poniedziałek, 16 stycznia 2017 18:20

Muzycznie w nowy rok

 
Muzycznie w nowy rok fot. Rafał Wichniewicz

Tradycyjnie z początkiem roku, uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej wystąpili z noworocznym repertuarem koncertowym, przedstawionym w katedrze.

Dwudziesty ósmy noworoczny koncert katedralny, jaki odbył się w niedzielę 15 stycznia, był okazją nie tylko do scenicznego debiutu, ale także wykonania wyjątkowych pieśni, przygotowanych na tę okazję: - Jak już sama nazwa wskazuje, koncert noworoczny swoim klimatem nawiązuje do okresu świątecznego, w którym dominują kolędy i melodie związane ze świętami. Niegdyś graliśmy Straussa, obecnie są to utwory bardziej dopasowane do miejsca, także jest to muzyka klasyczna. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, a więc są tu soliści, składy kameralne, a także orkiestry i chór szkolny - wszyscy oni wykonają aranżacje znane, ale też nowoczesne - mówił Rafał Stańczak, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Jak co roku wszyscy młodzi muzycy mogli liczyć nie tylko na dobrą akustykę, ale i posłuch wśród licznie zgromadzonych słuchaczy. Koncert rozpoczął się od wykonania King William's March przez Piotra Żurka i Leszka Kaczora wraz z Ryszardem Supreczyńskim, po czym pojawił się zespół wokalny „Zaplątani w pięciolinię”, który wykonał Aniołowie śpiewają Gloria. Następnie zgromadzeni mogli usłyszeć organowe wykonanie Preludium i fuga b-Dur Ewy Wojciechowskiej oraz Plein Jeu alla Couperin w wykonaniu Kacpra Brzeskiego. Po tym chór szkolny wykonał Za gwiazdą, O święta noc, Joy to the world oraz Zjawiło się nam dziś coś nowego. Po śpiewie swój talent zaprezentował zespół smyczkowy I stopnia, który zagrał Lulajże Jezuniu, a następnie ponownie wybrzmiały organy – Ewa Wojciechowska wykonała Toccata in seven, a Mateusz Bartkowicz Toccatę e-moll.

Na koniec wszyscy mogli usłyszeć premierowe wykonanie Szarej Kolędy z wokalem Marianny Kanke i przy akompaniamencie zespołu smyczkowego II stopnia. Po tym razem muzycy w tym składzie (Marianna Kanke, Sara Powaga, Anna Zaryczna i Maura Modrzejewska) wykonali jeszcze Cichą noc, Oj Maluśki oraz Gdy śliczna Panna.

2 komentarzy

  • Link do komentarza uczestniczka poniedziałek, 16 stycznia 2017 22:07 napisane przez uczestniczka

    Wszystko OK, ale czy naprawdę tym dzieciom nie było zbyt zimno???

  • Link do komentarza prosport poniedziałek, 16 stycznia 2017 20:06 napisane przez prosport

    Brawo. To był kolejny wspaniały występ. Gartulacje. Czekam na nastepny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane