Jesteś tutaj:Sport Nowy szlak rowerowy w Powiecie Gnieźnieńskim
czwartek, 07 listopada 2019 12:36

Nowy szlak rowerowy w Powiecie Gnieźnieńskim

  mn
Nowy szlak rowerowy w Powiecie Gnieźnieńskim zdjęcie nadesłane

Z końcem października został oznakowany nowy powiatowy szlak rowerowy. Szlak czarny, bo o nim mowa, jest szóstym szlakiem uzupełniającym system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego.

Szlak czarny rozpoczyna swój bieg w Gnieźnie na Rynku i dalej biegnie przez Cielimowo – Potrzymowo – Drachowo – Arcugowo – Małachowo Złych Miejsc – Witkowo – Kołaczkowo – Wierzchowiska – Trzuskołoń – Nową Wieś Niechanowską – Niechanowo – Goczałkowo i kończy swój bieg w Gnieźnie. Szlak czarny jest łatwy pod względem ukształtowania terenu i przez to bardzo atrakcyjny.

Jego długość wynosi 53 km. Większość szlaku biegnie po mało uczęszczanych drogach asfaltowych i przecina powiatowe szlaki Mitów i Legend, Pałaców i Dworów, a nawet drogę św. Jakuba. Na jego terasie możemy spotkać trójgłowego smoka z Drachowa, mityczną Izydę z synem Horusem czy pałace w Kołaczkowie i Niechanowie.

Trasa jest nie tylko ciekawa, ale również dobrze wyposażona w turystyczną infrastrukturę. Funkcjonuje na niej dużo punktów postojowych, wiat przy których można przystanąć, odpocząć, nabrać sił i ruszyć dalej. Tych miejsc należy szukać w Drachowie, Małachowie Złych Miejsc, Nowej Wsi Niechanowskiej i Goczałkowie. Na dłużej można również zatrzymać się w Witkowie, aby zwiedzić m.in. czworoboczny rynek z kościołem św. Mikołaja.

Cały system szlaków Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest aktualnie na sześciu pętlach rozpoczynających się i kończących na rynku w Gnieźnie. Cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób, aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego na wycieczki popołudniowe, rodzinne z mniejszymi dziećmi.

Nowy, szósty szlak rowerowy uzupełnia już istniejące szlaki rowerowe oraz spina infrastrukturę turystyczną na południowy wschód od Gniezna. Na szlaku jest kilka zadaszonych miejsc postojowych. Trasa szlaku idealnie nadaje się na to, aby wybrać się na nią również jesienną porą.

Szlaki rowerowe powiatu gnieźnieńskiego są przedstawione na mapach, które aktualnie - w wersji cyfrowej, jak również za pomocą śladów GPS - można pobierać ze strony www.tupowstalapolska.pl (w dziale: Co robić / na rowerze oraz w dziale: Do pobrania)

3 komentarzy

  • Link do komentarza rowert sobota, 09 listopada 2019 23:33 napisane przez rowert

    Jest kilka szlaków od lat, ale znalazła się chęć na kolejny? Ładnie, na takie rzeczy to kasa jest w powiecie... a ciekawe czy w ogóle ktoś robi badania ilu rowerzystów z tych szlaków korzysta. Bo poza rajdami, które można policzyć na palcach jednej ręki, to raczej niewielu...

  • Link do komentarza robert t. sobota, 09 listopada 2019 21:15 napisane przez robert t.

    Patrząc na stan nawierzchni drogi widocznej na zdjęciu, to raczej nie jest to szlak na rowery szosowe, tylko wyczynowe. Szkoda sprzętu.

  • Link do komentarza Bartek czwartek, 07 listopada 2019 23:20 napisane przez Bartek

    Może troszkę wąsko ale zalał bym asfaltem wąskotorówkę od Witkowskiej do Przybrudzona ( to było by coś ) Jakoś nie wierze ze kolej nie zrzekła by się tego nic niewartego torowiska .A zdjęcie rozpoznałem od razu . Trasa między Trzuskołoń a Nowa wieś Niechanowo . Idealna trasa na Skorzecin .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane