poniedziałek, 15 maja 2017 19:07

Podsumowanie projektu „Ku pokrzepieniu serc”

  mn
Podsumowanie projektu „Ku pokrzepieniu serc” zdjęcie nadesłane

Już po raz piąty udało się zrealizować powiatowy projekt edukacyjny, któremu patronuje Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska i Zespół Szkół w Niechanowie.

Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Ku pokrzepieniu serc” i miała na celu promowanie twórczości Henryka Sienkiewicza. W 2016r. obchodziliśmy setną rocznicę jego śmierci, 170  urodzin, 120 wydania powieści „Quo vadis?”, 105 "W pustyni i w puszczy”"i  130 rocznicę wydania  „Potopu”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że Sienkiewicz był ambasadorem polskości, w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego publicystyka i działalność społeczna budziły świadomość narodową  Polaków.  Tym bardziej cieszy fakt, że młodzież ze szkół naszego powiatu potrafiła odnaleźć się w tej - skądinąd niełatwej dla współczesnego pokolenia  - literaturze historycznej.  

11 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie spotkali się młodzi ludzie z następujący szkół:
- Szkoły Podstawowej w Modliszewku;
- Zespołu Szkół Publicznych  w Czerniejewie;
- Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie;
- Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie;
- Zespołu Szkół w Niechanowie;
- Gimnazjum w Trzemesznie.  

Siedem zespołów, liczące po 6 osób, zaprezentowało w przedstawieniach teatralnych scenariusze, które były adaptacją fragmentu wybranej powieści H. Sienkiewicza. Oprócz własnej  interpretacji utworu, młodzież również wykonywała piosenki, pochodzące z filmów, które powstały na motywach powieści Sienkiewicza. 

Tegoroczne prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie. Niełatwe zadanie miała komisja konkursowa, w skład której weszli: członkini zarządu powiatu gnieźnieńskiego pani Maria Suplika, wójt gminy Niechanowo pan Eugeniusz Zamiar, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie pani Teresa Jastrzębska oraz zastępca kierownika OSiW OHP w Niechanowie - pan Marek Radowski. 

Zmagania konkursowe przyniosły zwycięstwo Szkole Podstawowej w Modliszewku oraz Gimnazjum w Trzemesznie. Warto jednak podkreślić, że zwycięzcami są wszyscy uczestnicy projektu, bowiem 13 czerwca wszyscy wyjadą na wycieczkę do Oblęgorka, gdzie mieści się dworek i muzeum Henryka Sienkiewicza.    

Dziękując za wkład pracy i zaangażowanie dzieci i młodzieży, pani Grażyna Kozanecka – przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska - słowa wdzięczności skierowała  do opiekunów grup projektowych, komisji konkursowej- oceniającej prezentacje teatralne oraz dla  pani Lidii Szczęsnej i pani Anny Spiżewskiej, które były autorkami projektu. Podziękowania popłynęły również do koordynatorek czyli p. Elżbiety Rzepeckiej Roszak i p. Grażyny Kozaneckiej.

Wierzymy, że w następnym roku kolejny projekt edukacyjny będzie równie interesujący, jak tegoroczny. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane