sobota, 09 maja 2015 17:35

„Powrót Króla” w fotografii i filmie

 

W CK eSTeDe otwarto wystawę, dokumentującą powrót pomnika Bolesława Chrobrego do Gniezna. Autorem zdjęć jest znany gnieźnieński fotograf, Henryk Maćkowiak.

9 maja mija 30 lat od uroczystego odsłonięcia monumentu, upamiętniającego pierwszego polskiego króla. W 1985 roku, po wielu staraniach, apelach i społecznych datkach na rzecz realizacji przedsięwzięcia, udało się po ponad 45 latach przywrócić pomnik, zniszczony przez okupanta niemieckiego w trakcie ostatniej wojny.

Wydarzenia te, uchwycone na aparacie fotograficznym, przez ostatnie trzy dekady spoczywały w prywatnym archiwum Henryka Maćkowiaka, gnieźnieńskiego fotografa. Kilkadziesiąt czarno-białych odbitek, przedstawiających różne etapy inwestycji, bardzo mocno oddają ducha tego przedsięwzięcia: W tym okresie miałem okazję prowadzić klub fotograficzny w Miejskim Ośrodku Kultury i równocześnie z tymi kolegami żeśmy starali się pokazać jak Bolesław Chrobry trafił ponownie do Gniezna. Te zdjęcia tu na wystawie w części już były publikowane w rok po ustawieniu pomnika - mówił Henryk Maćkowiak.

Na fotografiach można znaleźć kadry z czasu budowy tarasu na placu przykatedralnym, przyjazdu pomnika do Gniezna, jego ustawiania na cokole przy Katedrze, a także uroczystość odsłonięcia 9 maja 1985 roku: To jest dokument historyczny, dlatego wystawa nazwana została „Powrót Bolesława Chrobrego do Gniezna”, gdyż moim zamiarem było, aby król powrócił w świadomości gnieźnian. Powinniśmy być dumni z tego, że pierwszy koronowany władca  był właśnie w Gnieźnie - stwierdził Henryk Maćkowiak. Autor zdjęć otrzymał list gratulacyjny starosty Beaty Tarczyńskiej z rąk Marcina Makohońskiego. 

Zdjęcia prezentowane na wystawie są ciekawe nie tylko ze względu na ich reporterski charakter, ale także widocznie unoszącego się historycznego ducha. Odsłonięcie pomnika, obchodzone przy wielkiej uroczystości, było jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Gniezna.

Aby samej wystawie Henryka Maćkowiaka stało się zadość, goście obecni na wernisażu zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiego filmu Bogumiła Bieleckiego, który uchwycił na kamerze drogę przyjazdu pomnika do Gniezna oraz jego ustawianie dźwigiem na placu przykatedralnym. Chociażby z tego względu, twórczość obu autorów i dzieła zaprezentowane w piątkowe popołudnie, pozwalają określić Henryka Maćkowiaka i Bogumiła Bieleckiego dokumentalistami Grodu Lecha. Dzięki takiej pracy, wykonywanej z własnej inicjatywy, pamięć o wielu (historycznych już z perspektywy czasu) wydarzeniach nie przeminie.

Wystawę zdjęć będzie można oglądać w CK eSTeDe przez najbliższe dwa tygodnie.

1 komentarz

  • Link do komentarza Henryk Maćkowiak niedziela, 10 maja 2015 11:21 napisane przez Henryk Maćkowiak

    wszystkim miłośnikom Gniezna i fotografii dziękuję za przybycie na wernisaż wystawy i projekcję filmu Powrót króla. Autor zdjęć

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane