Jesteś tutaj:Kultura Dwadzieścia lat po debiucie literackim – Dorota Masłowska w Gnieźnie
czwartek, 23 czerwca 2022 16:45

Dwadzieścia lat po debiucie literackim – Dorota Masłowska w Gnieźnie

  mn
Dwadzieścia lat po debiucie literackim – Dorota Masłowska w Gnieźnie fot. Marta Bielawska-Borowiak

Na literackim nieboskłonie pojawiła się niczym kometa, nieoczekiwaniei spektakularnie. Dwadzieścia lat później Dorota Masłowska wciąż zachwyca i zdumiewa; budzi kontrowersje i wprowadza rzesze społeczeństwa w stan wrzenia.

Właśnie gościła w mieście pierwszych Piastów na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i Stowarzyszenia Ośla Ławka. Opowiedziała o swojej drodze twórczej, zdarzeniach lub może zderzeniach jakie stały się jej udziałem w tej artystycznej podróży.

To było fantastycznie spotkanie dwóch wybitnych artystek. Alex Freiheit prowadząca rozmowę zadbała o wyjątkowo intymny klimat ciekawej i błyskotliwej dysputy. Opowieści płynęły szerokim nurtem po tematach zwykle nie lekkich. Było o adaptacjach (nie zawsze udanych), o mężczyznach roszczących sobie prawa własności do młodych twórczyń, podkastach prowadzonych z „Kariną” Szydłowską, rapie, publicznym poczuciu humoru i o hejcie. Dwudziestoletnia praca w „polszczyźnie” Masłowskiej stała się także tematem do głośnych refleksji.

Prawda, całe spotkanie trwało ponad dwie godziny, jednak mogłoby trwać i cztery. Dorota Masłowska nie jest typem gawędziary, swoje wypowiedzi buduje z namysłem, jednak zawsze jest to błyskotliwe, inteligentne - zawsze jest o „czymś”.

Spotkanie z Dorotą Masłowską rozpoczęło cykl wakacyjnych wydarzeń literackich na które zaprasza gnieźnieńska biblioteka. Szczegóły wydarzeń na stronie organizatora: www.biblioteka.gniezno.pl.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych, Edycja 2022”.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane