Jesteś tutaj:Kultura Piwna historia Gniezna na wystawie w browarze
piątek, 30 lipca 2021 15:29

Piwna historia Gniezna na wystawie w browarze

 

Zapomnianą, ale bardzo ciekawą historię w dziejach Gniezna odtworzono na wystawie, która zagościła w murach Dobrego Browaru.

Piwo, jakie jest, każdy widzi. I je smakuje - poprzez taką parafrazę można opisać w bardzo małym skrócie kilka wieków piwowarstwa na terenie Gniezna. Dziś mało kto wie, że Pierwsza Stolica Polski ma bogatą historię tego rzemiosła, ale do tej pory wciąż słabo rozpoznaną. Teraz jest okazja ku temu, by bliżej się z nią zapoznać, bo dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego i Dobrego Browaru, wystawa o tym opowiadająca zagościła w miejscu do tego najbardziej odpowiednim - tam, gdzie warzy się piwo.

- Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, od jakiegoś czasu wychodzi w przestrzeń pozamuzealną i jest to jedno z takich wyjść. Tym razem wychodzimy do Dobrego Browaru, przestrzeń dość industrialną, dlatego musieliśmy też dostosować formę prezentacji, ale - powiedzmy sobie szczerze - nie są to tylko plakaty, rysunki i informacje, ale mamy także rzeczywiście ciekawe zabytki - przekazał Jarosław Mikołajczyk z MPPP, kustosz wystawy, dodając dalej: - Gniezno piwem stało, a właściwie płynęło, bo pierwsze wodociągi, które zafunkcjonowały w Gnieźnie były zrobione z pieniędzy piwowarów. Dowodem tego jest oryginalny fragment drewnianej rury. Została ona odkryta w 1992 roku przy ul. Łaskiego, gdzie dawniej znajdował się również rurmus, czyli urządzenie do podnoszenia wody, odkryty zresztą w 2000 roku. Woda z Jeziora Jelonek była tym sposobem pompowana do miasta do zakładów piwowarskich. 

Wystawa to także inne zabytki - stare zdjęcia, rysunki, plany oraz historie tych browarów, które zachowały się w starych dokumentach, prasie czy pamiątkach przechowywanych w Muzeum lub prywatnych kolekcjach gnieźnian. Nie brakuje więc kufli, etykiet i innych przedmiotów nawiązujących także do współczesnej odsłony historii. Ta też często odżywa na nowo, czego dowodem jest emblemat wykorzystywany na etykietach Dobrego Browaru - jest to niedźwiedź grający na dudach, uwieczniony na ceramicznym kaflu z XV wieku, który znajduje się w zasobach Muzeum. - Dzięki temu możemy go promować nie tylko w Gnieźnie, ale w całej Polsce - przyznaje Bartosz Kozłowski z Dobrego Browaru.

Wystawa ma być czynna do końca roku i zlokalizowana jest na obu piętrach obiektu, dlatego zachęcamy do zapoznania się tą wyjątkową historią. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane