowana pielęgniarka do tutejszy środa, 12 lipca 2017 08:19 napisane przez dobrze poinformowana pielęgniarka do tutejszy

  Ludzie wiedzą, co piszą. Na oiomie co chwilę leżą pacjenci po "prostych" zabiegach przeprowadzanych przez orły sowmedu.

 • Link do komentarza Nikogo to nie interesuje? środa, 12 lipca 2017 07:31 napisane przez Nikogo to nie interesuje?

  Niezbędna kontrola Rady Powiatu w ZOZ. Czy dyrektor ZOZ może przedstawić wykaz wszystkiech umów zleceń i umów o dzieło od 2015 wraz z wynagrodzeniami z tego tytułu? Dlaczego nikt o to nie pyta? To są środki publiczne.

 • Link do komentarza tutejszy środa, 12 lipca 2017 00:42 napisane przez tutejszy

  Jeżeli prawdą jest to, co pisze komentator Kuba, to jest to sytuacja przerażająca i sprawa prokuratorska! Oszustwa na rozliczaniu zabiegów, niezdolność do podejmowania decyzji w sprawach zdrowia pacjenta, balansowanie na granicy bezpieczeństwa, a więc życia i smierci - to wszystko powoduje, że - jeszcze raz zarzekam, o ile to prawda - to komentator Kuba powinien swoją wiedzą podzielić się natychmiast z wymiarem prawa. I to na najwyższym szczeblu, bo lokalne układy są nadal nie do ruszenia. I co na to poseł od zmiany nazwy szpitala, na taki patetyczny nawiązujący do Chrztu Polski, gdy czyta takie komentarze? Mnie to byłoby osobiście wstyd za tę zmianę.

 • Link do komentarza Izydor środa, 12 lipca 2017 00:24 napisane przez Izydor

  Firma Sowmed - prywatne gabinety chirurgiczne wynajmuje Firmę PR . No cóż , skoro działania medyczne nie dają podstaw do pewności , że Sowmed obroni się to trzeba przynajmniej spróbować zapłacić , zeby ktoś to robił . Ciekawe ile z powyższych wpisów jest dziełem firmy PR ? A dyrekcja ZOZ działa jako agenda PR ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane