środa, 03 maja 2017 12:54

Upamiętnili twórców Konstytucji 3 Maja

 
Upamiętnili twórców Konstytucji 3 Maja fot. Rafał Wichniewicz

Spore grono mieszkańców, delegacji i przedstawicieli różnych środowisk, a także służby mundurowe i samorządowcy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, sprawowana w bazylice św. Wojciecha. Nabożeństwu przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, a modlitwie towarzyszył śpiew Chóru Prymasowskiego. Czytania wygłosił przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Igliński oraz wicestarosta Jerzy Berlik.

W swojej homilii wygłoszonej do obecnych w świątyni bp Krzysztof Wętkowski nawiązał do dziejów naszego kraju, które były tłem i przyczyniły się do powstania konstytucji: - Dzień 3 maja łączy w sobie wydarzenia historyczne - obwołanie Maryi Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza podczas ślubów złożonych we Lwowie przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej i Konstytucji 3 Maja. Ta uroczystość przypomina nam bardzo wyraźnie o tym specyficznym, polskim i wyjątkowym powiązaniu Kościoła z narodem i religii z patriotyzmem. Stanowi dla nas istotną część tożsamości narodowej. Okoliczności obu tych wydarzeń również były tragiczne. W trakcie pierwszego z nich wojska szwedzkie okupowały Polskę. Do tej tragedii, jak dobrze wiemy, doprowadziła m.in. zdrada części elit narodu, książąt, większości polskiej szlachty. Wolna pozostała wówczas jedynie Jasna Góra. Polska chyliła się ku upadkowi, prywata brała górę nad troską ojczyzny. Zapomniano, co to znaczy patriotyzm. Zdrajcy poszli na służbę do obcych i dopiero wówczas podjęto próbę ratowania kraju. Tak było wówczas, gdy uchwalano konstytucję 3 Maja, która nigdy nie została wcielona w życie, ale była kiedyś i jest dzisiaj symbolem trudu odnowy moralnej i społecznej. To wydarzenie, a zwłaszcza okoliczności mu towarzyszące, bardzo wyraźnie pokazują, że nie da się budować inaczej dobra wspólnego, jak tylko w trudzie ciągłej odnowy moralnej - mówiąc inaczej, przez nawrócenie.

Po mszy świętej, uczestnicy udali się na plac przy katedrze, gdzie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego odbyła się druga część uroczystości, której towarzyszył śpiew Chóru Metrum oraz akompaniament Powiatowej Orkiestry Dętej.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, zgromadzonych powitał przewodniczący Dariusz Igliński, a słowo wygłosiła także starosta Beata Tarczyńska: - Majowa konstytucja była dziełem pionierskim - drugą na świecie i pierwszą w Europie. Z tego powodu nazywano ją jedną z ideowych latarni doby oświecenia, jako namacalny wyraz dążeń umysłów epoki świateł odbiła się szerokim echem w całej Europie. Ówczesne zagraniczne media zachwycały się, komentując iż rewolucja polska - jak ją wówczas nazywano - dowiodła iż naród w zgodzie z królem może skutecznie domagać się wolności. Następnie mjr Leszek Rybacki odczytał Apel Pamięci.

Po tym przybyła reprezentacja Wojska Polskiego oddała salwę honorową, po której przybyłe delegacje złożyły liczne wiązanki u stóp pomnika pierwszego polskiego króla, którego monument już przed wojną był świadkiem licznych uroczystości patriotycznych. Wydarzenie zakończyło odśpiewanie Roty i wyprowadzenie kompanii honorowej.

Organizatorzy zaprosili wszystkich na musical w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu, który odbędzie się dziś wieczorem, tj. 3 maja o godzinie 20:00 w amfiteatrze eSTeDe przy ul. Roosevelta. Wstęp bezpłatny - z wejściówkami dostępnymi w Centrum Kultury.

44 komentarzy

 • Link do komentarza jeshua wtorek, 09 maja 2017 09:40 napisane przez jeshua

  ojezu ale ucisk i dyktaturę mamy w tym kraju!!!! Księża na księżyc, studenty do piór, komentarze na cmentarze, ewakuacja!!!!!

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 09 maja 2017 08:39 napisane przez Ja_Jestem

  @:asdfgh:
  ...jeżeli to, co napisała cicha, nie trafia do umysłu i nie daje do myślenia, to diagnoza może być tylko jedna - 100% wodogłowia....

  ***

 • Link do komentarza asdfgh poniedziałek, 08 maja 2017 23:16 napisane przez asdfgh

  @ cicha -żadnych konkretów nie podajesz tylko bezmyślnie przepisujesz jakieś ogólniki. Konkretów nie podajesz, bo ich po prostu NIE MA! No, ale trzeba mieć trochę oleju w głowie, by to wiedzieć.

 • Link do komentarza cicha poniedziałek, 08 maja 2017 20:09 napisane przez cicha

  Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Niestety, niczym mnie nie zaskoczyliście. Zaregowaliście dokładnie tak jak można było się spodziewać. Agresja, obelgi, wyzwiska to jednak nie zastąpi argumentów. Jednomyślność to dyktatura jak słusznie zauważył jeden z przedmówców. Czy dyktatura jest prawicowa czy lewicowa nie na znaczenia. Každa prowadzi do katastrofy. I w każdej stosuje się te same metody wpływu na społeczeństwo. Jednym z nich jest nadawanie słowom, systemowi prawnemu i zdarzeniom całkowicie nowych zdarzeń. Tak było za Gomułki i tak jest teraz. Materiały telewizyjne tel. publicznej z tamtych lat i obecne są do złudzenia podobne. I na to łapią się niestety osoby bez refkeksji. A co do czytania ze zrozumieniem i łamaniu konstytucji. Adwokaci, radcy prawni, RPO, stowarzyszenia sędziowskie, KRS, Sąd Najwyższy, Komisja Wenecka NSA Komisja Europejska, Rady Wydziałów Prawa najlepszych polskich uczelni wyžszych, Parlament Europejski, stowarzyszenia oozarządowe w kraju i za granicą z ogromnym autorytetem podają przykłady. Wystarczy poczytać. Te informacje pochodzą od podmiotów instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych. Wszyscy się mylą?

 • Link do komentarza Nuda poniedziałek, 08 maja 2017 13:01 napisane przez Nuda

  Panie czytelniku , może to i dla pana faktycznie upośledzenie że nie potrafię sobie zorganizować imprez towarzyszących podczas uroczystości w tych dniach majowych, może i jestem gamoń że podczas rocznicy Chrztu Polski też nie potrafiłem się czymś zająć np. pójść do kina , ale nadal zastanawia mnie jak to jest że inne miasta w tak uroczyste dni potrafią zorganizować imprezy towarzyszące i dla młodszych i dla starszych a w Pierwszej Stolicy jakoś tak niemrawo. Niemniej dziękuję za cenne wskazówki dotyczące jak mam sobie organizować czas w dniach szczególnie uroczystych w tym mieście, jak rozumiem do wyboru pozostaje kino albo wyjazd do okolicznych miast gdzie odbywają się koncerty i festyny rodzinne. A tak przy okazji to jak już nasz prezydent pojechał do Kołobrzegu na odsłonięcie tablicy na kamieniu w lesie , to mógł zapytać jak oni to robią że dla takich upośledzonych jak ja , od 1 maja do 3 maja u nich są organizowane nie tylko imprezy towarzyszące ale i uroczyste podniesienie flagi narodowej na maszt ratusza miejskiego.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 08 maja 2017 12:02 napisane przez Ja_Jestem

  :@czytelnik:
  ...prawdopodobnie..... w słownictwie Polski, nie znajdę dostatecznie odpowiednich określeń w stosunku do pana, jak i wielu innych, myślących tak samo, jak „pan”, Dlaczego nazywa pan kogoś upośledzonym, (nuda) kiedy i pan sam boryka się z tym problemem, jakim jest pańskie upośledzenie. Mną nie jest w stanie nikt manipulować, tak jak zmanipulował panem ten mały dyktatorek, któremu marzy się władza absolutna, nie zważając na obecne standardy polityczne, niszczy wszystko, jak leci, łamiąc przy tym prawa konstytucji...

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 08 maja 2017 10:07 napisane przez czytelnik

  Panie "nuda" Trzeba być wyjątkowo upośledzonym, żeby się nudzić i samemu nie potrafić zorganizować czasu. Są kina, teatry, opera niedaleko, są parki, lasy, biblioteki. A w najgorszym razie są kafejki, gdzie za grosze można wypić kawę z takimi samymi nudziarzami, jak komentator.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 08 maja 2017 09:59 napisane przez czytelnik

  "Ja-Jestem" - posługując się językiem wulgarnym to pan i pańscy przyjaciele sieją nienawiść w społeczenstwie mającą swe źródlło w PO. Na nic zda się dyskusja z takimi jak pan, bo raczy pan nawet nie dostrzegać ile ten rząd już naprawił po tamtych psujach, jak uszczelnił złodziejskie zapędy poprzedników, jak dba o interes narodowy Polaków, jak podnosi się stopa życiowa Polaków, jak spada bezrobocie, jak nie pozwoli sobie dmuchać w kaszę przez wrogich nam urzędników i pijaków z Unii,. Otwórz pan oczy i czerp wiedzę z uczciwych przekaźników, a nie z nieprzyjaznych Polsce gazet wydawanych przez niemieckie koncerny, które w manipulowaniu Polakami takimi jak pan mają swoje cele.

 • Link do komentarza nuda poniedziałek, 08 maja 2017 09:30 napisane przez nuda

  Nudzimy się bo co tu było robić w te świąteczne dni. W innych miastach imprezy, koncerty, festyny a u nas jak zwykle spotkanie pod pomnikiem

 • Link do komentarza joshg poniedziałek, 08 maja 2017 07:14 napisane przez joshg

  ale wy się nudzicie w swoim życiu, skoro macie czas na takie komentarze...

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 08 maja 2017 07:08 napisane przez Ja_Jestem

  ad:cicha:
  ...bardzo trafna wypowiedź, jeżeli idzie o postrzeganie świata, przez obóz rządzący, czyli — zderzenia z rzeczywistością, to ich przerosło. Poprzednie dwa lata ich rządów, zanim przejęła władzę PO, aż nadto pokazały, jak bardzo są nie przygotowani, i nie mają żadnego realnego pomysłu na rządzenie. Kupili sobie elektorat za 500+ i tylko tym umieją się nieustannie chwalić, jaka to dobra zmiana. Natomiast co do łamania Konstytucji, to zainteresowanych tym faktem, odsyłam do takich przekazów jak tv, czy też prasa....

  @:obywatel:
  ...raczej nie zniżę się do poziomu dyskusji, jaką Ty się wykazujesz, ponieważ byłaby to dla mnie zbyt gruba nieprzyzwoitość. Proponuję przetrzeć oczy i spojrzeć na fakty trzeźwym okiem, a nie kłapać dziobem od rzeczy...

  ***

 • Link do komentarza klops poniedziałek, 08 maja 2017 07:03 napisane przez klops

  cyt. "Trzeba ujednolicić przekaz komunikatów w mediach i ujednolicić sposób myślenia w społeczeństwie" ??????????????????
  To metody iście dyktatorskie. To sposób myślenia niczym w Korei północnej . Tak było po wojnie za czasów PRL-u gdzie na wsiach przez radiowęzeł zwany "kołchoźnikami" nadawano jednolite komunikaty , w szkołach wieszano portrety przywódców , do obowiązkowych przedmiotów należała nauka języka rosyjskiego. Efekty tego eksperymentu na pokoleniu tamtych czasów jeszcze do dzisiaj są odczuwalne !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 07 maja 2017 22:11 napisane przez wyborca

  Ad. "cicha" - widać duże braki z logiki. pani (pan?) nie rozumie treści prostego komentarza Koryfeusza. Potem takie kreatury powtarzają nieprawdziwe informacje siejąc zamęt i manipulując społeczeństwem. odpowiadaj człowieku na pytanie, gdzie i kto łamie konstytucję współcześnie? Nikt niczego z tzw. przez ciebie prawicy nie narzuca siłą. Po prostu są tutaj ludzie potrafiący czytać i rozumieć przepisy prawa, czego wam brakuje.

 • Link do komentarza cicha niedziela, 07 maja 2017 19:12 napisane przez cicha

  Hm... To co pisze koryfeusz jest przerażające... Jednolity przekaz i ujednolicone postrzeganie rzeczywistości już było. Prosto z Moskwy... A nasi rodacy walczyli i ginęli za to by była wolność poglądów. Zastanawia mnie dlaczego prawica tak boi się argumentów i prawomyślność chce narzucać siłą. Czyżby dlatego że ich postrzeganie świata nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością.

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 07 maja 2017 14:08 napisane przez Koryfeusz

  Ja_Jestem, co ty za bzdury wypisujesz? Jakie łamanie Konstytucji przez rządzących? Nikt nie łamie żadnej Konstytucji. To wymysł opozycji i sprzyjających jej neoliberalnych mediów. Dziwne, że ludzie dają się na to nabierać i wierzą w błędny przekaz. Tych przekazów jest dużo i potem pojawia się chaos informacyjny, a przekaz powinien być jednolity, aby postrzeganie rzeczywistości było ujednolicone. Nie może być tak, że jeden wierzy w jakieś łamanie Konstytucji, a inny nie, bo zna fakty. Oboje powinni znać takie same fakty i myśleć w tej sprawie tak samo, czyli, że nie ma żadnego łamania Konstytucji.
  Trzeba ujednolicić przekaz komunikatów w mediach i ujednolicić sposób myślenia w społeczeństwie, nie może tak być, że tą samą sprawę są różne spojrzenia. Jak dwa plus dwa daje cztery to nie pięć czy siedem, każdy ma wiedzieć i myśleć, że to jest cztery, więc nie może tu być żadnych różnych spojrzeń i poglądów, wszyscy mają wiedzieć i myśleć, że to jest cztery. Tak samo musi być w postrzeganiu realiów społecznych, bo wtedy nie będzie tego całego bałaganu i mętliku w głowach.

 • Link do komentarza obywatel niedziela, 07 maja 2017 13:30 napisane przez obywatel

  Ty mądraliński " ja-jestem" pisz konkrety , który paragraf obecnej konstytucji został złamany przez rząd B. Szydlo. Tylko się nie migiaj oszczerco!

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 07 maja 2017 12:20 napisane przez Ja_Jestem

  ad:Melania:
  ...a o jakiej Konstytucji mowa, o tej...... która jest łamana przez obecny obóz rządzący, czy o tej konstytucji z przed 226-lat?

  ad:Wilk"
  Golum wyraźnie dał tobie do zrozumienia, teraz tylko czy wilk zrozumiał, gdzie ma sobie powyć...

 • Link do komentarza Śliwka sobota, 06 maja 2017 14:25 napisane przez Śliwka

  @ cicha - a kto na kogo pluje? Tu się stwierdza tylko fakty. A poza tym prawdziwa cnota krytyk się nie boi. I tyle w temacie. CNo i ciekawe, czy Grucha maszeruje na kodziarskim marszu w stolicy?

 • Link do komentarza rokokoko sobota, 06 maja 2017 13:53 napisane przez rokokoko

  No właśnie, to w Kołobrzegu w lesie odsłonięcie atrapy tablicy na kamieniu (podobno oryginalną tablicę skradziono) było ważniejsze niż uroczystości w Pierwszej Stolicy ?

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!! sobota, 06 maja 2017 13:15 napisane przez !!!!!!!!!!!

  już po świętach

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane