sobota, 01 kwietnia 2017 11:29

Dron utknął na katedralnej wieży! (aktualizacja)

 
Dron utknął na katedralnej wieży! (aktualizacja) fot. Rafał Wichniewicz

Do dość niespotykanego zdarzenia doszło w sobotnie przedpołudnie - na wieży gnieźnieńskiej katedry utknął dron, który najprawdopodobniej stracił energię w baterii. 

O sytuacji poinformował nas jeden z mieszkańców, który telefonicznie przekazał nam informację iż był świadkiem, jak około 8:00 rano w okolicy Wzgórza Lecha latał dron, najprawdopodobniej fotografujący lub filmujący otoczenie. Nagle charakterystyczny szum małych śmigieł ucichł i po chwili dało się słyszeć zgrzytnięcie urządzenia, które utknęło na krzyżu południowej wieży katedry!

Jak stwierdził świadek, dron najprawdopodobniej utracił moc w bateriach lub miał jakiś defekt. Widział także, jak ze Wzgórza Lecha w pośpiechu odchodził nieznany mu mężczyzna, który dzierżył w ręce coś, co przypominało urządzenie z anteną, służące do sterowania dronem.

Udało się nam na miejscu wykonać kilka zdjęć tej niewielkiej maszyny, która utknęła na wysokości ponad 70 metrów. Zanim jednak dotarliśmy na miejsce zdarzenia około 10:00, wcześniej odbyły się już konsultacje ze służbami w tej sprawie. Ponieważ drabina gnieźnieńskiej straży pożarnej jest zbyt krótka, zadecydowano o wezwaniu na miejsce alpinistów, którzy akurat przebywali w okolicach Gniezna, gdzie pracują przy instalacji elektrowni wiatrowych.

Alpiniści weszli na dach hełmu wieży około godziny 11:00 i obecnie trwa próbna akcja wejścia na sam szczyt wieży. 

Dodajmy ciekawostkę, że alpiniści na sam szczyt obu wież katedry weszli po raz pierwszy już w 1933 roku, kiedy to montowano oświetlenie, które przyozdobiło świątynię na czas odpustu św. Wojciecha. Wówczas posługiwano się podobnymi metodami - za pomocą lin, choć bez tak nowoczesnych przyrządów, jakimi dysponują uczestnicy akcji w dniu dzisiejszym.

O sytuacji na wieży będziemy informować na bieżąco!

Prima Aprilis! - zobacz więcej informacji o gościach na katedrze! :-)

11:50 Z uzyskanych informacji wynika iż nie jest to dron należący do Urzędu Miejskiego (o którego planowanym zakupie informowaliśmy kilka miesięcy temu), a najprawdopodobniej należy do osoby prywatnej. Z pewnych źródeł wiadomo iż nie wydano nikomu w ostatnich dniach pozwolenia na loty dronami nad Gnieznem, co jest wymagane w takim przypadku odpowiednimi przepisami. To tłumaczy ucieczkę tajemniczej osoby z miejsca zdarzenia.


12:05 Jak udało się nam dowiedzieć, pośpiech w ściągnięciu drona z wieży wynika z obaw, że może on wyłamać krzyż z podstawy i tym samym spadnie na ziemię. Teren od strony pomnika Bolesława Chrobrego został chwilowo zamknięty dla przechodniów.


13:40 Straż Miejska wręczyła wezwania dla kilku kierowców, którzy zaciekawieni przyjechali zobaczyć akcję i zaparkowali na ul. Tumskiej w niedozwolonym miejscu.


14:10 Mimo kilku prób podejścia alpinistów na szczyt wieży, wciąż nie udało im się ściągnąć drona. Okazuje się, że wiatr na tej wysokości jest dość silny i utrudnia całą akcję. Planuje się, że na wieży zostanie założony obóz i spróbują dokonać natarcia na szczyt jeszcze przed sobotnim wieczorem.


16:10 W trakcie debat nad dalszym postępem akcji zdejmowania drona, ten nieoczekiwanie zniknął - nagle usłyszano dźwięk śmigieł i odleciał w kierunku północnym.

 

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza Zenek niedziela, 02 kwietnia 2017 10:31 napisane przez Zenek

  Prima aprilis prima aprlilisem, ale pokazało to jak łatwo ludzie "łykają" newsy, jak łatwo można ludźmi sterować.

 • Link do komentarza Rondo niedziela, 02 kwietnia 2017 10:14 napisane przez Rondo

  Fajna wkręta. Wilkowi i Tomkowi chciałem serdecznie pogratulować !

 • Link do komentarza strażak Wojtek niedziela, 02 kwietnia 2017 08:57 napisane przez strażak Wojtek

  Jak autor pisze, dron rzekomo odleciał sam po kolejnej próbie uruchomienia go przez właściciela. Ale moim zdaniem należy jednak wejść na samą górę i sprawdzić, czy nie pozostały uszkodzenia i w jakim stanie jest instalacja odgromowa.

 • Link do komentarza Gom niedziela, 02 kwietnia 2017 00:10 napisane przez Gom

  Panie, panowie to chyba był Prima Aprilis

 • Link do komentarza atomek sobota, 01 kwietnia 2017 23:52 napisane przez atomek

  Dobre. Na początku nawet uwierzyłem :) Całkiem na poziomie ta wkręta :)

 • Link do komentarza tomek sobota, 01 kwietnia 2017 23:11 napisane przez tomek

  śmiech żenada i paranoja żeby do głuipiej zabawki angażować aż takie siły - strach pomyśleć co by było gdyby to nie była zabawka a coś o wiele gorszego - masakra

 • Link do komentarza karolina sobota, 01 kwietnia 2017 22:50 napisane przez karolina

  a świstak siedzi i zawija je w te sreberka...

 • Link do komentarza miejscowy sobota, 01 kwietnia 2017 21:32 napisane przez miejscowy

  Gosia, jak nie widać, ja widzę jeszcze teraz. Jest jakiś problem, bo on chyba "przestrzelił" ramię krzyża i się podobno bardzo mocno wbił. Tak, że z tym helikopterem też im nie pójdzie łatwo. Podobno ze względu na ciemności cała akcja została przełożona na jutro. Z dołu rzeczywiście mało co widać, bo jednak te wieże są bardzo wysokie, a słońce dzisiaj oślepiało każdego. nawet ludzie z Polski do nas dzwonią i się interesują.

 • Link do komentarza Wiktor sobota, 01 kwietnia 2017 20:56 napisane przez Wiktor

  Prima aprillis

 • Link do komentarza tyle w teamcie sobota, 01 kwietnia 2017 20:50 napisane przez tyle w teamcie

  Prima Aprilis :-)

 • Link do komentarza a sobota, 01 kwietnia 2017 19:54 napisane przez a

  1 kwietnia

 • Link do komentarza Karolek sobota, 01 kwietnia 2017 19:51 napisane przez Karolek

  Ponoć wszyscy pracownicy kurii zostali ściągnięci na miejsce akcji i zmuszeni do pomocy! Dzieje się...

 • Link do komentarza Jacol sobota, 01 kwietnia 2017 18:33 napisane przez Jacol

  Podobno mają ściągnąć helikopter i spuścić człowieka na linie, bo inaczej tego drona odczepić od katedry się po prostu nie da!

 • Link do komentarza Gosia sobota, 01 kwietnia 2017 17:50 napisane przez Gosia

  Stoję i łażę wokół katedry i nic nie widzę! Akcja skończona? ???

 • Link do komentarza wilk sobota, 01 kwietnia 2017 16:41 napisane przez wilk

  Czyżby jakiś ruski ,WSIowy szpicel,śledził ruchy wojsk z Ameryki?? Podobne sytuacje z dronami,ponoć występowały w miejscowościach,gdzie przebywały lub przemieszczały się wojska natowskie !!!

 • Link do komentarza Seba sobota, 01 kwietnia 2017 15:59 napisane przez Seba

  Turystyczna rewelacja w naszym mieście. Nareszcie coś się dzieje. Ale samochód wolę zaparkować nie kolo katedry. I jeszcze jedno, - gdzie w Gnieźnie można zakupić lornetki?

 • Link do komentarza Łysy sobota, 01 kwietnia 2017 15:32 napisane przez Łysy

  Byłem , widziałem , obóz założony . czekamy na akcję do wieczora!

 • Link do komentarza Zorro sobota, 01 kwietnia 2017 14:49 napisane przez Zorro

  Takie newsy tylko w Prima Aprilis

 • Link do komentarza W sobota, 01 kwietnia 2017 14:47 napisane przez W

  Że też akurat 1 kwietnia :)

 • Link do komentarza szofer sobota, 01 kwietnia 2017 12:19 napisane przez szofer

  Wsiadam w samochód i jadę zobaczyć!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane