wtorek, 05 maja 2015 14:25

„Bolesław Chrobry powraca do Gniezna”

 

Zapraszamy do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na otwarcie wystawy fotografii Henryka Maćkowiaka  „Bolesław Chrobry powraca do Gniezna”.

Wernisaż odbędzie się 8 maja o godzinie 18:00, a okazją do wystawy jest przypadająca w maju 30. rocznica powrotu Bolesława Chrobrego do Pierwszej Stolicy Polski. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie tematycznie związane z przywiezieniem, rozładowaniem, ustawieniem i zamocowaniem odlewu postaci króla na wcześniej przygotowanym cokole przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Na wystawie przedstawiony jest zestaw zdjęć reporterskich wykonanych przez Henryka Maćkowiaka, jednego z fotoreporterów akredytowanych przy Honorowym Komitecie Odbudowy.

Przywieziony w całości  na Wzgórze Lecha w dniu 3 maja 1985 r. pomnik króla został sfotografowany z każdego dostępnego miejsca, mimo padającego w tym dniu deszczu.

Uroczystość odsłonięcia monumentu w dniu 9 maja, w obchodzoną wówczas 40. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zgromadziła przed katedrą tłumy mieszkańców miasta, delegacje z całego kraju oraz przedstawicieli władz kościelnych, państwowych, wojewódzkich i miejskich. Zostało to zarejestrowane na prezentowanych zdjęciach, stanowiących dzisiaj cenny dokument historyczny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane