sobota, 18 kwietnia 2015 15:00

Z muzyką od pokoleń

 
Z muzyką od pokoleń fot. Rafał Wichniewicz

70. rocznicę działalności obchodziła gnieźnieńska Szkoła Muzyczna. Z tej okazji odbył się wyjątkowy koncert jubileuszowy.

Był kwiecień 1945 roku, kiedy to w kronice szkolnej odnotowano początek działalności Miejskiej Szkoły Muzycznej. Praktycznie od samego początku jej siedziba znajduje się przy ul. Mieszka I, gdzie pokolenia gnieźnian mogły uczęszczać na lekcje nauki gry na instrumentach i śpiewu, a od 1978 roku, także lekcje ogólnokształcące w Szkole Podstawowej nr 2. W piątkowy wieczór 17 kwietnia, wielu obecnych, ale także i byłych wychowanków, pojawiło się w Teatrze im. Aleksandra Fredry na jubileuszu 70-lecia szkoły.

Wszystkich przybyłych powitał dyrektor szkoły Rafał Stańczak i wicedyrektor Grażyna Kaczmarek. Obecny na spotkaniu Artur Matejuk, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, gratulował szkole wytrwałej pracy na niwie kulturalnej: - Te 70 lat to jest wiele pokoleń młodych ludzi, którzy szkołę opuścili i działają na polu kultury. Chciałbym z tego miejsca podziękować młodzieży, która decyduje się na związanie ze szkołą czasami na długie lata. Bez was szkoła byłaby tylko budynkiem. Podziękowania należą się także rodzicom, za wspieranie swoich dzieci. Tylko państwo wiecie ile nerwów kosztują występy, egzaminy, konkursy. Bez tego wsparcia wiele przedsięwzięć mogłoby się nie udać. Chciałbym też podziękować pedagogom i pracownikom szkoły, za tę opiekę jaką otaczają młodych ludzi i za pracę pełną zapału.

Do zgromadzonych przemówił także prof. Jacek Weiss, wiceminister kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka, z pochodzenia gnieźnianin i absolwent Szkoły Muzycznej. Wspomniał on lata swoich początków działalności na niwie kultury, które zrodziły się właśnie w tej placówce i podziękował wszystkim za ich wkład w pracę i rozwój uczelni. Stwierdził też, że szkole należy się sala koncertowa, potrzebna do odpowiedniej prezentacji występów swoich podopiecznych.  

Słowo do zgromadzonych wygłosiła także Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty, która zwróciła się do młodych muzyków: - Nie bójcie się, przede wszystkim bądźcie odważni, sięgajcie z odwagą po to, co jest wam dane. Z odwagą i determinacją ćwiczcie to, co macie w sobie. Bądźcie otwarci na potrzeby innych ludzi, bądźcie optymistami bo to pozwala na wzrastanie wiary w swoje działania, które sprzyjają waszemu rozwojowi. Nauczycielom życzyła, by mogli kiedyś zobaczyć swoich podopiecznych na scenach muzycznych kraju i być może nawet świata.

Ponadto gratulacje dla szkoły złożyli gnieźnieńscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu. Nie zabrakło także członków Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego, w której działania bardzo chętnie angażują się uczniowie ze Szkoły Muzycznej: - Niech każdy kolejny dzień mija w ósemkowym rytmie, w allegro moderato. Oby było jak najmniej pauz i fermat, a na kolejne lata w tonacji durowej sukcesów, niech to będzie nieustanne da capo al fine - powiedział Marcin Makohoński, członek orkiestry.

Po długich przemówieniach, w końcu nastąpił oczekiwany koncert jubileuszowy, w którym wystąpili obecni uczniowie szkoły. W rozbudowanym programie, zgromadzeni w sali teatralnej mieli okazję posłuchać m.in. utworu Wojciecha Kilara „Orawa”, „Concertino na dwa rogi i fortepian” A. Genzela czy „Krakowiaka” Karola Szymanowskiego. „Scherzo-Tarantella” Henryka Wieniawskiego energicznie zagrał na skrzypcach Korneliusz Wojtkowiak z Franciszkiem Musiłem przy fortepianie. Później przyszedł czas na koncerty „Canzonetta op. 6”, „Sonatę na 4 ręce” w duecie fortepianowym Stanisława Majewskiego i Wojciecha Flakowskiego. Zespół wokalny „Zaplątani w pięciolinie” zaśpiewał „Pięknie żyć” Ryszarda Rynkowskiego, a na końcu wystąpiła Orkiestra Dęta, pod dyrygenturą Witolda Habdasa, grając „Baby,s birthday” Hansa Kolditza, „Satiric Mozart” Donato Semeraro oraz „One moment in time” Alberta Hammonda i Johna Bettisa. Cały koncert prowadziła Agnieszka Malanowska. Występ tak spodobał się słuchaczom, że orkiestra zmuszona była do zagrania bisa.

Po zakończeniu koncertu, odbył się mały bankiet z toastem i jubileuszowym tortem, przy którym spotkali się nauczyciele, absolwenci i uczniowie „muzycznej”.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Robert wtorek, 21 kwietnia 2015 10:04 napisane przez Robert

  Panie "robercie" Ma pan rację, ze politycy mizdrzą się tylko do fanów sportu. Co ich obchodzą melomani i ludzie, którym zależy na innej niż sportowa kulturze i rozrywce? Trzeba jednak to zmienić i może wreszcie wyborcy otworzą oczy i z odpowiedzialnością zaczną podchodzić do wyborów, co najmniej tych lokalnych. Bo to, co mamy teraz tw mieście to jakaś groteska. Nie potrzeba by ło wiele czasu, by stwierdzić, że ci ludzie nie mając pojęcia o gospodarowaniu są narzędziami w rękach prezydenta, nawet ci z opozycji. A na zapytanie dlaczego w pewnej sprawie głosowali nie znając meritum sprawy odpowiadają......bo takie jest zapotrzebowanie mieszkańców. Dodam, że zapotrzebowanie wynikające ze szkalujących materiałów prasowych. Cóż można dodać o tych wybrańcach narodu? Pycha? Zarozumiałość? Pewność siebie? Po prostu dramat i tragedia. Ale przyjdzie czas i każdy z nich zostanie podsumowany tak, jak na to zasługuje.

 • Link do komentarza robert wtorek, 21 kwietnia 2015 07:35 napisane przez robert

  Koncerty w teatrze zostały zablokowane zaporowymi cenami przez poprzednia dyrekcje,z nowa jest łatwiej ale i tak są koszty min ok .3tys.
  Problem orkiestry powiatowej wynika z priorytetów,u nas większość ustami radnych wybrała zawodowy żużel ,który kosztuje nas miliony w ostatnich latach.
  Stworzenie i działanie dobrej orkiestry kosztuje ,a bardzo dobrej kosztuje więcej.Nasza powiatowa jest coraz lepsza mimo finansowania rocznego na poziomie kompletu opon do 1maszyny żużlowej na jedne zawody hehe
  Na koniec dziwie sie ,ze odbywa sie u nas tyle koncertów dobrej muzyki,
  Jest to zasługa miejscowych pasjonatów ,którzy robią to bez złotówki honorarium/a nawet zwrotu kosztów-są sponsorami?,mam nadzieje ze nie umrą z głodu.
  W królewskim mieście nie ma nawet jednego sprawnego fortepianu /tylko w szkole muzycznej/

 • Link do komentarza stary wiarus poniedziałek, 20 kwietnia 2015 22:32 napisane przez stary wiarus

  Do Rodzica z 19:04 - proszę Pana, tutaj nikt nie marudzi, dyskusja rozpoczęła sie od osoby, która byc może chciała uczestniczyć w uroczystości, a o niej nie wiedziała. Każdy ma prawo do własnej oceny i wypowiedzi i ja całkowicie rozumiem żal starszej absolwentki. Sprawa jednak ma szerszy aspekt, bo Pan proponuje "Nie marudzcie tylko załatwicie sale teatru a koncerty bedą". To nie tak szanowny Panie. Organizacją koncertów nie będą się zajmować komentatorzy czy mieszkańcy chcący uczestniczyć w koncertach. Od tego jest szkoła, są władze miasta, powiatu, władze sejmiku i to tam trzeba pukać, by móc w teatrze organizować imprezy. Naprawdę, to nie jest niemożliwe, choć na pewno wymaga pewnego zaangażowania. Teatr jest własnością nas wszystkich i powinien służyć wielu celom, bo wiadomo, że z wystawiania samych sztuk przy tak słabej frekwencji się nie utrzyma. Przy 300-osobowej widowni, gdyby każdy uczestnik imprezy zapłacił na rzecz kosztów sali 10 złotych, to nikt by nie zbiedniał, a oprawa szkolnych koncertów byłaby jak najbardziej właściwa. Kiedyś odbywały się takie koncerty w teatrze, czyli, że można było? A przy okazji, jaka szkoda, ze wczorajszą imprezę Gnieźnianina Roku uświetniła orkiestra z Mieściska. Szkoda, tylko dlatego, ze Gniezno mając szkołę muzyczną nie ma takiego zespołu, bo ci z Mieściska naprawdę są godni pochwały i zazdrości. Czyli, że jak sie chce, to wszystko można.

 • Link do komentarza Rodzic poniedziałek, 20 kwietnia 2015 19:04 napisane przez Rodzic

  Piątkowa uroczystość była biletowana z powodu małej ilości miejsc w teatrze,uczestniczyła społeczność szkolna absolwenci i instytucje współpracujące.
  Otwarty koncert w czerwcu ,25 koncert katedralny, bedą plakaty a ilośc miejsc nieograniczona!
  Wynajęcie teatru kosztuje grube tysiące i to jest temat na dyskusje!
  Nie marudzcie tylko załatwicie sale teatru a koncerty bedą

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 20 kwietnia 2015 09:09 napisane przez Marek

  @ uczestnik - Jakoś kiepskie były te informacje, bo też chętnie uczesticzyłbym w tym koncercie i zapłaciłbym, ile trzeba. No cóż, marketing jest jak widać nadal jeszcze słabą stroną Polaków. Na popularnych lokalnych portalach takiej informacji nie znalazłem. Nadzieja, że powoli się to zmieni?

 • Link do komentarza ramol70 poniedziałek, 20 kwietnia 2015 08:58 napisane przez ramol70

  na taki koncert powinno się zaprosić plakatami mieszkańców, myślę, że uczniowie nauczyliby się występować przed szerszą niż rodzice i rodzina -publicznością, a społeczeństwo by wiedziało, że ta szkoła jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w Gnieźnie, a tak impreza tylko dla swoich, wciąż w tym samym gronie, bez pomysłu na poszerzenie kręgu osób zainteresowanych jej działalnością!! przecież taki koncert daje także możliwość szukania mecenatu poprzez np. zaproszenie przedsiębiorców lokalnych, a nie tylko radnych, którzy skąpią kasy publicznej, nawet kwiaty kupując nie ze swoich a z naszych...

 • Link do komentarza Uczestnik poniedziałek, 20 kwietnia 2015 06:24 napisane przez Uczestnik

  Na uroczystości spotkałem wielu pedagogów sprzed lat,dostali zaproszenia wszyscy.
  Jako rodzic zapisałem sie na koncert na listę-teatr ma określona pojemność , mała i gdyby przyszli wszyscy rodzice uczniowie pedagodzy emeryci i melomani to na 300 miejsc w teatrze byłoby ponad tysiąc osób,dlatego były bilety .
  Informacje o jubileuszu były dostępne w internecie i trzeba korzystać z it
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza antyPO niedziela, 19 kwietnia 2015 23:36 napisane przez antyPO

  @ meloman - W Gnieźnie jest sala teatru, która powinna być scena dla wszelkich tego typów imprez. Skoro mogą się w teatrze odbywać głupawe kabarety, to dlaczego nie mogą korzystać z tej sali ucznioie szkoły muzycznej? Na takie miasto, jak Gniezno taka sala teatru powinna byc salą impresaryjną , a wykorzystywanie jej wyłącznie dla potrzeb teatru, który note bene nie cieszy się zbyt wielką frekwencją i popularnością uważam za wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ale czy w tej Polsce ktoś jeszcze myśli? Za PO jest głabanie tylko do siebie i tylko dla swoich!

 • Link do komentarza Meloman niedziela, 19 kwietnia 2015 22:57 napisane przez Meloman

  Ciekawie wykonana Orawa Kilara,zdaje sie prawykonanie w naszym miasteczku i to jeszcze przez gnieźnieńskich uczniów ,brawo!
  Szkoda ze dzieciaki nie maja gdzie grać ,brak dużej sali w królewskim miescie(;
  Powodzenia i utrzymania poziomu mimo trudnego środowiska!

 • Link do komentarza Absolwentka z lat 60-tych ubiegłego wieku sobota, 18 kwietnia 2015 18:26 napisane przez Absolwentka z lat 60-tych ubiegłego wieku

  Jako jedna z najstarszych absolwentek przychylam się do opinii komentatorki z god.15:50. Było mi przykro, gdy dowiedziałam sie o tej rocznicy ( choć nie nazwałabym jej jubileuszem, bo jubileusz to będzie za 5 lat). Jest nas już naprawdę niewielu, którzy ukończyli tę szkołę przed ponad pół wiekiem. Jacek Weiss był moim starszym kolegą i pamiętam, że z zazdrością podziwiałam jego pianistyczny talent. Z żyjacych jeszcze absolwentów są naprawdę wybitne indywidualności. np. Dorota Jęczkowiak zamieszkująca w Perth w Australli z powodzeniem koncertuje na antypodach. Szkoda, że władze szkolne nie pomyślały o stworzeniu jakiejs choćby krótkiej monografii szkoły, bo za parę lat nas już nie będzie i wiele rzeczy nie da się odtworzyć.

 • Link do komentarza turystka sobota, 18 kwietnia 2015 15:50 napisane przez turystka

  piękna uroczystość, szkoda tylko, że władze szkoły pamiętały głównie o politykach, a nie zaproszono starszych absolwentów związanych ze szkoła do dziś... imprezę zorganizowano znowu dla "swoich", a nie dla społeczeństwa, które nawet dobrze nie wie kto uczył się w tej uczelni....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane