Jesteś tutaj:Kultura "Chrzcielnice 966-2016"
niedziela, 27 września 2015 12:00

"Chrzcielnice 966-2016"

 

Inauguracyjna wystawa „Chrzcielnice 966 – 2016”, która została odsłonięta w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna wpisuje się w rocznicę Chrztu Polski.

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie „Promyk” we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną oraz Centrum Animacji Kultury w Poznaniu swój pierwszy wernisaż miała w bibliotece przy ulicy Staszica. Fotografie chrzcielnic pochodzących z oraz obrazy i rękodzieła nawiązujące do tego tematu będą wystawiane w różnych miejscach.

Kilkadziesiąt zdjęć i obrazów wykonanych przez wielu twórców. Wśród nich był także Jerzy Andrzejewski, który na wstępie opowiedział o historii fotografowanych przez siebie chrzcielnic. – Większości z tych chrzcielnic zostało sfotografowanych przypadkowo chyba, że miały czysty charakter romański, czy gotycki i nawiązywały do tematyki. Obiekty te znajdują się w Polsce, Niemczech i Francji. Zachowują one czysty styl chrzcielnic, który zachował się przez wieki. To jest jakby forma powiększonego kielicha mszalnego – mówił.

Stowarzyszenie „Promyk” ma zajęcia z Arteterapi. Podczas nich powstaje rękodzieło – takie jak haft, witraż, czy mozaika i malunki. Uczestnicy zajęć wzięli na warsztat również temat chrzcielnic. – Nie wyobrażaliśmy, żeby ludzie, którzy zajmują się sztuką czy twórczością amatorsko pominęli rocznicę Chrztu Polski. Z uwagi na to, że prace, które wykonują są bardzo pracochłonne projekt ten potrwał 3 lata. Tematem tych prac były chrzcielnice na Szlaku Piastowskim. W pierwszych latach projektu zajmowaliśmy się warsztatami, natomiast w roku 2016 będziemy wystawę prezentować w całym powiecie gnieźnieńskim – mówiła Bogumiła Górniak prezes oddziału Stowarzyszenia „Promyk”.

W projekt „Chrzcielnice 966-2016” włączyła się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Centrum Animacji Kultury, z którym związany jest Władysław Nielipiński. To także jego zdjęcia można oglądać na wystawie. – W którymś momencie kierownictwo Stowarzyszenia Promyk zwróciło się do mnie o pomoc przy organizacji wystawy głownie w tej części fotograficznej. Pierwotny zamysł sfotografowania chrzcielnic na Szlaku Piastowskim okazał się trochę za wąski i zaproponowałem rozszerzenie tej tematyki o charakterystyczne cechy chrzcielnic w różnych obiektach sakralnych na przestrzeni dziejów. Poprosiłem też o pomoc innych fotografów, dzięki temu udało się stworzyć szeroki przegląd chrzcielnic – mówił.
 
Wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane