wtorek, 08 marca 2016 19:29

Pokazali swoje archiwa zdjęć papieża

 
Pokazali swoje archiwa zdjęć papieża fot. Rafał Wichniewicz

Trzech gnieźnieńskich fotografów zaprezentowało wybrane ujęcia, jakie wykonali w pamiętnym czerwcu 1979 roku w Pierwszej Stolicy Polski. - To było niezapomniane przeżycie - wspominali.

Autorzy zdjęć, którymi są Maciej Frankowski, Henryk Maćkowiak i Zdzisław Stoltman, po prawie 37 latach od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, postanowili zaprezentować publicznie swoje archiwum zdjęć, wykonanych w tym czasie. Każdy z nich chwycił za aparat, by "złapać ten moment".

Jak przyznawali oni sami, ale także i inni uczestnicy wernisażu, który miał miejsce w siedzibie Stowarzyszenia "Promyk", to były niezapomniane chwile w życiu miasta: - Ja byłem w tej szczęśliwej sytuacji, że jako jeden z nielicznych gnieźnian miałem akredytację wydaną przez komitet partii, gdyż pracowałem w Przemianach i Głosie Załogi, przez co miałem możliwość być w pobliżu papieża. Kiedy odnalazłem te negatywy w swoim archiwum, stwierdziłem że na pewno Henryk Maćkowiak coś ma, tak samo Maciej Frankowski i że można by było coś zrobić razem. Efektem jest ta wystawa - przekazał Zdzisław Stoltman.

Henryk Maćkowiak przyznał, że na uroczystościach w 1979 roku pojawił się w zupełnie innej roli: - Miałem być odpowiedzialny za zasilenie placu w Gębarzewie w energię elektryczną, żeby było nagłośnienie. Miałem przepustkę urzędową jako funkcyjny, który jest za coś odpowiedzialny. To było dla mnie bardzo odpowiedzialne, ale ponieważ od dłuższego czasu zajmowałem się już fotografią, chciałem uwiecznić to lądowanie śmigłowców i wyjście papieża - wspominał.

Każdy z fotografów wspominał, że to było niesamowite przeżycie dla wszystkich gnieźnian i przyjezdnych. Słowa te potwierdził Kazimierz Kubów, który pojawił się także na wernisażu z wyjątkową pamiątką - kasetą magnetofonową, na której nagrał spotkanie z ojcem świętym pod balkonem Pałacu Prymasowskiego: - Najbardziej w pamięci utkwiło mi spotkanie papieża z młodzieżą. To było coś niebywałego i niespotykanego. Żadne spotkanie z młodzieżą przez bardzo długi okres pontyfikatu Jana Pawła II, nie było tak głośne i spontaniczne. Sądzę, że taką ideę spotykania się z młodymi zaczerpnął ojciec Jan Góra. Zmarłemu przed trzema miesiącami dominikaninowi, poświęcona została bowiem cała wystawa.

Galerię wyjątkowych zdjęć można oglądać w siedzibie Stowarzyszenia "Promyk" w godzinach jego otwarcia. Są wyjątkowe, gdyż nie wykonane przez wynajętych fotografów czy reporterów rządowych lub zagranicznych, ale przez osoby które uchwyciły Jana Pawła II oraz Gniezno w nieco inny, swój wybrany sposób.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane