Jesteś tutaj:Kultura Kronikarze napisali, fotografowie zinterpretowali
piątek, 08 kwietnia 2016 14:18

Kronikarze napisali, fotografowie zinterpretowali

 
Kronikarze napisali, fotografowie zinterpretowali Kronikarze napisali, fotografowie zinterpretowali fot. Magdalena Wardęcka

W Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa „Chrzest Polski. Kronikarze piszą…”, którą można oglądać do 30 kwietnia.

Wystawa jest o tyle wyjątkowa, że została stworzona z kilkudziesięciu prac nadesłanych na konkurs „Kronikarze piszą. Fotografowie interpretują”, który cieszył się ogromnemu zainteresowaniem. Napłynęło blisko 200 prac prawie siedemdziesięciu autorów z całej Polski. Było o co walczyć, bo łączna pula nagród wynosiła 5 tysięcy złotych.

Miejski Ośrodek Kultury zakupił czternaście plakatów opracowanych przez Justynę Polakowską, na których widnieją wybrane fragmenty z kronik dotyczące wydarzeń związanych z Chrztem Polski. MOK postanowił ubogacić je o fotografie i z tej właśnie okazji zorganizował konkurs, który przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Finalnym efektem tych działań jest wystawa, którą można podziwiać w Dużej Galerii MOK-u.

Oceny i wyboru prac dokonało jury w składzie: Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu., Maciej Frankowski z Fotoplastyki Gniezno i Wojciech Beszterda ze Związku Polskich Artystów fotografików z Piły. – Na wystawie umieszczone są zapisy pięciu kronikarzy według kolejności życia. Chcieliśmy przez tę wystawę zadać pytanie, jakie znaczenie ma dla Polaków Chrzest Polski – mówił Dariusz Pilak dyrektor MOK-u.

Pierwsze miejsce w kategorii do lat 16 otrzymała Kasia Woźniak. W drugiej kategorii zdobywcą pierwszego miejsca został Henryk Maćkowiak. – Jest to historyczne wydarzenie, a tematyka chrztu interesuje mnie nie od dzisiaj. Wybrałem teksty Jana Długosza i starałem się dopasować zdjęcie do tekstu. Wydaje mi się, że ta moja fotografia opowiada w pełni temu, co jest tam napisane – mówił nagrodzony.

Prace przedstawione na wystawie są bardzo różnorodne i w bardzo rozległy sposób interpretują kroniki, często je uwspółcześniając. Aby w pełni zrozumieć sens fotografii, trzeba najpierw przeczytać plansze z fragmentami kronik.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane