Jesteś tutaj:Kultura 50 wspólnych lat gnieźnieńskich „Szpaków”
piątek, 12 listopada 2021 20:51

50 wspólnych lat gnieźnieńskich „Szpaków”

 

Półwiecze działalności na gnieźnieńskiej scenie muzycznej to wyjątkowa okazja, by zebrać wszystkie chóralne wspomnienia. Taki był też wieczór, zorganizowany z okazji 50 lat istnienia Kameralnego Chóru Męskiego "Szpaki".

Co prawda pełne półwiecze istnienia zespołu minęło w 2020 roku, ale z wiadomych wszystkim względów nie było okazji ku temu, by wspólnie świętować. Teraz, kiedy pełna 50-tka jest już za nimi, przyszła okazja na jubileuszowy koncert. Ten odbył się w piątkowy wieczór w auli I Liceum Ogólnokształcącego.

Te 50 lat działalności to ponad 1 tysiąc koncertów, 275 śpiewaków, którzy przewinęli się przez zespół, a także 300 wykonanych kompozycji oraz udział w ponad 40 festiwalach, konkursach w kraju i za granicą, a także 40 filmów i programów radiowych. Piękne podsumowanie dzieła, zapoczątkowanego w 1970 toku przez Wiesława Kisera. Chór zaczynał wówczas jako zespół chłopięcy.

- Jestem w zespole od samego początku, a więc ponad 50 lat. Kiedy zaczynaliśmy, było nas wtedy około 60 chłopaków. Były bardzo intensywne próby, a pierwszy koncert był 30 kwietnia i właściwie od tego zaczęła się nasza przygoda z muzyką i wszelkimi występami, która trwa do dzisiaj z przerwami - mówił Wojciech Kwaśnik, jeden z tych chórzystów, który ma najdłuższy staż. Jak dodaje, z czasem zespół musiał zmienić swój charakter: - Chłopacy starsi, po mutacji, chcieli zostać w chórze i dyrygent postanowił utworzyć męskie głosy. Były one tworzone po kolei - najpierw drugie alty, później tenory, basy itd. - dodał Wojciech Kwaśnik, przyznając iż do dziś przyjemnie wspomina się wszelkie wyjazdy, koncerty, obozy śpiewacze. 

Różne były koleje losu zespołu, bowiem po 19 latach istnienia, w 1989 roku musiał zostać rozwiązany. Jego kontynuatorem był Kameralny Zespół Męski Szpaki, stworzony w 1993 roku przez byłych śpiewaków z chóru chłopięcego. Jego dyrygentem wciąż jednak pozostawał Wiesław Kiser, który był nim do swojej śmierci w 2008 roku. Wówczas też został nim Roman Nowak, który zmarł 2018 roku i od tej pory rolę tę pełni Paulina Kuczyńska-Siwka: - Było to nie lada wyzwanie dla mnie, ale podjęłam się tego i nie żałuję. Współpraca jest cudowna i mam wrażenie, że śpiewamy ze sobą od zawsze. Rozumiemy się na szczeblu muzycznym, jak i emocjonalnym, także jestem zachwycona - przyznaje dziś dyrygentka. 

Wieczór w I LO wypełniły liczne wspomnienia w postaci filmów, zdjęć, a przede wszystkim opowieści. Różne historie utkwiły w świadomości chórzystów, ale jak przyznawali - są jak rodzina. Każdy może na każdym polegać, przez co stanowią jedność nie tylko na scenie. 

Podczas koncertu można było usłyszeć wiele utworów z półwiecznego repertuaru zespołu. - Zaczniemy od utworów sprzed 50 lat, tych pierwszych małych chłopców, małych Szpaków, poprzez utwory Szeligowskiego po Beethovena, Mozarta i repertuaru mieszanego, świeckiego (...) - mówiła Paulina Kuczyńska-Siwka. 

O tym, że rodzina chóralna nie ogranicza się tylko to "Szpaków" świadczyć może fakt, że na widowni pojawili się również artyści z innych zespołów działających w Gnieźnie. Wielu z nich, podobnie jak inni zaproszeni goście, przybyło z gratulacjami. Pozostaje mieć nadzieję, że dobra forma jubileuszowego zespołu nie tylko utrzyma się jak najdłużej, ale będzie rozkwitać - czego zresztą wszystkim chórom z Grodu Lecha pozostaje życzyć. 

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza ANTONI piątek, 19 listopada 2021 07:36 napisane przez ANTONI

  Żaden żeński chór czy zespół mieszany nie jest wstanie tak uroczyście i doniośle, zaśpiewać prastarej polskiej pieśni - hymnu " BOGARODZICA" jak właśnie chór męski SZPAKI. .

 • Link do komentarza Zygmunt wtorek, 16 listopada 2021 09:17 napisane przez Zygmunt

  Fajnie, że w pięknej auli liceum było na widowni aż tyle dzieci. Zapewne były to dzieci albo i wnuki naszych czcigodnych JUBILATÓW. Może chociaż one, idąc w ślady swoich ojców i dziadków będą kontynuowały swoje kontakty z muzyką poważną. I może chociaż kilkoro z nich "zarazi" się też śpiewaniem i zasili, tak na początek, chociaż jeden z gnieźnieńskich chórów szkolnych.

 • Link do komentarza Śpiewak poniedziałek, 15 listopada 2021 19:50 napisane przez Śpiewak

  Sto lat!

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 14 listopada 2021 20:23 napisane przez uczestnik

  Przepiękne spotkanie. Nawet nie będąc w chórze mogła się zakręcić łezka, kiedy widziało się tyle sentymentów u (nie bójmy się tego słowa użyć) wiekowych Szpaków. Sto lat!

 • Link do komentarza Apel niedziela, 14 listopada 2021 12:05 napisane przez Apel

  Kochani nauczyciele muzyki w szkołach podstawowych. Czy możecie pomóc pani dyrygent w zachęcaniu młodych ludzi do śpiewu w tym chórze? To Wy jesteście na pierwszej linii. To Wy słyszycie , który z chłopców na lekcjach muzyki ma ładny głos i dobrze by było ten głos dalej "szlifować". Pomóżcie przetrwać chórowi "SZPAKI" kolejne 50 lat. Tylko ten zespół gnieźnieński ma w swoich zasobach partytury na zespół czysto chłopięcy i chłopięco - męski. A Pani dyrygent obecnego zespołu ma wielkie chęci dalej ten zespól rozwijać. Ale sami "dziadkowie", choć bardzo utalentowani i wytrwali, nie dadzą już rady. Z wiekiem to nawet przepona nie chce już podtrzymywać dźwięków, by brzmiały na estradzie czysto i dostatecznie długo.

 • Link do komentarza ZYGMUNT niedziela, 14 listopada 2021 11:54 napisane przez ZYGMUNT

  Chór "SZPAKI" przez swoje 50 lat działalności wychował na ludzi spore grono młodych gnieźnian. I szkoda, że obecne Władze Miasta Gniezna czy nawet gnieźnieńskiego powiatu tego, na tym jubileuszu nie zauważyły. Przede wszystkich wychował śpiewaków dla innych chórów gnieźnieńskich takich jak : "METRUM" , "DZWON", Chór Ojca PIO" czy chór "KATEDRALNY". Śpiewacy chóru "SZPAKI" zasilali też w czasie swoich studiów w Poznaniu "POZNAŃSKIE SŁOWIKI " - druha Stuligrosza. Ze swojego grona chór wypuścił też wielu muzyków i organistów kościelnych . Ten chór był naprawdę kuźnią talentów i wielkich ludzi gnieźnieńskiej kultury !

 • Link do komentarza M.Z. niedziela, 14 listopada 2021 11:41 napisane przez M.Z.

  Szkoda, że nie zrobiono na estradzie wspólnego zdjęcia obecnego zespołu z tymi członkami chóru SZPAKI, którzy też kiedyś, byli członkami tego chóru. I choć obecnie już nie mogą śpiewać w tym chórze , bo tułają się gdzieś ze swoimi rodzinami po świecie ( po Niemczech, Anglii , Holandii, Irlandii, czy nawet po Wyspach Kanaryjskich) to jednak na jubileusz swojego kochanego zespołu do Gniezna przyjechali. Miło by było zobaczyć, jak ci dawni chłopcy "wydorośleli" . A należy zaznaczyć, że w chórze SZPAKI w jakiś czasowych okresach po 3, 5 czy nawet 10 lat śpiewało ponad dwa tysiące chłopców - gnieźnian. I nikt z nich niczego złego się w tym chórze nie nauczył ! Założyciel Chóru Wiesław Kiser był naprawdę nie tyko wspaniałym jego dyrygentem i cierpliwym wychowawcą. Wszyscy z rozrzewnieniem Go wspominamy.

 • Link do komentarza były SZPAK sobota, 13 listopada 2021 21:45 napisane przez były SZPAK

  Szkoda , że dzisiaj gnieźnieńscy, dziesięcioletni chłopcy już nie chcą śpiewać w chórze jak przed pięćdziesięciu laty bardzo tego chcieli ci Panowie na zdjęciach. Może dlatego , że świat i bez śpiewania jest w tej chwili dla naszych dzieci bardzo szeroko otwarty ? A może dlatego, że zbyt pochłania naszych obecnych chłopców internet ? A może brakuje po prostu dobrych nauczycieli "muzyki" w szkołach podstawowych, albo brakuje w ogóle godzin muzyki w szkole ? Szkoda, że ten rodzaj muzyki - śpiewu ma coraz mniejszą popularność w dzisiejszych czasach. Oj szkoda.

 • Link do komentarza Marek. sobota, 13 listopada 2021 08:13 napisane przez Marek.

  Och ! Ach ! Jakie jeszcze przystojne są te "dorosłe" już chłopaki. Że im się ciągle jeszcze chce . 50 lat wielogodzinnych prób. 50 lat wyjazdów z koncertami po Polsce i świecie . Brawo i jeszcze raz brawo dla tak wspaniałych i wytrwałych Ambasadorów prastarego Gniezna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane