piątek, 02 czerwca 2017 19:29

„Czepkowanie” nowych pielęgniarek i pielęgniarzy

 
„Czepkowanie” nowych pielęgniarek i pielęgniarzy fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe popołudnie odbyła się uroczystość "czepkowania" przyszłych absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy tym samym dołączyli symbolicznie do tej niezwykle ofiarnej grupy zawodowej.

Wydarzenie od kilku lat tradycyjnie jest nieodłącznym elementem gnieźnieńskich Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Stąd też na uroczystości pojawili się nie tylko studenci, ale także przedstawiciele środowisk pielęgniarskich ze Szpitala Pomnika Chrztu Polski, który jest organizatorem tego spotkania.

Na początku uroczystości zgromadzonych w auli Seminarium Duchownego powitał prof. dr hab. Józef Garbarczyk, rektor PWSZ. Następnie głos zabrał dyrektor szpitala Krzysztof Bestwina: - Czepkowanie to wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że tutaj łączone jest ze świętem pielęgniarek i położnych. Z tej okazji serdecznie dziękuję wszystkim za współpracę pielęgniarkom i tego, że chcą świętować, mimo różnych przeciwności (...) - przyznał dyrektor, a następnie zwrócił się do przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy: - Praktykujecie u nas w szpitalu i mam bardzo dobre opinie na temat waszego zaangażowania, tego że chcecie pomagać pacjentom i nie brakuje wam odwagi. Dzięki temu doświadczeniu i dobrym radom, jakie od nas uzyskacie, będziecie mogli nabierać wiedzy i będziecie w pełni okazywali swój szacunek - po pierwsze do zawodu, a po drugie do pacjenta. Mam tylko jedną prośbę - starajcie się traktować pacjenta tak, jak sami byście chcieli być traktowani jako pacjent.

Następnie odbył się krótki wykład Małgorzaty Frankiewicz-Stępniewskiej, pielęgniarki pracującej na Oddziale Dziecięcym gnieźnieńskiego szpitala. Po tym głos zabrał prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak, prorektor ds. studiów PWSZ, który w swoich słowach nawiązał do hymnu pielęgniarek: - Ostatni werset mówi "By cierpiącym przywrócić nadzieję". Są to niezwykle mocne słowa i myślę, że szczególnie wtedy, kiedy nadzieja - mówiąc po ludzku - jest nikła. Co wtedy? Myślę, że wtedy pozostaje wasza obecność, uśmiech, dobroć naszego gorącego serca, wypełnionego ideami i poczuciem ważności waszej posługi. Po krótkiej przemowie  prof. dr hab. farm. Michała Umbreita, Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu, odbyła się wyczekiwana uroczystość "czepkowania" studentów.

Następnie po krótkim przemówieniu i podziękowaniach przedstawicielki studentów, odbyła się kolejna część spotkania - wręczenie odznaczeń zasłużonym pielęgniarkom i położnym z gnieźnieńskiego szpitala. Medale wręczone w imieniu starosty Beaty Tarczyńskiej przez radną Nataszę Szalaty otrzymała Lidia Szymoniak oraz Małgorzata Frankiewicz-Stępniewska. Podobne wyróżnienia otrzymały z rąk prezydenta Tomasza Budasza pielęgniarka Barbara Czekała oraz położna Arleta Kwiatkowska-Król. Ponadto nagrodzono także długoletnie pracownice szpitala. Korzystając z okazji, na ręce dyrekcji Szpitala Pomnika Chrztu Polski przekazano skaner naczyniowy, zakupiony ze środków Miasta Gniezna. Po licznych przemówieniach zaproszonych gości, uroczystość zakończył krótki akcent artystyczny.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler niedziela, 04 czerwca 2017 19:03 napisane przez Wesoły Kawaler

  Tak się zastanawiam dlaczego tym wszystkim ludziom siedzącym na krzesłach tak strasznie chce się spać?

 • Link do komentarza luciu sobota, 03 czerwca 2017 10:05 napisane przez luciu

  nauczyciel - młodzież chyba jednak nie aż taka mądra jak wybrała taki zawód... no chyba że po wyszkoleniu zamierzają uciec poza granice kraju bo w Polsce praca, płaca i wymagania w tym zawodzie to jest jedna wielka kpina z tych ludzi.

 • Link do komentarza nauczyciel piątek, 02 czerwca 2017 23:53 napisane przez nauczyciel

  Młodzież mądra, piękna i uśmiechnięta - aż miło popatrzeć... czepki pielęgniarskie to symbol tej odpowiedzialnej i trudnej profesji. Dziękuję Wszystkim, którzy mają udział w procesie kształcenia i budzenia świadomości wśród przyszłych Pielęgniarek i Pielęgniarzy a adeptom tej sztuki życzę: niezłomności i odwagi :)

 • Link do komentarza Qwerty piątek, 02 czerwca 2017 22:44 napisane przez Qwerty

  Gratulacje :-)
  Rektor Garbarczyk? A czy przypadkiem nie skonczyla sie juz jego 3ecia kadencja?!
  Chyba nie chca wybrac nowego rektora w tej uczelni... boja sie "dobrej zmiany" ?!
  A szkoda bo uczelnia z perspektywami, ale nowy wlodarz musialby ruszyc kierunki potrzebne dla regionu a nie tylko chemia i srodowisko...
  Ehhhh...

 • Link do komentarza piguła piątek, 02 czerwca 2017 21:25 napisane przez piguła

  Po co? To tradycja, ale na oddziałach już ich nie noszą.

 • Link do komentarza pierożek piątek, 02 czerwca 2017 19:46 napisane przez pierożek

  wszystko piękne i ładne, tylko gratulować, praca pewna, ale po co te archaiczne czepki!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane