czwartek, 21 lipca 2016 10:34

„Mesco Dux Baptizatur” w MOK-u

 
„Mesco Dux Baptizatur” w MOK-u „Mesco Dux Baptizatur” w MOK-u fot. Magdalena Wardęcka

Do 31 sierpnia w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę „Mesco Dux Baptizatur. Kronikarze i uczeni o chrzcie Mieszka I”.

Projekt wystawy przygotował prof. UAM dr hab. Leszek Wetesko, natomiast autorem fotografii jest Jerzy Andrzejewski. Wystawa była już prezentowana w Instytucie Kultury Europejskiej, a teraz została przeniesiona do Dużej Galerii MOK-u.

Pomysł realizacji ekspozycji łączącej przekaz średniowiecznych źródeł pisanych, publikacji naukowych poświęconych tematyce początków państwa polskiego oraz fotografii autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiających najcenniejsze zabytki architektury i sztuki z X i XI stulecia zrodził się w trakcie przygotowań do obchodów 1050 rocznicy chrztu Mieszka I.

Wiedzę o okolicznościach Mieszkowego chrztu czerpiemy z nielicznych, krótkich zapisków rocznikarskich oraz kronik, które powstawały w znacznym oddaleniu czasowym od wspomnianego wydarzenia. Dopiero ich drobiazgowa analiza pozwala nam na tworzenie rekonstrukcji przebiegu wydarzeń. Stąd też pojawiła się idea połączenia na wystawie w IKE UAM tekstów źródłowych z interpretującymi je tekstami naukowymi.

Zapraszamy do oglądania wystawy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane