Jesteś tutaj:Kultura Królik oraz Ambasadorzy Gniezna przyznani
czwartek, 23 czerwca 2016 20:32

Królik oraz Ambasadorzy Gniezna przyznani

 
Królik oraz Ambasadorzy Gniezna przyznani fot. Rafał Wichniewicz

Po raz kolejny przyznano Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna - "Królika". Tym razem laureatem tego wyróżnienia został znany gnieźnieński zespół, tworzący już od ponad dwóch dekad.

W czwartkowy wieczór w Teatrze im. A. Fredry odbyła się "Gala Królika i Ambasadora Gniezna", w trakcie której postanowiono wyróżnić gnieźnian zasłużonych na niwie kulturalnej i promocyjnej. Jury, w skład którego wchodzą dotychczasowi laureaci nagrody "Królika", a więc Elżbieta Binkowska, Marzena Szczerkowska, Paweł Bartkowiak, Jakub Dzionek, Krzysztof Gronikowski, Jarosław Mikołajczyk oraz Aleksander Schmidt, postanowili tym razem przyznać tę nagrodę zespołowi "Zagrali i poszli" za ich dotychczasową działalność muzyczną na terenie Gniezna: - To oczywiście jest dla nas totalne zaskoczenie. Kazano nam dziś tu przyjść i nie wiedzieliśmy po co, do końca trzymano to w tajemnicy. Taka refleksja - od kilku lat w Gnieźnie w temacie kultury dzieją się naprawdę fajne rzeczy, jest mnóstwo inicjatyw i słynny plakat "Nic się nie dzieje" świadczy o tym, że w tym mieście naprawdę nie można się nudzić i ja tak to odbieram. Gdyby jeszcze każdy mógł tu znaleźć dobrą pracę, byłoby rewelacyjnie - mówił po otrzymaniu nagrody Andrzej Janka, jeden z członków zespołu.

W dalszej części gali przyszedł czas na wręczenie wyróżnień Ambasadora Gniezna: - Tą inicjatywą chcemy uhonorować ludzi, niekoniecznie związanych bezpośrednio z Gnieznem, ale mówiących dobrze i dużo, a także lobbujących na rzecz naszego miasta. My tu w Gnieźnie nie wiemy często, że są osoby, które wspomagają nasze miasto - mówił prezydent Tomasz Budasz. W tym roku tytułem Ambasadora Gniezna wyróżniono dwie osoby - pierwszą z nich jest Zosia Nowak, która osiągnęła już sukces w Europie i obecnie podbija Stany Zjednoczone jako modelka. W imieniu gnieźnianki nagrodę odebrał jej ojciec, natomiast zgromadzonym w sali wyświetlono krótkie pozdrowienie od wyróżnionej, które nagrała w trakcie lotu do Stanów Zjednoczonych: - Jest mi przykro z tego powodu, że nie mogę być z wami, bo bardzo chciałabym być tam osobiście i podziękować za ten tytuł Ambasadora Gniezna, mojego ukochanego, rodzinnego miasta, które zawsze będę wspaniale wspominać. Nadal uważam, że mimo iż od 5 lat jestem w ciągłej podróży, to Gniezno jest miejscem, do którego chce się wracać - mówiła na nagraniu Zosia Nowak.

Drugim laureatem tytułu Ambasadora Gniezna został Kacper Gomólski: - Utytułowany młody człowiek, który też wyjechał z Gniezna, choć jest wychowankiem naszego klubu, a do tego jest wicemistrzem świata juniorów, mistrz świata juniorów drużynowych, wicemistrzem indywidualnych i ma jeszcze wiele innych tytułów i medali, które mi pokazywał, był też jedną z pierwszych osób, które poparły mnie w kampanii prezydenckiej, ale to nie dlatego znajdzie się na tej scenie, gdyż znajdzie się z powodu swoich sportowych osiągnięć - mówił prezydent zapowiadając drugiego laureata. Od Tomasza Budasza otrzymał on także kask z logiem Miasta Gniezna: - Jest to dla mnie ważna rzecz, takie wyróżnienie w moim mieście jest dla mnie jeszcze większa satysfakcja. Miejmy nadzieję, że z tym logiem na kasku moje wyniki będą jeszcze lepsze. Dziękuję za to wyróżnienie - mówił Kacper Gomólski.

Po zakończeniu uroczystej części gali, na scenie pojawił się warszawski zespół "Pustki,", który uświetnił swoją grą całe wydarzenie.

22 komentarzy

  • Link do komentarza na krawędzi wtorek, 28 czerwca 2016 10:12 napisane przez na krawędzi

    Gdzie one tym razem pójdą ?

  • Link do komentarza Wojciech piątek, 24 czerwca 2016 23:56 napisane przez Wojciech

    Panie Hans, co ma Gniezno na świecie z jakiejś Zosi? Pewnie i ładna dziewczyna, bo w Gnieźnie brzydkich nie ma, ale, żeby od razu obwoływać dziewczę ambasadorem i stawiać w jednym rzędzie z ludźmi z naukowym dorobkiem, to lekka przesada.

  • Link do komentarza Igor piątek, 24 czerwca 2016 22:15 napisane przez Igor

    do Hans - z internetu można się dowiedzieć że ta pani pracuje w modelingu , jest modelką czyli osobą zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody. No i co z tego ? Za pracą wyjechało z tego kraju kilka milionów młodych w tym tysiące z Gniezna, to dlaczego ich też nie zrobimy ambasadorami Gniezna.

  • Link do komentarza on piątek, 24 czerwca 2016 18:45 napisane przez on

    jak miło się patrzy jak przykładni mężowie zabrali swoje ukochane żony na galę. serce rośnie

  • Link do komentarza Hans piątek, 24 czerwca 2016 18:45 napisane przez Hans

    Dla ignorantów, co twierdzą, że nikt nie wie kim jest Zosia: https://www.google.pl/search?q=zo+nowak+tvn&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=eGNtV-WWCdCv8wei7onwCg

  • Link do komentarza hihi piątek, 24 czerwca 2016 16:55 napisane przez hihi

    do pi - nie do wszystkich

  • Link do komentarza Bogusław piątek, 24 czerwca 2016 14:16 napisane przez Bogusław

    Brawo Kacper jesteś wielki !

  • Link do komentarza urzędas piątek, 24 czerwca 2016 13:44 napisane przez urzędas

    ad. Tola - poważny prezydent historycznego miasta zająć się powinien poważnymi sprawami, a nie biegać po wątpliwej wartości imprezach. Nawet jego sprinty, gdyby nie było częścią wizerunkową powinno odbywać się poza Gnieznem.

  • Link do komentarza pi piątek, 24 czerwca 2016 13:42 napisane przez pi

    czy to impreza dla magistratu ?

  • Link do komentarza Tola piątek, 24 czerwca 2016 13:16 napisane przez Tola

    Teatralna promocja Budasza.

  • Link do komentarza on piątek, 24 czerwca 2016 13:13 napisane przez on

    Impreza dla swoich - to aż razi w oczy

  • Link do komentarza fejsmazy piątek, 24 czerwca 2016 12:13 napisane przez fejsmazy

    Nazwa zespołu "Pustki" nawet trafnie dopasowana do frekwencji na widowni

  • Link do komentarza Zyga piątek, 24 czerwca 2016 12:10 napisane przez Zyga

    Kolejna impreza dla swoich. Pogadałem wczoraj z wieloma gnieźnianami i nikt nie wie, kto to ta Zosia, Gomólskiego owszem znają z żużla, ale czy on promuje upadły gnieźnieński żużel, to wątpliwe. Jak ktoś napisał z tych ambasadorów tylko tak naprawdę znany jest abp Muszyński nawet przez tych, co do kościoła nie chodzą. Czy naprawdę Gniezno nie ma innych przedstawicieli, którymi może się chwalić? No i ten Hyży, może i dobrze śpiewa, ale czy jest najlepszym przykładem dla młodzieży?

  • Link do komentarza SzaryEminent piątek, 24 czerwca 2016 10:56 napisane przez SzaryEminent

    Naprawdę, trochę obiektywności szanowni państwo - nagroda Królika jest ciekawą inicjatywą, mogącą docenić faktyczne działania kulturalne wybranych grup lub osób. Inny obraz tego jednak się robi, jeśli zasłużonych dla kultury lub działających w jej nurcie, po prostu się nie zaprasza. Informacja iż odbywa się gala, to nie wszystko. Ktoś, kto coś działa na tej niwie, naprawdę powinien otrzymać zaproszenie - to taka grzecznościowa forma podziękowania za działalność, by spotkać się wspólnie. Niektórym bez tego głupio przyjść, w końcu wielu artystów to skromni ludzie. Zresztą, tyle pustych miejsc i brakujących osób mówi samo za siebie...

    Druga sprawa to ten tytuł ambasadora. Znam działalność Zosi czy Kacpra i naprawdę, jest tu mój szacunek bo sami do tego doszli. Śmieszność budzi jednak nadawanie im takiego tytułu, gdzie mamy blichtr prezydenta, dziękującego niejako za wsparcie w kampanii, bo przecież dziękować takim osobom można w inny sposób, a przy tym cóż - nie wypada odmówić. Lepszym byłaby kampania reklamowa z wizerunkami tych osób, mówiącymi iż są z Gniezna. Na pewno lepsza promocja niż tylko to, że się tu urodzili. Sam Hyży w jednym z wywiadów mówił "Pomorze, z którego pochodzę", a rok temu nagroda powędrowała do kieszeni. Małostkowe to, naprawdę.

  • Link do komentarza łojejeku piątek, 24 czerwca 2016 10:29 napisane przez łojejeku

    tak mało urzędników przyszło ? przecież miejsc wolnych jeszcze dostatek na widowni

  • Link do komentarza Genek piątek, 24 czerwca 2016 09:59 napisane przez Genek

    @ Uczestnik - jeżeli prezydent tak rzeczywiście powiedział, to tylko świadczy o jego niedojrzałości na urząd, który sprawuje. Reszta tego plebiscytu także jest wątpliwej jakości.

  • Link do komentarza ja piątek, 24 czerwca 2016 09:48 napisane przez ja

    Hej smutasy !!! Nic się nikomu nie podoba! Panie Prezydencie, takie same komentarze były po koncercie artystów z "Siegiej Pasad " za czasów J. Kowalskiego! Niektórym nie dogodzi nawet żeby zaprosić Śp. Jana Kiepurę !
    A ci którym się nie podobają nowi ambasadorzy, to niech się ukulturalniają lepiej póki czas, bo inaczej faktycznie zostaną erze arcybiskupów....

  • Link do komentarza Aaaron piątek, 24 czerwca 2016 00:47 napisane przez Aaaron

    ad. UCZESTNIK - Budasz po prostu niczego nie rozumie, żaden z niego polityk, wstyd mi za takiego prezydenta. A panu "Kazimierzowi z Gniezna" radzę poważnie zastanowić się nad nieznaną nikomu Zosią i nieznanemu większości gnieźnian niejakiego Hyżego. Jeżeli oni maja stać w jednym rzędzie z poważnym naukowcem, rzeczywiście mającym olbrzymie dokonania i powszechnie znanym nie tylko katolikom prymasem seniorem, to jednak komuś chyba pomyliły się te wybory.

  • Link do komentarza senior czwartek, 23 czerwca 2016 23:27 napisane przez senior

    No proszę, nieznana modelka w jednym rzędzie z prymasem seniorem, który też jest ambasadorem Gniezna.Arcybiskup Senior Henryk Józef Muszyński, emerytowany Prymas Polski, został pierwszym Ambasadorem Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski. Honorowanie tym tytułem osób promujących miasto poza jego granicami zainicjował prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Tytuł Ambasadora to nie tylko sposób promocji i wizerunku miasta, ale także wyraz uznania i podziękowania dla tych, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i działalnością przyczyniają się do wzrostu znaczenia i prestiżu Królewskiego Miasta Gniezna w Polsce i poza jej granicami. Wobec tego naturalnym wydał mi się fakt, że pierwszym tego typu tytułem obdarzony został Arcybiskup Senior Henryk Józef Muszyński mówił wówczas Budasz. Zarówno osoba księdza arcybiskupa jak i jego dokonania dla Europy, Polski i Gniezna nie wymagają szczególnej prezentacji. Zestawienie tych osób jednak budzi pewne zdumienie, ale może w tym mieście nie należałoby się już niczemu dziwić? Natomiast osoba żużlowca, której przyznano ten tytuł podkreślając, że poparł on w kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta to szopka. Nie umniejszając zasług sportowych sportowca nie wolno nagradzać ludzi za poparcie wyborcze.

  • Link do komentarza UCZESTNIK czwartek, 23 czerwca 2016 22:59 napisane przez UCZESTNIK

    Całą zabawę zepsuł mi Prezydent ( którego do tej pory nie krytykowałem ) jest naszym reprezentantem ale o tym zapomina. Przedstawiając nagrodę dla Zosi Nowak ( fajnie że dziewczyna z Gniezna robi karierę ) użył zwrotu że można ją zobaczyć w mediach NIEREŻIMOWYCH TVN,POLSAT. Promuje swoją opcje polityczną a jest reprezentantem wszystkich gnieźnian. Sformułowanie reżim jest nadużyciem. Wątpię czy osoba w jego wieku miała z prawdziwym reżimem do czynienia. Osoba na tym stanowisku nie powinna być stronnicza.

startpoprz.12nast.koniec