środa, 26 kwietnia 2017 16:36

Utrwalają wiedzę o Henryku Sienkiewiczu wśród młodzieży

 
Utrwalają wiedzę o Henryku Sienkiewiczu wśród młodzieży fot. Rafał Wichniewicz

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska realizuje kolejny projekt, który jest nastawiony na propagowanie wiedzy o patriotyzmie i wydarzeniach lub osobach ważnych dla naszego kraju.

O założeniach kolejnego tego typu przedsięwzięcia, którego podjęli się działacze, poinformowano w przededniu zakończenia projektu. W jego realizację zaangażowano uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Trzemeszna, Jarzabkowa, Zdziechowy, Niechanowa i Modliszewka: - Od pięciu lat realizujemy projekty edukacyjne, które są skierowane do dzieci i młodzieży szkół z naszego powiatu. Chcielibyśmy naszym działaniem objąć wszystkie szkoły, ale z powodu możliwości finansowych byłoby to bardzo trudne. Cieszymy się jednak, że te szkoły, które są z nami od początku, nadal są i aktywnie uczestniczą w projektach. Z roku na rok przybywają też inne placówki, w tym roku na przykład przybyła szkoła z Modliszewka - mówi Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska, które będzie realizować projekt "Ku pokrzepieniu serc". Jest on już finalizowany i 11 maja zostanie podsumowany. Jego realizacja rozpoczęła się w 2016 roku, który był ogłoszony rokiem sienkiewiczowskim: - Chcieliśmy, aby ten projekt zmobilizował młodzież, aby zwróciła uwagę na to jak należy odnosić się do ojczyzny i spraw związanych z poświęceniem swojej działalności ojczyźnie. Dzisiejsza młodzież będzie gotowa do przedstawienia w różny sposób tego patriotyzmu. Celem było również to, by młodzi ludzie mogli się ze sobą spotykać i współpracować. Dzięki temu udało się stworzyć, tak to nazwijmy, "rodzinę projektową" gdzie poprzez uczestnictwo, realizację i podsumowanie, możemy później razem wyjechać na wspólną wycieczkę.

Tradycyjnie w projekt zaangażowanych jest wiele osób, a jedną z placówek zaangażowanych w realizację jest Zespół Szkół w Niechanowie: - Cieszę się przede wszystkim dlatego, że jesteśmy współorganizatorem tego projektu, który jest realizowany po raz piąty. Teraz przyszedł czas na projekt edukacyjny, poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi, a konkretnie ekranizacji wybranego fragmentu powieści. Tym samym młodzież i dzieci już teraz pracują nad stworzeniem fragmentu m.in. Krzyżaków, Quo Vadis, Potop, Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski. Wybrany fragment interpretują według własnej kreatywności, a może to być też dokładne odwzorowanie. Poza tym również brany pod uwagę będzie też scenografia, wykonanie - mówi Elżbieta Rzepecka-Roszak dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie. Całość występu nie ma przekraczać 25 minut. Oceniana będzie pomysłowość i dobór tekstów. Wszystko odbędzie się w kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe i gimnazja. 

Na zakończenie projektu uczniowie wraz z opiekunami udadzą się na wycieczkę do Oblęgorka, gdzie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza: - Tam uczniowie wezmą udział w queście, rozwiązując zadania związane z jego życiem i działalnością. Po zwiedzeniu muzeum udamy się do Kielc, do Energetycznego Centrum Nauki i tam uczniowie wezmą udział w warsztatach "Śladami Edisona - żarówka z ołówka". Będzie więc coś z literatury i coś z fizyki - przyznaje Lidia Szczęsna, koordynator projektu.

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska realizuje także inne działania, nakierowane do społeczeństwa: - Zachęcamy do skorzystania z wszelkich możliwości, jakie realizujemy. Nadal przyjmuje punkt konsultacyjny Pomocni, gdzie potrzebujący mogą otrzymać porady. Dyżuruje także prawnik oraz odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, szczególnie ze szkół podstawowych. Od tego roku stowarzyszenie udziela też porad prawnych w ramach rozstrzygnięcia konkursu Starostwa Powiatowego i można ich zasięgnąć w punkcie w Kłecku 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane